«
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Darülfünun Yerine Açılan Üniversite

Darülfünun Yerine Açılan Üniversite

Darülfünun Yerine Açılan Üniversite

Darülfünun yerine hangi eğitim kurumu açılmıştır sorusu günümüzde en sık sorulan sorulardan biridir. Darülfünun kelime anlamı olarak üniversite demektir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde medreselerden farklı olarak bir kolej olarak kurulmuştur. Darülfünun kelimesi üniversite anlamında kullanılmaktadır. Dilimize Arapçadan gelen bir kelime olarak bilinir. Darülfünun, gençlerin yükseköğrenimleri sırasında Avrupa’ya kaçmalarını önlemek amacıyla açılmış bir kurumdur.

Darülfünun kelimesi, ikinci Meşrutiyet döneminde oluşturulmuş bir kurumdur. Darülfünun, gençlerin Avrupa’ya seyahat etmelerini engellemek ve ülkede kalıp eğitim almalarını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

İlk Darülfünun Ne Zaman Açılmıştır?

Darülfünun, ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulmuştur. Bu, gençlerin yüksek öğrenim görmeleri için oluşturulmuş bir kurum olarak ifade edilebilir. Yüksek öğretimin medreselerin ötesine açılması fikri ilk olarak Sultan Abdülmecid döneminde ortaya atılmıştır. İlk Darülfünun, 23 Temmuz 1846’da açılmıştır. Darülfünun, eski zamanlarda günümüz üniversitelerinin yerini almış bir kolejdir. Kuruluş fikri ilk olarak 1845 yılında ortaya atılmış, 1846 yılında Darülfünun kurulup öğrenciler eğitim almaya başlamıştır.

Darülfünun hangi padişah tarafından kuruldu sorusuna II. Abdülhamid tarafından kurulduğu yanıtı verilebilir. Nitelikli eğitim verilmesi amacı ile kurulan bu eğitim kurumları üniversitelere ön ayak olmuş olması sebebi ile günümüzde de halen önemli bir yere sahiptir.

Fen ve sosyal bilimler konusunda eğitim vermek amacı ile kurulan Darülfünun yerine göre nitelikli ve profesyonel bir eğitim kurumu olarak ele alınabilir. Öğrencilerin pek çok farklı alanda ders aldıkları ve bu sayede uzmanlık kazandıkları Darülfünun, öğrencilerin Avrupa’ya gitmesini engelleme konusunda çok büyük bir rol oynamıştır. Pek çok etken dolayısıyla Darülfünun günümüzde halen adı geçen ve araştırılan eğitim kurumlarının arasında yer almaktadır.

Darülfünun Yerine Açılan Üniversite
Darülfünun Yerine Açılan Üniversite

Osmanlı Devleti’nde medreseler haricinde bir eğitim kurumunun açılması fikri ile meydana gelen Darülfünun eğitim kurumlarının günümüz üniversite sistemlerine çok büyük bir etkisi olduğunu ve ön ayak olduğunu dile getirmek gerekir.

Böyle bir eğitim kurumu kurmak için bina, öğrenci, öğretmen ve ders kaynakları gibi dört temel unsurun sağlanması gerekiyordu.

Darülfünun Ne Zaman Kuruldu?

Ayasofya Camii yakınında bir arazi parçası üzerine kurulan Darülfünun’a öğretim üyesi yetiştirmek üzere Avrupa’ya öğrenciler gönderilmiştir. Darülfünun ne zaman kuruldu sorusuna ise 1846 yılında kurulduğu yanıtı verilebilir.

Bu hazırlıklar sırasında, ülkenin tanınmış bilim adamlarının halka açık bir konferansı şeklinde parasız eğitimin başlatılmasına karar verilmiştir. 12 Ocak 1863’te Derviş Paşa’nın fizik kursu ile başlayan konferanslar silsilesi, Kıdemli Tabip Salih Efendi’nin biyolojisi, Ahmed Vefik Efendi’nin tarihi ve çeşitli hocaların coğrafya, astronomi ve deneysel fizik dersleriyle devam etmiştir.

Ardından Divanyolu kiralık köşkünde devam eden bu çalışmalar, 1865 yılında köşkün Avrupa’dan getirilen teknik ekipman, laboratuvar ekipmanları ve kütüphane ile birlikte yanarak yerle bir olmasıyla son bulmuştur. Darülfünun kim kurdu sorusuna ise II. Abdülhamid yanıtı verilmektedir.

Darülfünun Yerine Açılan Üniversite Açılması

Bu yangından sonra çalışmalara bir süre ara verilmiş ve 1 Eylül 1869’da yayınlanan genel eğitim nizamnamesi ile yeniden başlamıştır. Bu tarikata bağlı medreselere ayrılan bölümde belirtildiği gibi, Darülfünun-i Osmani adıyla kurulacak üniversite, Hikmet-i Edebiyat, İlim-i Hukuk, Ulum-i Taitiye ve riya olmak üzere üç fakülteden oluşturulmuştur. Yine bu bölümde kurulacak üniversitenin özerkliğe sahip olacağı belirtilmekte ve Darülfünun kurum ve kuruluşları, programlarının ana yönleri, öğretim üyesi ve yardımcılarının hak ve görevleri, atanma ve yükselme koşulları, öğrencilerin kayıtları ve doktora sınavlarına katılımın sıkı kontrolü esasları dikkate alınmış ve tanımlanmıştı.

Darülfünun yerine hocalarının eğitimi için Avrupa’ya gönderilen Yanyalı Hoca Tahsin Efendi, türbenin yanına yapılan binada ders vermeye başlayan okulun başına getirilmiştir. Okul 20 Şubat 1870 tarihinde törenle açılmış ve dersler başlamıştır. Ancak 1871 yılının ortalarında okul açılınca, hocalardan Cemaleddin-i Efgani’nin çarpık fikirlerini yaymaya çalışması ve fermanın birçok hükmünün uygulanamaması üzerine okul kapatılmıştır.

1933 yılında çıkarılan yasa ile kapatılan Darülfünun yerine açılan üniversite ise İstanbul Üniversitesi olarak bilinmektedir.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *