«
  1. Anasayfa
  2. Resmi İşlemler
  3. E-Reçete Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Reçete Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Reçete Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Reçete görüntüleme işlemleri e-Devlet Kapısı ve e-Nabız sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sunulan SMS reçete bilgilendirme hizmetini aktifleştiren herkes, e-reçete sisteme girildiği anda cep telefonuna gelen kısa mesaj ile bilgilendirilmektedir. E-Reçete sorgulama işlemleri, kaybolan kod nedeniyle yeniden sağlık kuruluşuna başvurmak istemeyenler tarafından kullanılır. Sorgulama yöntemlerinin tamamı ücretsiz olup yazımızdan her yöntem için detaylı işlem anlatımı bulunmaktadır.

E-Devlet E-Reçete Sorgulama

İçindekiler

E-Devlet’ten e-reçete görüntüleme işlemleri için SGK hizmet sayfası kullanılmaktadır. E-Devlet hizmetlerinin tamamında olduğu gibi e-reçete işlemlerini tamamlayabilmek için de e-Devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden 2 TL işlem ücreti karşılığında e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi temin etmenin ardından e-reçete bilgilerine ulaşmak için aşağıdaki işlem basamaklarını sırası ile takip edin:

1. Sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/ilac-kullanim-suresi-sorgulama adresi üzerinden ulaşılabilen “4A/4B/4C İlaç Kullanım Süresi Sorgulama” sayfasına giriş yapın.

2. İşleme devam edebilmek için kimlik doğrulama ekranına ulaşmanızı sağlayan ve aşağıda gösterilen ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” düğmesine tıklayın.

3. Kimlik doğrulama için size sunulan e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, e-İmza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı seçeneklerinden herhangi birisini seçerek istenen bilgileri ilgili alanlara girmenin ardından “Giriş Yap” butonunu kullanarak kimlik doğrulamayı tamamlayın. Aşağıda e-Devlet Şifresi ile giriş işlem detayları görselde anlatılmıştır.

4. Sorgulama sonrası ilgili reçete bilgilerinizin yer aldığı ekrana ulaşabilirsiniz. Aşağıda gösterildiği gibi eğer sık kullanılan bir ilacınız yoksa, geçmiş tarihli reçetelerde kullandığınız ilaçların bilgisine ulaşmak için “Tüm İlaçlar” düğmesine tıklamanız yeterlidir.

E-Nabız E-Reçete Sorgulama

E-Nabız’dan e-reçeteyi görüntüleme işlemleri için e-Nabız şifresi kullanılabildiği gibi e-Devlet şifresi ile giriş yapılarak reçete bilgilerine ulaşılabilir. Daha önce e-Nabız şifresi almadıysanız giriş bilgilerinin istendiği ekranın hemen altında yer alan “e-Devlet Üzerinden Kayıt Olun” butonuna tıklayarak, istenen bilgileri doldurmak sureti ile e-Nabız kaydınızı oluşturabilirsiniz. Kayıt ile ilgili işlemlerin tamamlanması halinde e-Nabız üzerinden e-reçete sorgulama işlemlerini tamamlamak için şu işlem sıralamasını takip etmeniz yeterlidir:

1. E-Nabız ana sayfasına https://enabiz.gov.tr/ adresini kullanarak erişim sağlayın.

2. Açılan giriş ekranında kırmızı çerçeve içine alınan bölgeye TC kimlik numaranızı, lacivert çerçeve içine alınan bölüme ise e-Nabız şifrenizi girmeniz gereklidir. E-Devlet ile giriş işlemleri için açık mavi çerçeve içine alınan “e-Devlet Üzerinden Giriş” resmine tıklayabilirsiniz.

3. Giriş sonrası açılan e-Nabız ana sayfasında aşağıda gösterildiği gibi sayfanın solunda yer alan menüde “Reçetelerim” sekmesine giriş yapın.

4. Yapılan giriş sonrası yüklenen ekranda aşağıda gösterildiği gibi e-reçete bilgileriniz görüntülenir. Reçete detayları için “Detay Görüntüle” butonuna tıklayabilir, eski tarihli reçete bilgilerine ulaşmak için “Daha Fazla Sonuç Göster” butonuna tıklayarak listelenen yeni reçetelerin detaylarını inceleyebilirsiniz.

SGK SMS ile E-Reçete Sorgulama

SGK’dan e-reçete bilgilendirme SMS’si almak için e-Devlet’ten aktifleştirme yapmanız gereklidir. SMS ile e-reçete öğrenme işlemlerine onay verebilmek için şu işlemleri tamamlamanız gereklidir:

  1. İşlemler https://www.turkiye.gov.tr/sgk-cep-telefonu-bilgisi-beyan adresi üzerinden erişim sağlanabilen “SGK Bilgilendirme – Cep Telefonu Beyanı” sekmesi üzerinden yapılır.
  2. Sekmeye erişim sağlamanın ardından e-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapın.
  3. Açılan sayfada aşağıda gösterildiği şekilde kırmızı çerçeveli alana SMS gelmesini istediğiniz cep telefonu numarasını yazın ve bilgilendirme onay kutucuğunu işaretleyerek “Güncelle” butonuna tıklayın.

E-Reçete Kaç Gün Geçerlidir?

E-reçete geçerlilik tarihi 4 gündür. 4 iş günü içerisinde e-reçete ile yazılan ilaçların SGK anlaşmalı eczanelerden alınması gereklidir. E-reçete kodunu kaybetmeniz halinde 4 iş gününü geçmeden e-reçete sorgulama yöntemlerini kullanarak reçete kodunuza ulaşabilir ve ilaçlarınızı SGK anlaşmalı eczanelerden temin edebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: E-Okul Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *