«
  1. Anasayfa
  2. Yaşam
  3. Alkolü Bırakma Yolları: En Etkili Yöntemler

Alkolü Bırakma Yolları: En Etkili Yöntemler

Alkol (3)

Alkolü bırakmanın en iyi yollarını mı arıyorsunuz? Seçtiğiniz yöntem büyük ölçüde kişisel koşullarınıza bağlı olacaktır. Seçenekler arasında kendi kendine yardım programları, çevrimiçi terapi, ilaç destekli tedaviler, yüz yüze terapi ve danışmanlık kuruluşları bulunmaktadır. Bazı seçenekler, altta yatan zihinsel sağlık bozuklukları olanlar için en iyisi olsa da, diğerleri ise yaşam stresini yönetmek için içenler için daha iyi olacaktır.

En Etkili Alkolü Bırakma Yolları Neler?

İçindekiler

Bir Planla Başlayın

Başlamadan önce oturun ve seçeneklerinizi araştırın. Size uygun bir şeyi seçin ve cesurca ayrıntıları düşünün. İçme ihtiyacı hissettiğiniz anda ne yapacaksınız? Desteğe ihtiyacınız olursa kimi arayacaksınız? Profesyonel destek mi arayacaksınız yoksa evde içmeyi mi bırakacaksınız? Alkolle ilişkinizin ileriye dönük olarak nasıl görünmesini istediğinizi bilin, uzun vadeli bir plan yapın ve buna bağlı kalmaya hazır olun.

En Etkili Alkolü Bırakma Yolları
En Etkili Alkolü Bırakma Yolları

Bırakma Sebebinizi Bilin

Başlamadan önce, alkolü bırakmak istediğiniz nedenleri düşünmek için biraz zaman ayırın. Belki daha iyi bir ebeveyn olmak, daha sağlıklı hissetmek ya da işinizde daha iyi olmak istiyorsunuz. Bu hedefleri bir yere yazın ve yanınızda taşıyın, böylece işler zorlaştığında sizin için bir hatırlatma olsun.

Sizi Nelerin Tetiklediğini Bilin

Bu, motivasyonunuzu bilmek kadar önemlidir. En güçlü dürtüyü, alkol alma isteğini ne zaman hissediyorsunuz? Hangi yerler, deneyimler ve duygular, şişeyi almaya direnmeyi zorlaştırıyor? Bu zor durumlarda kullanabileceğiniz bazı stratejileri önceden bulun, böylece anında doğaçlama yapmak zorunda kalmazsınız.

Alkole Maruz Kalmamaya Çalışın

En etkili alkolü bırakma yollarına bir diğer yol ile devam ediyoruz. Evinizdeki tüm alkol şişelerinden kurtulun. Giderek azaltıyorsan, özellikle sevmediğin bir içeceğin sadece minimum miktarını tutmaya çalış ve son bir tarih seç. Telefonunuzdan alkol dağıtım uygulamalarını silin, içki içtiğiniz arkadaşlarınıza bir süre onlara katılmayacağınızı bildirin ve hatta içki servisi yapan restoranlardan kaçının. İstek ve arzunuzu minimumda tutun.

Güçlü Bir Destek Sistemi Bulun

Sevdiklerinize alkolü bıraktığınızı bildirin ve süreç boyunca sizi kontrol etmeye veya bir müttefik olarak hareket etmeye istekli birkaç kişi bulun. Bir destek grubuna katılmayı düşünün bunun için çevrenize bakının, birçok grup bulabilirsiniz, böylece aynı amaç için bir araya gelmiş olursunuz. Son olarak, bir terapist veya iyileşmek için bir koç bulmayı düşünün. Deneyimli profesyoneller, tetikleyicileriniz üzerinde çalışmanıza ve yeni başa çıkma stratejileri geliştirmenize yardımcı olabilir.

Bir Vazgeçme Planınız Olsun

Bu, içkiyi bırakmak için en önemli ipuçlarından biridir. Bazı durumlarda alkolden çekilme tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir. Bazı insanlar semptomları kendi başlarına atabilecekleri kadar hafif bulurlar. Ancak çok içerseniz, nöbetler, halüsinasyonlar ve hatta kalp atış hızınızda yaşamı tehdit eden değişiklikler yaşayabilirsiniz. Alkolü bıraktığınız andaki o ani şoku kendi başınıza yaşamadan önce doktorunuzla konuşmak sizin için en iyisidir.

Önce Azaltmayı Dene

Alkolü önceden azaltmak, genellikle tamamen bırakmanızı daha kolay (ve daha güvenli) hale getirir. Bazı insanlar giderek azalan bir program oluşturur ve yavaş yavaş keser alkolü. Diğerleri azaltmayı amaç edinir. Alkol bağımlılığı, geçmişiniz varsa bu zor olabilir, ancak bazı insanlar için bunu mümkün kılan naltrekson gibi ilaçlar vardır.

İlaçları Bir Seçenek Olarak Düşünün

İlaç destekli tedavi, içmeyi bırakmanın bir yolu olarak daha popüler hale geliyor. Birkaç reçeteli ilaç, insanların alkolü hafifletmelerine veya alkolü bırakmalarına yardımcı olmada etkili olduğunu göstermiştir. Uzun süreli alkol isteğiyle mücadele edenler veya yavaş yavaş bırakmak isteyenler için bu özellikle yararlı olabilir.

Kendinize Kişisel Bakım Uygulayın

Alkolü bırakma sırasında, üstesinden gelmek için ihtiyaç duyduğunuz duygusal ve fiziksel desteğe sahip olduğunuzdan emin olun. Alkolü bıraktıktan sonra, günlük yaşamınız boyunca bedeninize ve zihninize bakmaya devam edin. Sağlıklı bir yemek yemekten, yoğun programınız içinde biraz yalnız zaman planlamaya kadar, kendinize her gün başa çıkmak için ihtiyacınız olanı verin. Boş bir depoda koşmadığınızdan emin olmak, nüksetmeyi önlemeyi kolaylaştırır.

Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklar günlük rutininizi önemli ölçüde bozar ve oldukça sağlıksız bir yaşam şeklinin içine girmenize neden olur. Alkolü bırakmak konusunda uzman desteğine ihtiyacınız varsa YEDAM gibi kuruluşlardan destek almanız mümkündür. Alkolü bırakma hattı telefon numarası 115‘tir. Yeşilay derneğine ait bu kurumu arayarak alkolü bırakmak için uzman desteği alabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *