«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Çocuklarda İştahsızlık Neden Olur?

Çocuklarda İştahsızlık Neden Olur?

Çocuklarda İştahsızlık Neden Olur2

Çocuklarda iştahsızlık sık görülebilir. Çocukların iştahını arttırmak adına ebeveynlerin pek çok yönteme başvurdukları görülmektedir. Bu yöntemler arasında çocukların iştah arttırıcı besinleri tüketmelerinin sağlanması, iştah arttırılması adına bazı yöntemlerin uygulanması gibi pek çok uygulama yer almaktadır.

Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda bazı dönemlerde gelişim sürecine ya da psikolojik durumlara bağlı olarak iştahsızlıklar görülebilmektedir. Çocukların gelişim süreçlerinin iştahsızlıkları nedeni ile kötü etkilenmemesi halinde genellikle bu durumun belirli bir süre içerisinde kendiliğinden geçtiği bilinmektedir. Fakat çocuklarda görülen iştahsızlık durumu, bazı rahatsızlıkların habercisi de olabilmektedir. Bu rahatsızlıklar arasında çoğunlukla idrar yolu enfeksiyonlarının ve kulak, burun, boğaz ağrılarının yer aldığı görülmektedir. Aynı zamanda yutma güçlüğüne neden olan bazı durumlar ve vitamin ya da mineral eksiklikleri de iştahsızlığın oluşma sebepleri arasında yer almaktadırlar.

Çocuklarda görülen çinko eksikliği, psikolojik bazı sorunlar, aile içi sorunların çocuklarda bıraktığı etkiler, sosyal etkiler de iştahsızlık oluşumu nedenleri arasında gösterilmektedirler.

Çocukların İştahlarını Arttırmak İçin Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır?

Çocukların iştahlarını arttırmak için uzmanların önerdikleri bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Öncelikli olarak çocuklarda görülen iştahsızlık sorununun hangi duruma bağlı olarak gerçekleştiğinin saptanması gerekmektedir. Bu sayede çocukların doğru tedaviler ile iştahsızlık probleminden kurtulabildikleri sağlanmaktadır.
 • Çocukların belirli besin gruplarını ya da çeşitlerini yemek istememeleri ve ilerleyen süreçlerde o besinlere karşı iştahsızlık göstermeleri durumunda, besinlerin farklı şekillerde sunulması önerilmektedir. Örnek olarak yoğurt tüketmek istemeyen çocuklara, yoğurt meyveler ile tatlandırılarak verile bilinir.
 • Çocuklara yemek yemeleri konusunda ısrarcı olunmamalı, yemek yemenin ödül olarak kullanılmaması gerekmektedir.
 • Çocukların yemek öncesinde çok fazla miktarda sıvı tüketmelerine izin verilmemesi önerilmektedir.
 • Çocuklara yemeklerin ilgi çekici sunumlar ile ya da şekillendirmeler yapılarak verilmesi, yemeği yemeleri ve iştahlarının açılması konusunda önerilen yöntemler arasında yer almaktadır.

Çocukların İştahlarını Arttıran Besinler Nelerdir?

Çocukların iştahının arttırılması için kullanılan yöntemler arasında beslenme planlarının düzenlenmesi de yer almaktadır. Bu anlamda iştah arttırıcı ve besin değeri yüksek besinlerin beslenme planlarında yer almaları sağlanmaktadır. Bu besinlerin ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Yumurta ve Kırmızı Et: Çocukların gelişimlerinin tamamlanması adına protein tüketimlerinin önemli bir yeri olduğu görülmektedir. Aynı zamanda protein içerikli besinlerin çok fazla çeşitte hazırlanabildikleri bilindiğinden, çocukların sevdikleri şekillerde hazırlanarak iştahlarının açılması sağlanabilmektedir. Protein kaynakları arasında yumurta, peynir, kırmızı ve beyaz et, nohut, kuru fasulye gibi pek çok besin yer almaktadır.
 • Meyve ve Sebzeler: Çocuklarda oluşan iştahsızlık durumunun mineral ve vitamin eksikliği dolayısıyla da oluşabileceği bilindiğinden meyve ve sebze tüketimine önem verilmesi gerekmektedir. Bu besinlerden alınan yeterli miktarlarda vitamin ve mineraller ile çocukların iştahları açılabilmektedir.
 • Kalorisi Zengin Besinler: İştahsızlık sorununun azalması ve çocukların bu süreç içerisinde yeterli miktarda kalori alımının sağlanması için; ev yapımı meyveli yoğurt, fıstık ezmesi, kuru fasulyeli kek, ev yapımı hamburger ve pizza gibi pek çok iştah arttırıcı besin çocuklar tarafından tüketilmelidir.

Bu durum için sağlık sorunlarının da geçerli olabileceğini unutmamalısınız. Bu kapsamda çocuğunuz için muayene olmak da mevcut sağlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bazı hastalıklar geç fark edilebilir. Böyle bir durumda da sadece iştahsızlık üzerine odaklanmak doğru değildir.

Sağlık sorunları olmamasına karşılık çocuğunuz az iştah gösteriyorsa bu durumda bahsedilen önerileri uygulayabilirsiniz. Sağlıksız beslenme iştah önünde en büyük engel olduğundan, sağlıksız gıdalardan uzak durmak iştahı arttırmak için yararlı olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *