«
 1. Anasayfa
 2. Resmi İşlemler
 3. Araç Alım Satım Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Araç Alım Satım Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Araç Alım Satım Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Araç satış yetki belgesi şartları sağlanması halinde ilgili kurumlara başvuru yapılarak söz konusu belgenin temin edilmesi mümkündür. İkinci el araç satış yetki belgesi olarak da anılan bu belge, işletme veya şahıslara verilebilir. Bu kapsamda ilgili kurumlara başvuran kişilerin gerekli şartları sağlamları halinde bu belgeye dayanarak resmi olarak araç alım satım işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür.

 1. el araç ticareti yetki belgesi kapsamında aranan şartlar kısaca şunlardır:
 • Vergi dairesine kayıtlı olarak faaliyet göstermek ve vergi dairesine kayıtlı olduğunu gösteren gelir ya da kurumlar vergisi mükellefi olmak.
 • Bağlı oldukları esnaf odasına ait kayıt belgesine sahip olmak.
 • İşyeri ruhsatının bulunması.
 • Nace koduna sahip olmak ve bu kodun işaret ettiği alanda faaliyet gösteriyor olmak.

Araç alım satım işlemlerinde yetki belgesini almak isteyenlerin ilgili yönetmelikler, kanun ve mevzuatlara göre uygun koşulları karşılamaları gerekmektedir. Araç alım satım yetki belgesi almak isteyenlerin bu süreçte birçok şartı taşıması istenmektedir.

Araç Alım Satım Yetki Belgesi Nedir?

İçindekiler

Araç Alım Satım Yetki Belgesi Nedir?

2. el araç satı yetki belgesi kısaca araç alım satım işlemleri gerçekleştirmek isteyen kişilerin bu faaliyetlerini resmi olarak yapmalarını sağlayacak bir yeterlilik belgesi olarak tanımlanmaktadır. Yetki belgesiz ikinci el araç satılarına yönelik getirilen yeni düzenlemeler kapsamında, ikinci el araç satışlarında yaşanan kötü niyetli faaliyetlerin de önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Resmi Gazete’de yayımlanan güncel düzenlemelere göre bu kapsamda faaliyet gösterecek şahıs ve şirketlerin belirli şartları sağlamaları istenmektedir. Söz konusu koşulları sağlayan kişiler ise araç alım ve satım işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Araç Satış Yetki Belgesi Ne Kadar?

Araç alım satım yetki belgesi yıllara göre belirlenen birçok ekonomik değişkene göre hesaplanmaktadır. Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 sınav ücreti KDV dahil 600 lira olarak belirlenmiştir. Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) alabilmeleri için bu kişilerin belirlene tüm ücret ve harçları yatırmaları ve buna göre başvuru taleplerini iletmeleri gerekmektedir. Belge ve sınav ücretlerinin ödenmesinin ardından ilgili kişilerin belgeli olarak söz konusu alanda faaliyet göstermeye başlamaları mümkündür.

Oto Alım Satım Yetki Belgesini Kim Veriyor?

Oto galeri yetki belgesi nereden alınır sorusu bu alanda henüz yeni faaliyet gösteren kişilerin kafasında soru işaretlerine neden olmaktadır. Oto alım satım yetki belgesi, MYK tarafından yetkilendirilen, TÜRKAK kurumu tarafından uzmanlık alanı onaylanmış belgelendirme kuruluşlarınca mesleki yeterlilik belgesi alındıktan sonra, bağlı olunan il ticaret müdürlüğünden verilmektedir.

Oto galeri işletmek isteyenlerin bu alanda yetkili olduklarını gösteren belgenin araç satış yetki belgesi başvuru işlemleri için İl Ticaret Müdürlüklerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Araç alım satım yetki belgesi almak için ilgili resmi metinlerde yer verilen şartların karşılanması gerekecektir.

Araç Satış Yetki Belgesi İçin Gerekli Evrak Nedir?

Araç Satış Yetki Belgesi İçin Gerekli Evrak Nedir?

Oto alım satım yetki belgesi için gerekli evraklar arasında birçok farklı belge ve bilgi bulunmaktadır. İstenen bu belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde ilgili birimlere teslim edilmesinin ardından belge alınabilir. Yetki belgesi için talep edilen bazı belgeler kısaca şunlardır:

 • Oda Kayıt Belgesi
 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • Kimlik Fotokopisi
 • Öğrenim Durumunu Gösteren Belge,
 • Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK),
 • İmzaya yetkili kişilerin / kişinin İmza sirküleri vb.

Şahıs ya da kurumlar için başvurularını gerçekleştirecek kişilerden farklı şartları sağlamaları istenebilir. Buna ek olarak araç alım satım yetki belgesi almak için ayrıca farklı belge ve bilgilerin de kişilerden talep edilmesi mümkündür.

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *