«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Adobe Illustrator Nedir? Ne İşe Yarar?

Adobe Illustrator Nedir? Ne İşe Yarar?

Adobe Illustrator2

Adobe Illustrator grafik tasarım için geliştirilmiş bir programdır. Vektörel alt tabana sahip olduğu için gelişmiş çizimler yapma imkanı sunar. Bu özelliği ile öne çıkan program dünya çapında profesyoneller tarafından ilk tercih edilen tasarım programıdır.

Adobe, dijital ortamda oldukça sık kullanılan programları ile oldukça başarılı bir firmadır. Geliştirilen grafik tasarım programı, yazılım olarak vektörel tabanlıdır. Programın popüler olması ve çoğu kişinin gövdesi olmasının sebebi; vektör özelliğine sahiptir. Program üzerinde yapılan çalışmalar ne kadar büyük olursa olsun hiçbir şekilde görüntüde bozukluk oluşmaz. Vektör grafikler, çözünürlükten ayrı olarak oluşturulur. Piksel tabanlı kurulan programlar ile kıyaslandığı zaman kalite kaybının yaşanmadığı gözlenir. Boyutlandırılabilirlik özelliği için sınırsız demek doğru olur.

Adobe Illustrator İle Ne Yapılır?

Tasarım yaparken gerçek bir fotoğraf kullanmayı düşünmeyen kişiler, vektörler ile programdan tasarımlar oluşturabilir. Bünyesinde bulunan çizim araçları ve kişisel vektörel çizimler yaratmak mümkündür. Tasarımlar ile tipografi ve illüstrasyon oluşturulabilir. Web sitesi tasarımı, web sitesi ara yüzü, grafik tasarım program aracılığı ile yapılabilir. Logo, kartvizit, afiş, broşür ve banner gibi kimlik tasarımları kurumsal için program üzerinden yapılabilir.

Tasarımların baskıları için büyük boyutlar tercih edilecek ise Illustrator ’den faydalanmak mümkündür. Yapılan çalışmaların farklı boyutlarda düzenlenmesi bu program üzerinde oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Adobe Illustrator ile ölçeklendirme yapılırken; kalitede düşme ve görüntü bozuklukları meydana gelmez. Logo tasarımı yaptıktan sonra, ister afiş üzerinde büyük boyutlarda ister kartvizit üzerinde küçük boyutlarda aynı tasarımı kullanmak mümkündür. Aynı kalitede kullanım imkanı sunduğu için detaylar bütün boyutlarda oldukça nettir.

Adobe Illustrator Neden Kullanılmalı?

Adobe Illustrator kullanımı diğer programlar ile kıyaslandığı zaman bir adım öne çıkartan özelliklerinden biri de; farklı işletim sistemlerinde çalıştırılabiliyor olmasıdır. Tasarım programları tasarlanırken her işletimciye uyumlu şekilde yazılım kullanılmayabilir. Bu da programın farklı bir işletimcide kullanılmasına izin vermez. Adobe yazılım konusunda bu sorunu ortadan kaldırmış ve farklı işletim sistemlerinde çalışması için gerekli yazılımları eklemiştir. Bu özelliğinden dolayı profesyonel şekilde tasarım yapan kişilerin tercihi Illustrator olur.

Temel olarak tasarım programlarında amaç aynıdır. Birbirlerinden farklı olmalarının sebepleri; kullanıcılara sunulan özelliklerdir. Dijital ortamlarda yaşanan gelişme ve güncellemeler her gün farklılık gösterir. Adobe dijital ortamda hizmet veren bir firma bilincinde olduğu için programlarına bu gelişmeleri en kısa sürede yansıtır. Değişime ayak uyduran programlardan biri olduğu için herkes tarafından sevilerek kullanılır. Özel baskı, kurumsal kimlik ya da kişisel tasarımlarınız için Adobe Illustrator oldukça avantajlı bir seçenektir.

Adobe Illustrator Dosya Biçimi

Illustrator ile yapılan projeleri kaydederken kullanılan kayıt biçimi Ai şeklindedir. Adobe Illustrator için oluşturulmuş ön tanımlı bir kayıt biçimidir. Dokuzuncu sürümünden sonra program dosya biçimi konusunda köklü bir değişiklik yaşamıştır. EPS tabanlı, sentaks kullanılan eski yapı tamamen yenilenmiştir. Daha modern bir yapıya sahip olmak için PDF tabanlı versiyona geçiş yapılmıştır. Bu sayede birlikte çalıştırılabilirlik daha basit bir şekil almıştır.

Kullanıcılara sunulan Adobe Illustrator özellikleri uzun yıllardır popüler tasarım programlarından biri olmasını sağlamıştır. Gerek boyutlandırma gerek çizim araçları ile oldukça kolay ve konforlu bir kullanım sunar. Tasarım işlerine meraklı olan kişilerin de tercih edebileceği donanımlı bir programdır. Profesyonel şekilde tasarım yapan kişiler, daha kaliteli işler ortaya çıkartabilmek için Illustrator programını tercih eder. Kurumsal firmalar ya da kişisel tasarımlar görsel oluşumlar oldukları için dikkat çekici detaylardır. Bu nedenle en iyi şekilde tasarlanmaları ve en kaliteli şekilde ortaya çıkmaları önemlidir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *