«
  1. Anasayfa
  2. Resmi İşlemler
  3. E-Okul Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Okul Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Okul Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-okul kayıt görüntüleme işlemleri, “Çocuğum Hangi Okula Gidecek?” sorusuna yanıt arayan velilerin bilgilendirilmesi adına Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hayata geçirildi. İnternetten yapılabilen e-okul kayıt sorgulama işlemi ile veliler, adrese dayalı sistemde çocuklarının hangi okula kaydolması gerektiğine ulaşabilmekteler. Geçmiş yıllarda sadece “e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi” üzerinden yapılabilen bu sorgu, 2022 yılı ile birlikte e-Devlet entegrasyonunun tamamlanması ile e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.

MEB E-Okul Kayıt Sorgulama

MEB web sitesinden okul kayıt sorgulaması için T.C. Milli Eğitim Bakanlığı resmi web sitesi üzerinde işleme başlanır. Öğrenci velileri, adrese dayalı sistemde çocuğunun hangi okula kayıt yaptırması gerektiğini sorgulamak için http://www.meb.gov.tr/ adresini ziyaret ederek işlem yapabilirler. Sorgulama modülüne erişim sağlayarak işlem yapabilmek için takip edilmesi gereken işlem sıralaması ise şu şekilde paylaşılabilir:

1. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resmi web sitesine http://www.meb.gov.tr/ adresi üzerinden erişim sağlayın.

2. Erişim sağlanan ana sayfada “Hizmetler” menüsüne fare imlecini getirin ve “e-Hizmetler” menüsü altında yer alan “e-Okul” sekmesine giriş yapın.

3. Açılan e-Okul sayfasında “Haberler/Duyurular” menüsü altında yer alan ve aşağıda kırmızı çerçeve içine alınan “e-Kayıt İşlemleri” sekmesine “tıklayınız” ibaresi yardımı ile giriş yapın.

4. E-Kayıt İşlemleri sayfasında işleme devam edebilmek için e-Devlet yönlendirmesi gerçekleştirilmektedir. Aşağıda gösterildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak e-Devlet Giriş sayfasına erişim sağlayın.

5. Kimlik doğrulama için T.C. vatandaşlık numaranızı ve e-Devlet şifrenizi aşağıda paylaşılan görseldeki gibi uygun alanlara girin ve “Giriş Yap” butonuna tıklayın. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesini ziyaret ederek 2 TL ücret karşılığında şifrenizi temin edebilirsiniz.

6. E-Devlet’te kimlik doğrulamanın tamamlanması ardından aşağıda gösterilen ekrana ulaşabilirsiniz. Çocuğunuza ait bilgilerin doğruluğunu kontrol etmenin ardından “e-Kayıt Sonuç” butonuna tıklayarak e-okul kayıt sorgulama sayfasına erişim sağlayın.

7. Çocuğunuzun hangi okula kaydedileceği, okulun adresi ve telefon numaraları ile ilgili erişeceğiniz sayfaya ait ekran görüntüsü aşağıda paylaşılmaktadır.

E-Devlet Okul Kayıt Sorgulama

E-Devlet’ten okul kaydı görüntüleme işlemleri 2022 yılında tamamlanan MEB entegrasyonu ile tamamlanabilir. E-Devlet’ten çocuğunuzun hangi okula gideceği bilgisine ulaşmak için kendinizin ya da eşinizin e-Devlet şifresini kullanmanı gerekir. İşleme ait detaylar şu şekildedir:

1. E-Devlet Kapısı’na https://www.turkiye.gov.tr/ adresini kullanarak ulaşabilirsiniz.

2. Açılan ana sayfada aşağıda gösterildiği gibi “Kurumlar” sayfasına giriş yapın.

3. Alfabetik sıra ile listelenen e-Devlet entegre kurumlar içinden Milli Eğitim Bakanlığına ulaşmak için “M” harfini seçin ve aşağıda gösterildiği gibi “Milli Eğitim Bakanlığı” sayfasına tıklayın.

4. Açılan MEB e-Devlet hizmet sayfasında aşağı doğru sayfayı indirin ve “İlköğretim Okulları Adrese Göre Kayıt Okulu Sorgulama (e-Kayıt)” sekmesine giriş yapın.

5. T.C. Kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak kimlik doğrulamayı tamamlayın.

6. Bir üst başlıkta anlatılan işlem sıralamasının 6. ve 7. işlem sıralamasını takip ederek çocuğunuzun hangi okula kayıt edilmesi gerektiği bilgisine ve okula ait irtibat adreslerine ulaşabilirsiniz.

Okul Kayıt Evrakları Nelerdir?

Okul kaydında istenen evraklar yazılı bir belge ile okul yönetimi tarafından velilere teslim edilir. Veliler, e-okul kayıt sorgulama işlemine göre doğru okula ulaştıklarında kendilerine verilen listede yer alan ve tamamlamaları gereken okul kayıt evrakları şunlardır:

  • Nüfus Kayıt Örneği – 1 adet
  • Anne veya babaya ait kimlik fotokopisi – 1 adet
  • Öğrenciye ait kimlik fotokopisi – 1 adet
  • Vesikalık fotoğraf – 6 adet (Bazı okullarca talep edilmemektedir)
  • Kayıt ücreti alınmazken bazı okullardan öğrenci başına etkinliklerde kullanmak adına bir ya da iki top A4 kağıt talep edilebilmektedir.

Ayrıca Bakınız: E Devletten Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *