«
 1. Anasayfa
 2. Resmi İşlemler
 3. E Devletten Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

E Devletten Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

E Devletten Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devletten sigorta görüntülemesi ile çalışma hayatınız sırasında yatırılan sigorta primleri ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. E-Devlet üzerinden 4A’lı çalışanların kolayca yapabileceği bu sorgulama işlemi ile sigortalılık ile ilgili merak ettiğiniz bilgilerin yer aldığı 4A hizmet dökümü belgesine kolayca ulaşılabilir. E Devletten sigorta sorgulama işlemleri TC kimlik numarası ile birlikte e-Devlet şifresi kullanılarak yapılır. Sürecin öncesinde eğer e-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine müracaat ederek şifrenizi almanız gereklidir. E-Devlet şifresi ücreti 2 TL’dir. 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrenizi almanın ardından 4A sigorta sorgulama işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

4A Hizmet Dökümü Sorgulama ile Hangi Bilgiler Öğrenilebilir?

İçindekiler

4A hizmet dökümünden ulaşılabilen bilgiler şunlardır:

 • Sigortalıya ait kimlik bilgileri,
 • İlk sigortalılık tarihi,
 • Çalışılan yerlerde işe başlama ve işten çıkış tarihleri,
 • Çalışılan yerlerde sigortalı olarak geçirilen süre,
 • Hangi ayda kaç gün sigorta primi ödendiği,
 • Çalışılmakta olan şirket bilgisi,
 • Toplam sahip olunan uzun vade prim gün sayısı,
 • Sigortanın mevcut durumu.

TC ile Sigorta Sorgulama

TC kimlik No ile sigorta sorgulaması işlemleri için e-Devlet’te “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)” hizmet sayfası kullanılmaktadır. Sorgulama yapılan güncel değişiklikle birlikte çalışılan son 6 aya yönelik yapılmaktadır. Sorgulama için “4A Hizmet Dökümü (Son 6 ay)” hizmet sekmesi kullanılır. TC ile e devletten sigorta sorgulama yapılması için takip edilecek işlem basamakları şu şekildedir:

1. Sorgulama için https://turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu/ adresine giriş yapın.

2. Hizmete devam edebilmek için ilk olarak kimlik doğrulama yapılması gereklidir. Hizmet doğrulamayı tamamlamak için aşağıda görselde gösterilen ekranda olduğu gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak yönlendirmenin tamamlanmasını bekleyin.

3. Yüklenen e-Devlet giriş ekranında aşağıda gösterildiği gibi “TC Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” girişini ilgili alanlara yapın ve “Giriş Yap” butonuna tıklayın.

4. Kimlik doğrulama sonrası işlem birkaç dakika içinde sonuçlanır. Sorgu sonrası sayfanın üst kısmında kimlik bilgilerinizle birlikte işe ilk giriş tarihinizle birlikte SGK durumunuzu ve toplam prim gün sayınız görüntülenir. Son 6 aya ait hizmet dökümü bilgisi ise aşağıdaki gibi sayfanın altında görüntülenir.

5. Detaylı listeye ulaşmak için yukarıda kırmızı çerçeve içine alınan “4A Detaylı Hizmet Dökümü” sekmesini seçin.

6. Sayfayı yazdırmak için “Temel Bilgiler” bölümünün hemen sağ üst köşesinde yer alan “Yazdır” butonuna tıklayarak bilgisayara bağlı yazıcıdan 4A hizmet dökümünün çıktısını alabilirsiniz.

Telefon ile Sigorta Sorgulama

Telefonla sigorta bilgilerini öğrenmek için ALO 170 hattı aranabilir. SGK’ya bağlı hizmet veren ALO 170, SGK’ya bağlı pek çok işlem için hizmet vermektedir. 4A hizmet dökümü bilgilerine ulaşmak için 170’i arayarak çağrı merkezi personelinin tarafınızdan istediği bilgileri vermenin ardından ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hangi Sigorta Kolları E-Devlet’ten Sorgulama Yapabilir?

E-Devletten sorgulama yapabilecek sigorta kolları için bir sınırlandırma söz konusu değildir. SGK çatısı altında yer alan her sigorta kolu için tescil kaydı ve ödenmiş toplam prim gün sayısı gibi bilgilere e-Devlet’ten ulaşılabilir. E-Devlet’ten 4A, 4B ve 4C sigorta koluna bağlı prim ödenen tüm vatandaşlarımız sigorta sorgulama işlemlerini ücretsiz olarak yapabilmektedirler.

4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama Nasıl Yapılır?

4A hizmet dökümü doğrulama işlemleri yine e-Devlet üzerinden yapılabilir. Sorgulama için e-Devlet’ten alınan 4A Hizmet Dökümü belgesine ait barkod numarası gereklidir. E Devletten sigorta sorgulama işlemi ile alınan belgeye ait barkod numarası temin edilmesi ardından belge doğrulama için şu işlem adımlarını takip etmeniz yeterlidir:

1. https://turkiye.gov.tr/belge-dogrulama/ adresine giriş yapın.

2. TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile kimliğinizi doğrulayın.

3. Doğrulanacak belgeye ait barkod numarasını aşağıda gösterildiği gibi ilgili alana girin ve “Devam Et” butonuna tıklayın.

4. Bilgilendirme ve onayı vermenin ardından belgenin doğrulamasını tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Başkent Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *