«
 1. Anasayfa
 2. Yaşam
 3. Buzdolabındaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Buzdolabındaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Buzdolabındaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Buzdolabında oluşan sarı lekeler hem dolabın iç yüzeyinde hem dış yüzeyinde olabilmektedir. Bu lekelerin giderilmesi için düzenli temizlik yapılsa da kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde tekrarlanması mümkündür. Buzdolabının içini düzenli olarak temizlemek leke oluşumunu en aza indirecek olan yöntemdir. Düzenli temizlik ile hem lekeler daha kolay temizlenir hem de dolabın her zaman temiz kalması sağlanır.

Dolap temizliği tam yapılmadığı zaman buzdolabı içerisinde kötü koku oluşumu meydana gelebilmektedir. Bu kokuları gidermek ve gıdaların etkilenmesinin önüne geçmek için buzdolabındaki sarı lekelerin sık sık temizlenmesi gerekir. Buzdolabındaki sarı lekeler giderilmesinde kimyasal temizlik malzemeleri kullanılabileceği gibi doğal malzemeler ile de temizlik yapılabilir.

Buzdolabındaki Sarı Lekeler Cif ile Geçer Mi?

İçindekiler

Buzdolabındaki Sarı Lekeler Cif ile Geçer Mi?

Buzdolabındaki sarı lekeleri cif ile silmek lekelerin geçmesini sağlayacak olan bir yöntemdir. Buzdolabındaki sarı lekelerin geçmesi için cif ile silme yapılabilir. Cif doğrudan buzdolabının yüzeyine ve lekenin üzerine uygulanabilir. Yüzeye zarar verilmemesi için yumuşak temizlik bezlerinin kullanılması ve bezin önceden nemlendirilmesi önerilir.

Silme esnasında dolaba baskı yapmadan temizlik yapıldığında lekeler hızlıca silinir. Cif ile silme yöntemi çoğu kişi tarafından uygulanan bir işlem olmasına karşın kokusu sebebi ile cifi kullanmak istemeyenler de olabilir. Kimyasal temizlik malzemesi kullanmak istemeyenler doğal temizlik ürünlerine yönelebilir.

Buzdolabındaki Sarı Lekeler Diş Macunu ile Geçer Mi?

Diş macunu ile buzdolabı temizliği birçok kişinin tercih ettiği bir yöntemdir. Buzdolabındaki sarı lekelerin temizlenmesinde özellikle sarı lekelerin giderilmesi için diş macunu etkilidir. Diş macunu hafif ıslatılarak bölgeye uygulandığında sarı lekelerin geçtiği görülecektir. Bu yöntem ile hem buzdolabı temizliği yapılırken hem de buzdolabındaki kötü kokular giderilebilir. Sarı lekeleri çıkarırken diş macununun yanı sıra sirkeli su karışımları da kullanılabilir. Böylelikle buzdolabındaki sarı lekeler daha kolay bir şekilde giderilecektir.

Buzdolabı Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Buzdolabı temizliğinde püf noktalar özellikle temizlik konusunda uzman olan kişiler tarafından önerilmektedir. Buzdolabı temizliği yapılırken bu püf noktalara göre hareket etmek hem temizliğin kısa sürmesini sağlar hem de kısa sürede bitmesini. Uzun süre temizliğe vakit ayırmak istemeyenler bu yöntemleri kullanarak buzdolabındaki sarı lekeler temizlenmesini sağlayabilir. Buzdolabı temizliğinin püf noktaları şunlardır:

 • Temizlik yapılmadan önce içinin boşaltılması
 • Temizliğe başlanmadan önce buzdolabının fişinin çekilmesi
 • Buzlanma problemi var ise öncelikle buzların çözülmesine odaklanmak
 • Kimyasal temizlik malzemeleri yerine sirke ve su gibi doğal karışımları tercih etmek
 • Buzdolabından çıkarılan kap, kutu ve tencerelerin de yüzeylerinin silinmesi ve öyle tekrar yerleştirilmeleri

Buzdolabı temizliğinin püf noktalarıdır. Bu noktalara dikkat edildiğinde buzdolabı temizliği daha kolay olabilmektedir.

Buzdolabı Kapağının Sararma Nedenleri Nelerdir?

Buzdolabı Kapağının Sararma Nedenleri Nelerdir?

Buzdolabı kapağının sararması sık karşılaşılan problemler arasında yer alır. Buzdolabı kapağının sararması ile karşılaşılıyor ise bu durumda doğru temizlik yöntemlerini uygulamak gerekir. Buzdolabı kapağının sararmasını önlemek için düzenli temizlik yapmak önemlidir. Buzdolabı kapağının sararmasının sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Pigment deformasyonu
 • Güneş ışığına maruz kalması
 • Düzenli temizlik yapılmaması

Buzdolabı Lastiğindeki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Buzdolabındaki sarı lekelerin temizlenmesinde doğal malzemeleri kullanmak daha önemlidir. Buzdolabı lastiğinin de sık sık temizlenmesi gerekir. Bu bölgede yemek kırıntısı ve sıvısının birikmesi olasıdır. Bu problemler hem sararma hem de kötü koku yaptığı için düzenli temizlik yapılması önerilir. buzdolabındaki sarı lekeler temizliğinde sirke ya da limon suyu kullanılmalıdır. Limon suyu zorlu lekelerin temizliğinde iyi bir çözümdür ve lastiklerin silinmesi için de limon suyu ya da limonun kendisi kullanılabilir.

Ayrıca Bakınız: Kot Pantolonda Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *