«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Depresyon Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

depresyon

Toplumun büyük bir kesimini etkilediğinden depresyon nedir sorusu önemlidir. İsteksizlik ve halsizlik hali, hayattan zevk alamama gibi psikolojik etkiler ile birlikte stres ve kaygının yol açtığı fiziksel etkilerin görüldüğü bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Kişilerin depresyona sürüklenme nedenlerinin farklılık gösterebildiği bilinmekle birlikte çoğunlukla aynı sebeplerden ötürü depresif ruh hali ortaya çıkmaktadır.

Depresyon Nedir?

İçindekiler

Depresyon, en az iki hasta süre ile gerçekleşen duygu değişimi durumları olarak bilinmektedir. Depresyona giren hastalarda hayattan zevk almama, sürekli olarak yorgun hissetme, zihinlerinde sürekli olarak kötü düşüncelerin yer alması, kaygı ve stres durumları gözlemlenmektedir. Kişilerin gün içerisinde yaşadıkları kısa süreli duygu değişimleri ya da üzüntüleri depresyon olarak adlandırılmamaktadır. Depresyona giren kişilerde bu durum en az iki hafta kadar sürmekte ve kişilerin zihinlerinde oluşan olumsuz düşünceler nedeni ile vücutlarında bir ağırlık hissi oluşmaktadır. Oluşan ağırlık hissi nedeni ile hareketlerde yavaşlamalar, yorgunluk ve içe kapanma durumu görülmektedir.

Hangi Durumlar Depresyona Sürüklemektedir?

Depresyona neden olan durumlar genellikle kişiden kişiye değişiklik göstermektedirler. Depresyon nedir için durumların başında ise beyinde yer alan kimyasal dengenin bozulması yer almaktadır. Beyinde bulunan seratonin ve nöradrenalin hormonlarının miktarlarının azalması, depresyona sürükleyen başlıca sebepler arasında yer almaktadırlar.

Beyindeki bazı hormonların miktarının azalması ile oluşan kimyasal denge bozulması, hiçbir olay meydana gelmeden gerçekleşebileceği gibi bazı durumların sonucunda da oluşabilmektedir. Kişilerin büyük travmalar yaşamaları, çok sevdikleri birini kaybetmeleri, zorlayıcı yaşam koşullarında yaşamaları, bazı hastalıklara yakalanmaları, yoksulluk gibi pek çok neden kişilerin depresif ruh haline sahip olmalarına sebep olmaktadır.

Ailesinde depresyon hastalığı geçmişi bulunan kişilerin bu anlamda risk altında oldukları söylenebilmektedir. Aynı zamanda kişilerin cinsiyetlerinin de depresyona sürüklenme durumunu etkilediği ile ilgili araştırmalar bulunmaktadır. Bu araştırmalarda, kadınların erkeklere oranla depresyona yakalanma oranının daha yüksek olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu durumun nedeni olarak ise kesin bir açıklama bulunmamakla birlikte, bazı hormonsal durumların ya da sosyal hayatın etkili olabildiği düşünülmektedir.

Depresyon Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Depresyon Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kişileri depresyona sürükleyen nedenler arasında tiroid bezi bozuklukları da yer almaktadır. Tiroid hastalarında yapılan tedavilerin sonucunda depresyon oluşumunun da giderildiğine rastlanmaktadır. Aynı zamanda yas sürecinde olan kişilerde de bu sürenin uzun tutulması ile birlikte depresyon belirtileri gözlemlene bilmektedir.

Depresyon Türlerine Göre Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Depresyon nedir ve nedenleri, depresyon türlerine göre değişiklik göstermektedir. Depresyon çeşitleri arasında yer alan majör depresyon, genellikle psikoz ile ilişkilendirilmektedir. Doğum sonrası görülen depresyonlar, doğumdan sonraki ilk dört haftalık süreç içerisinde gerçekleşen depresyonlardır. Psikotik depresyonlar, kişilerin halüsinasyonlar görmeleri sonucunda oluşmaktadır. Depresyon çeşitlerinin görülme nedenleri ile birlikte, kişilerde ortaya çıktıkları belirtilerin ve tedavi yöntemlerinin de değiştiği görülmektedir. Bu sebeple iki haftadan uzun süredir depresyon belirtisi gösteren kişilere gerekli testlerin yapılması ve kişilere uygun tedavilerin uygulanması gerekmektedir.

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon nedir ve tedavisi için klinik uygulamalardan yararlanılmaktadır. Ciddi bir duygu durum bozukluğu olan bu durumun tedavisi için farklı terapi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar BDT, EMDR, aile, psikodinamik ve kişiler arası terapi gibi farklı isimler almaktadır. Uygulanacak olan terapi yöntemine hasta nezdinde karar verilebilmektedir.

Bunun yanında çok ağır olan ve melankoliye dönüşme durumu olan vakalarda ise ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. İlaçların kullanımı hekim tavsiyesi ile olmaktadır. Ayrıca bu ilaçlar ancak reçete ile alındığından keyfi kullanımdan uzak durulmalıdır.

Depresyon tedavisi için kesin sonuçlar garanti edilmez, bu yüzden de tedaviye kişinin açık olması, depresyondan kurtulmak için çaba göstermesi çok önemlidir.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *