«
  1. Anasayfa
  2. Resmi İşlemler
  3. 5664 Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

5664 Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

5664 Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

SMS ile araç hasarı sorgulaması Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından kullanıma sunulan 5664 SMS hattı üzerinden yapılabilir. Tüm GSM operatörleri üzerinden 5664 hasar sorgulama işlemi belirlenen SMS ücreti karşılığında yapılarak araç hasar geçmişine ulaşılabilir. Sorgulama için araç plakası veya şasi numarası kullanılır. 5664 SMS işlem kanalı üzerinden ayrıca araç detay bilgileri ve eksper raporuna göre değişen parçalara yönelik sorgulama yapılabilmektedir. Sorgulamaların ücretlendirmeleri GSM operatöründen bağımsız olarak SBM tarafından belirlenmekte olup tramer kaydı sorgulama detayları için yazımızdan adım adım işlem basamaklarını takip edebilirsiniz.

Plakadan 5664 Hasar Kaydı Sorgulama

İçindekiler

Plakadan araç hasar geçmişini görüntüleme işlemleri Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone GSM hat kullanıcılarınca 5664’de araç plakası kısa mesaj gönderilmek suretiyle gerçekleştirilebilir. Araç plakası değişmiş olsa bile gönderilen SMS sonucu ile araca ait hasar geçmiş bilgisine ulaşılabilmektedir. Plakadan SMS ile hasar kaydını öğrenmek için hazırlamanız gereken mesaj metnini aşağıdaki görselden takip edebilirsiniz.

Atılan mesaj sonrası tarafınıza SBM tarafından gönderilen SMS metni ile sorgulama sonucu cep telefonunuza gönderilir. SMS ile sorgulaması yapılan araç hasar kaydı sonucu yine aşağıda paylaşılan görsel üzerinden takip edilebilir.

Şasi Numarası ile 5664 Hasar Kaydı Sorgulama

Şase ile araç hasar kaydını öğrenme işlemleri yine 5664 numaralı SBM SMS hattı kullanılarak gerçekleştirilir. Bu yöntemde araç plakası yerine araç şasi numarası kullanılarak sorgulama yapılmaktadır. Sorgulama için mesaj metni hazırlarken “HASAR” yazıp bir boşluk bırakılarak “S” yazılmalı ve bir boşluk daha bırakılarak araç şasi numarası yazılmalıdır. Hazırlanan “HASAR S ABC123DEF98765” formatındaki sorgu mesajını aşağıda görselde gösterildiği şekilde 5664’e göndererek sorgulamayı tamamlayabilirsiniz.

Şasi Numarası ile 5664 Hasar Kaydı Sorgulama

Şasi numarası ile 5664 hasar sorgulama yapılması ardından gelen araç hasar kaydı detayları sorgulama yapılan cep telefonu numarasına gönderilir. İşlem sonucu ile ilgili görsel aşağıdan takip edilebilir.

E Devletten Hasar Kaydı Sorgulama Yapılır Mı?

E-Devlet’ten araç hasar geçmişi görüntüleme işlemleri SBM hizmet sayfasında yer alan “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” ile “Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” sayfaları altından gerçekleştirilir. Bahsedilen sorgulamalarda gerçek ve tüzel kişiler için ayrı ayrı tanımlanmış sekmelerden yapılmaktadır. Sorgulama sadece TC kimlik numarasını kullanan bireyin üzerine kayıtlı olan ve trafik poliçesine işlemi hasarlar için yapılabilmektedir. E-Devlet’ten tramer kaydı sorgulaması için takip edilecek işlem sıralaması şu şekildedir:

1. https://turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama/ adresine giriş yapın.

2. “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi)” hizmeti üzerinden işleme devam edebilmek için aşağıda gösterildiği şekilde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.

E Devletten Hasar Kaydı Sorgulama Yapılır Mı?

3. Açılan e-Devlet giriş ekranında aşağıda gösterildiği gibi “TC Kimlik Numarası” ve “e-Devlet Şifresi” bilgilerini istenen alanlara girin ve “Giriş Yap” butonuna tıklayın.

4. Açılan ekranda aşağıda gösterildiği gibi “Plaka Numarası” gösterilen alana yazılarak “Sorgula” butonuna basın.

5. Hasarın hangi poliçede oluştuğunun seçilmesi için bahsi geçen poliçe karşısında yer alan “Detaylı Bilgi” butonuna tıklayarak hasar sorgulamasını sonuçlandırın.

Sorgulamayı kasko poliçesinden gerçekleştirmek için https://turkiye.gov.tr/sbm-kasko-police-sorgulama/ adresi kullanılabilir. Tüzel kişiler ise trafik poliçesi ya da kaskodan hasar dosya sorgulaması için aşağıda paylaşılan adresleri kullanabilirler:

  • Trafik Sigortasından Tüzel Kişi Hasar Sorgulama: https://turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police- sorgulama-tuzel-kisi/
  • Kaskodan Tüzel Kişi Hasar Sorgulama: https://turkiye.gov.tr/sbvgm-kasko-police-ve-hasar-bilgileri-sorgulama-tuzel-kisi/

5664 Hasar Kaydı Sorgulama Ücreti Ne Kadar?

Hasar kaydı öğrenme SMS ücreti 19,90 TL’dir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom için ücretlendirme aynıdır. Ücretlendirme 5664 hasar sorgulama işlemi ile birlikte araç detay bilgisi ve değişen parça sorgulaması için de geçerlidir.

Ayrıca Bakınız: Takasbank’ta Biriken Para Nasıl Çekilir?

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *