«
  1. Anasayfa
  2. Bankacılık
  3. Borsada Batmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsada Batmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

960x505-borsaya-yatirim-yapmak-isteyen-yatirimcilara-kritik-tavsiyeler-hisse-alirken-nelere-dikkat-etmeli-1591709315276

Borsada Batmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsada Batmamak için Dikkat Edilmesi Gerekenler: 

Borsada bütün parasını kaybeden, eşini, ailesini ve arkadaşlarını kaybeden birilerini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu tür örnekler de borsayı, her şeyinizi kaybedeceğiniz bir yer olarak düşünmenize ve soğumanıza neden olmuştur. Borsa hakikaten böyle bir yer midir?

Borsadaki alım satım işlemlerini tamamen bir ticaret gibi görmelisiniz. Ticaret de bilindiği gibi hem oldukça zor bir uğraş, hem de herkesin yapabileceği bir iş değildir. Daha çok zekayla alakalı olsa da sonradan da elde edilebilecek bir yetenektir. Bunu yapabilmek için ticaretini gerçekleştireceğiniz emtiaları veya piyasayı çok iyi bilmelisiniz. Borsada yatırım işlemi yapmak da aynen bunun gibidir. Borsayı çok iyi tanımalı ve işlem gören yatırım araçlarını çok iyi öğrenmelisiniz.

Bazı uzman yatırımcılara göre borsada batmadan başarılı olunmuyor. Başarı sağlamak için her yerde yapılması gerekenler hakkında bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler birbirleriyle farklılık gösterse de ortak bazı noktaları vardır. Bu ortak noktaların en başında borsa ile ilgili bilgi ve deneyim gelmektedir. Borsada gerçekleştirilen işlemlerin temel mantığını bilmeli, kendinize uygun olan en doğru biçimde hareket etmelisiniz.

Ortak noktalardan bir diğeri de kendinizin geliştirdiği stratejilerle borsada işlem yapmaktır. Borsadaki küçük, büyük ve orta ölçekli hemen her yatırımcının ortak amacı da para kazanmaktır. Bu durumda size tüyo verenlerin bunu neden yaptığını da kesinlikle sorgulamak durumundasınız.

Birisinden yatırım tüyosu aldığınızda ilk önce sormanız gereken soru bu kişinin borsada ne kadar başarılı olduğu ile ilgili olmalıdır. Önemli bir bilgiyi insanlarla neden paylaştığını ve borsadan hangi oranda anladığını kesinlikle sorgulamalısınız. Borsada küçük birikimlerle yatırım gerçekleştiren bir yatırımcı olsanız bile, paranızı doğru yatırımlara yönelttiğinizde ve aç gözlülük yapmadığınızda kar sağlayabilirsiniz. Borsada yapacağınız işlemlerinizde aceleci, hırslı ve açgözlü davrandığınız zaman kaybetme riskiniz artacaktır.

Hisse senedi alımı yapacaksanız, fiyat grafiğinde görünen sıçrama sebebiyle körü körüne almak yerine çok iyi bir araştırma yaparak almalısınız. Borsadaki spekülatörlerin en büyük zararı insanlara yaşattıkları kayıplardır. İyi derecede bilmediğiniz bir hisse senedindeki fiyat sıçraması bir spekülatörün varlığını işaret edebilmektedir. Bununla birlikte krizlerden ve kaoslardan hiçbir şekilde etkilenmeden sürekli artış gösteren bir hisse senedi de spekülatörleri işaret etmektedir.

Borsada yatırım

işlemlerinizde kullandığınız paranın borç ya da kredi ile sahip olduğunuz paralar olmamalıdır. Başarılı yatırımcıların tavsiyesi borsada kullanacağınız paranın ihtiyaç fazlası bir para olması yönündedir. Çünkü ancak bu parayla rahat bir şekilde hareket edebilir, stres yaşamadan işlemler yapabilirsiniz. Borsada yatırım yapmak için psikolojik olarak da hazır olmalısınız. Psikolojiniz bozuksa ve stresli şekilde işlem yapacak olursanız para kaybetmeniz çok daha kolay olacaktır.

Yatırımcıların genelinin bildiği fakat uymakta zorlandığı diğer bir konu da, kazanç arttıkça risklerin de aynı oranda arttığı gerçeğidir. Yüksek oranda kazanç sağlamak demek, aynı zamanda yüksek düzeyde risk almak demektir. Bununla birlikte bazı yatırımcılar, yüksek risk almadan yüksek kar sağlanamayacağıdır. Para kazanma hırsı kişileri buna teşvik etmekte ve yanlış hareket etmelerine sebep olmaktadır.

Borsada tüm yumurtaları aynı sepete koymayın şeklinde bir ifade de vardır. Yani, paranızı sadece bir tek yatırım aracına değil, farklı özellikleri olan enstrümanlara yatırmanız söylenmektedir. Bu, portföy yönetimi açısından çok doğru bir ifadedir. Bütün paranızı sadece bir yatırım aracına yatırdığınızda, piyasanın beklediğiniz şekilde hareket etmemesi durumunda borsada batmaktan kurtulamazsınız. Portföyünüzde risk dağılımını sağlarsanız bütün sermayenizi yitirmemiş olursunuz.

Borsada manipülasyon

yapılması suçtur ve yasal değildir. SPK manipülasyon ile ilgili sürekli olarak operasyonlar gerçekleştirmektedir. SPK yatırımcıları uyarmak için 10 altın kural olabilecek uyarılarda bulunmuştur. Bunlar;

1- İşlem hacmiyle birlikte fiyatlar da artarsa bu açık bir al sinyali değildir.

2- Uçuşa geçen hisse senetlerini çok iyi inceleyin. Bir şirketin pay fiyatları hızla yükseliyorsa “niçin” sorusunu sorup yatırım yapın.

3- Piyasadaki dolandırıcılar sizi gaza getirmeye çalışırlar. Sakın buna kanmayın ve gaza gelmeyin.

4- İnternet üzerindeki forumlara bakarak yatırım işlemi yapmayın.

5- Arabanızı ya da evinizi satarak borsaya sakın girmeyin.

6- Tüm yumurtaları aynı sepete koymayın, risk dağılımı yapın.

7- Kısa süreli fiyat dalgalanmalarına aldanmayın, dikkatli olun.

8- Yatırımlarınızda duygusal davranmayın.

9- Tüyolardan kesinlikle uzak durun.

10- Hisse senedi tercihi yaparken temkinli davranın.

Borsada batan yatırımcıların genel özellikleri, kendi kararlarını kendileri veremeyen ve internetteki türlü kaynaklardan edinen yatırımcılar olmalarıdır. Bu yanlışa kesinlikle düşmeyin ve borsa hakkında her türlü bilgi ve deneyimi elde etmek için çaba sarf edin. Sizin paranıza göz diken kişilerin sözde eğitimlerine aldanmayın. Çok iyi bir araştırma yapın ve mümkün olduğunca bilimsel bir şekilde borsaya yaklaşmaya gayret edin.

 

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *