«
  1. Anasayfa
  2. Yaşam
  3. Başkent Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başkent Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başkent Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başkent Kart’ta kalan bakiyeyi öğrenmek için yetkilendirilen birden fazla alternatif yöntem kullanılabilir. Ankara Büyükşehir Başkent Kart; temassız ödeme kolaylığı, kart aidatı muafiyeti ve nitelikli sosyal yardım gibi ayrıcalıkları ile en gelişmiş şehir kartları listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Tüm dünyada geçerli olan ve her tür alışverişte kullanılabilen bu ön ödemeli para kartında ne kadar kullanım limiti kaldığının öğrenilebilmesi için Başkent Kart bakiye sorgulama işlemlerine başvurulabilir.

Başkent Kart Nedir?

İçindekiler

Başkent Kart Ankara’da yaşayan ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin tüm hizmetlerine kolayca erişim sağlanması adına geliştirilmiş bir ön ödemeli kart türüdür. Ankaralıların güvenli alışveriş yapmaları, para çekme ve yatırma gibi geleneksel bankacılık işlemlerine erişim sağlamaları ve belediyece verilen sosyal yardımlardan yararlanmaları için geliştirilen Başkent Kart, bir şehir kartıdır.

Tüm POS cihazlarında geçerli olan Başkent Kart 10 TL ücretle alınabilmektedir. Başkent Kart almak isteyen okurlarımız Ankara Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası A Blok’ta yer alan Başkent Kart bürosuna müracaat ederek işlemlerini gerçekleştirebilirlerken, sosyal destek için kart alacak okurlarımız ilk olarak sosyalhizmetler.ankara.bel.tr adresine yaptıkları başvuru ardından ücretsiz olarak Başkent Kart’a sahip olabilirler.

Başkent Kart Bakiye Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Başkent Kart’ın kalan bakiyesi için sorgulama yapabileceğiniz işlem kanalları şu şekildedir:

  • Başkent Mobil Uygulaması
  • Banka ATM’leri
  • Alo 153 Destek Hattı

Başkent Mobil Üzerinden Bakiye Sorgulama

Mobilden Başkent kart bakiyesini öğrenme işlemleri cep telefonunuza indirilen “Başkent Mobil” uygulaması aracılığı ile yürütülür. Cep telefonunuzun işletim sistemine bağlı olarak Google Play Store ya da Apple Store üzerinden Başkent Mobil uygulamasını cep telefonunuza yükleyerek Başkent Kart ile ilgili pek çok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Mobilden Başkent kart bakiye sorgulama işlemi için izlemeniz gereken yol kısaca şu şekildedir:

1. Aşağıda Google Play Store üzerinden örnek olarak gösterildiği şekilde “Başkent Mobil” uygulamasını cep telefonunuza indirin ve çalıştırın.

2. Açılan uygulananın sol üst köşesinde yer alan üç çizgi sembolüne tıklayın ve aşağıda sarı çerçeve içinde gösterilen “Başkent Kart” sekmesine giriş yapın.

3. Aşağıda gösterilen ekranda Başkent Kart hesabınıza ait “Cep Telefonu Numarası” ve “Şifre” girişi sonrası “Giriş Yap” butonuna tıklayarak hesabınıza ulaşabilirsiniz. Eğer Başkent Kart hesabınız yoksa mor çerçeve içine alınan “Kayıt Ol” butonuna tıklayarak kayıt işlemini takip etmeniz gereklidir.

4. İşleme devam edebilmek için kartınızın hesaba tanımlı olması gereklidir. “Tanımlı Kartlarım” bölümünden kartınızı tanımlayabilir ya da tanımlı kartınıza ulaşabilirsiniz.

5. Tanımlı kartı seçmenin ardından “Kart Detayı” bölümünü kullanarak Başkent Kart bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

ATM’den Başkent Kart Bakiye Sorgulama

ATM’den Başkent Kart bakiyesine bakmak için herhangi bir banka ATM’sini kullanmanız yeterlidir. Kamu bankaları ile özel bankalara ait en yakın ATM’de Başkent Kartınızı kullanarak kartınızda ne kadar bakiye kaldığınız öğrenebilirsiniz.

Başkent Kart Bakiye Sorgulama Numarası

Başkent Kart bakiye öğrenme numarası 153’tür. Alo 153 Destek Hattını arayarak Başkent Kartınızda ne kadar bakiye kaldığını sorgulayabilir, farklı bir işlem için destek alabilirsiniz.

Başkent Kart Para Yükleme

Başkent Kart’a bakiye yükleme işlemleri “Başkent Mobil” aracılığı ile kolayca yapılabilir. Başkent Kart para yükleme işlemi aşağıdaki gibi X adımda tamamlanabilir:

  1. Başkent Mobil uygulamasına giriş yaparak menüde “Başkent Kart” seçimini yapın.
  2. Cep telefonu ve şifre girişi ile hesabınıza erişim sağlayın.
  3. “Tanımlı Kartlarım” bölümüne giderek Başkent Kartınızı seçin.
  4. Aşağıda kalan menüde “Bakiye Yükle” seçimini yapın ve uygun yöntem seçimi ile para yükleme işlemini tamamlayın.

SMS ile Başkent Kart Bakiye Sorgulama

SMS ile Başkent Kart bakiyesini öğrenmek için tanımlanmış bir SMS hattı bulunmamaktadır. Başkent Kart bakiye sorgulama işlemleri için Alo 153 hattını arayabilir, banka ATM’lerini kullanabilir ya da Başkent Mobil uygulaması aracılığı ile bakiye bilginize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: 5664 Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *