«
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Dilin Tarihi Süreç İçerisindeki Değişimini Etkileyen Sebepler

Dilin Tarihi Süreç İçerisindeki Değişimini Etkileyen Sebepler

Dilin Tarihi Süreç İçerisindeki Değişimini Etkileyen Sebepler

Dilin tarihi süreç içerisindeki değişimini etkileyen sebepler farklı şekilde karşınıza çıkabilir. Dil, insanların duygularını ve düşüncelerini karşı tarafa aktarmak için kullandığı sözcük ya da işaretlerin bütününe denir. Yıllar içerisinde değişiklik gösteren ve gelişen araçlara dil denir. Varlığını koruyan ve kullanılan dillerin tarihi araştırıldığı zaman oldukça eski tarihlere sahip oldukları görülür.

Dil bilimciler tarafından araştırmalar yapılan ve sonuçlara varılan birçok çalışma bulunur. Dilin canlı bir varlık gibi doğduğu, yaşadığı ve zaman içinde öldüğü görülür. Gelişimini sürdüren diller, korunmazsa zaman içinde kaybolur. Aktif şekilde kullanılan diller ise günümüze kadar ulaşır. Süreç içinde dili etkileyen farklı sebepler ortaya çıkabilir.

Dilin Değişimini Etkileyen Sebepler

İçindekiler

Dilin değişimini etkileyen sebepler arasında yer alan ve etkili olan sebeplerden birisi; kültürün dile olan etkisidir. Dilin sosyal bir varlık olduğu düşünüldüğü zaman, değişimindeki en büyük payı oluşturan toplumun sahip olduğu maddi ve manevi değerlerdir. Kültür, toplumun içinde yaşadığı bir hayat şeklidir.

Toplumun geçmişinde yaşadığı olayların dile etkisi büyüktür. Benimsenen bu sebebin en iyi örneği Türkçe üzerinden açıklanabilir. 10. yüzyıla kadar başka hiçbir kültürden etkilenmeyen Türk toplumu, sahip olduğu dilde bunu en iyi şekilde yansıtır. Dilin kendisi ve alfabeler milli özellikler olarak gösterilebilir. 10. yüzyıldan sonra İslamiyet’in yayılmasının ardından Arap kültüründen oldukça etkilenilmiştir.

Dilin Tarihi Süreç İçerisinde Değişimini Etkileyen Sebepler

Dilin tarihi süreç içerisinde değişimini etkileyen sebepler araştırıldığı zaman coğrafyanın da oldukça etkili olduğu görülür. Dili konuşan toplumun yaşadığı coğrafya, kültüre ve dolayısıyla dile etki eder. İnsanın bulunduğu konum, sahip olunan kültürü de belirler. Güney Amerika’da bulunan toplumun daha çok Maya kültüründen etkilenen ve yerel dilleri olan Portekizce ve İspanyolcadan etkilenmesi beklenen bir durumdur. Yaşanılan çevredeki toplum değil aynı zamanda coğrafyanın da dile etkisi büyüktür. Kültür çevresini oluşturan unsurlar, dilin değişimini etkileyen sebepler arasında yer alır.

Dilin Tarihi Süreç İçerisindeki Değişimi

Dilin tarihi süreç içerisindeki değişimi dil bilimciler tarafından tartışılan konulardan biridir. Dünya üzerinde yer alan pek çok dilin kökeni ve gelişimi araştırmaların konusu haline gelir. Aktif ve gelişen bir yapıya sahip olması nedeniyle farklı yanıtlar bulunabilir. Zaman içinde değişime sebep olan konular, farklı başlıklar halinde gözlenebilir. İnsanların yaşadıkları coğrafyalar ve sahip oldukları kültürlerin etkisi oldukça büyüktür. Benzer şekilde dile etkisi olan bir diğer konu ise dini inanışlardır.

Toplumun yaşam biçimini şekillendiren konulardan biri tartışmasız dindir. Bu nedenle dinlerin, diller üzerinde etkisi de oldukça büyüktür. Sahip olunan ya da inanılan din; toplumların kültürel hayatlarını etkiler. Kültürel olarak sahip oldukları değerler, dinler sayesinde şekillenebilir. Dini inançların kültürel haytaları değiştirebilmesinden oluşan sonuçlar dolaylı olarak dili etkiler. İnanışlar içinde yer alan bazı kavram ve terimler, dile zaman içinde yerleşir.

Dilin Tarihi Süreç İçerisinde Değişimini Etkileyen Sebepler

Dilin tarihi süreç içerisindeki değişimini etkileyen sebepler sıralandığı zaman görülen başlıklardan daha farklı bir başlık söz konusudur. Gelişen dünyanın ve içinde bulunulan çağın getirisi olan teknolojidir. Yakın tarih için daha etkili olan sebeplerden biri olsa da oldukça güçlü sebeplerden biridir. Teknolojide yaşanan gelişmeler ve değişimlerin insan hayatına olan etkisi güçlü şekilde dili etkiler. Özellikle günlük konuşma dilinde birçok yeni kelime ve sözcük öbeği görülür. Siyasal yaklaşımın da dile etkisi ortadadır. Toplumun içinde bulunduğu siyasal yaşam, dilin değişimine katkıda bulunur. Dönemin sahip olduğu siyasi anlayış kelime yapılarında değişikliklere yol açabilir.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *