«
  1. Anasayfa
  2. Bankacılık
  3. Garanti BBVA BES İptali Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA BES İptali Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA BES İptali Nasıl Yapılır?

Garanti emeklilik kapsamında çalışanların maaşlarından aylık olarak belirli bir ücret kesilerek Otomatik BES işlemleri yapılmaktadır. Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için devlet katkısı ve diğer teşvik edici olanakların olmasına karşın birçok kişi aylık yüksek kesinti ücretleri nedeniyle bu sistemden ayrılmak istemektedir.

Garanti BBVA BES iptali için şu yöntemler kullanılabilir:

  • Garanti BBVA Mobil/İnternet
  • Garanti BBVA Emeklilik Müşteri İletişim Merkezi

Türkiye’nin önde gelen bankalarından Garanti BBVA, BES içinde yer almak istemeyenlerin kolayca sistemden çıkmasına da olanak tanımaktadır. Sistemden ayrılmaya karar verenler için emeklik planının başlaması ve ilk ödeme itibariyle ilk 2 ay başlangıç dönemini kapsamaktadır. Başlangıç dönemi içinde ödediğiniz katkı payının tamamını geri alabilecek şekilde sistemden çıkılabilmektedir. Garanti BBVA BES iptali için internet üzerinden veya telefon ile hızlı işlem yapılabilmektedir.

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Ne Kadar Kesiyor?

İçindekiler

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Ne Kadar Kesiyor?

Otomatik BES iptali çoğu kişi tarafından aylık yüksek miktarda kesinti olmasından kaynaklı olarak yapılmaktadır. Her vatandaş için bireysel emeklilik sistemine girdikten sonra 2 ay içinde cayma hakkı bulunmaktadır. Bu 2 aylık süre içinde BES iptali yapan çalışanların birikim hesaplarından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

BES’e giriş yaptıktan sonra cayma hakkını kullanarak sistemden çıkmak isteyenler, 2 aydan sonra fonda biriken paranın tümünü alamazlar. 2 aydan daha uzun çalışanlardan belirli kesintiler yapılacaktır. Bu nedenle iptal ettirmek isteyenlerinden erkenden bu haklarından yararlanması önerilmektedir. BES kapsamında hesabında biriken fonu öğrenmek isteyen vatandaşların ise e – Devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına BES yazarak sorgulama işlemlerini yapmaları mümkündür.

Garanti Bireysel Emeklilik İptal Edilince Para Ne Zaman Yatar?

Garanti Bireysel Emeklilik iptali para iadesi sistemde biriken miktara göre yapılacaktır. Ayrılma talebinin yapılmasının ardında yasal süre içinde bu fonların satışı gerçekleştirilmektedir. Erken çıkış işleminde BES için yasal süre 20 iş günü olarak belirlenmiştir. Bu süre içinde sistemde biriken paranın alınması mümkündür. Garanti BBVA BES iptali için yasal süreler içinde başvurunun iletilmesi halinde herhangi kesinti olmadan da ilgili ücretin hesaba geçmesi sağlanmaktadır.

Garanti BES İptal Telefon Numarası Nedir?

Garanti BES iptal numarası ile 2 aylık başlangıç süresi sonrasında vatandaşların dilediği zaman sistemden ayrılması sağlanmaktadır. Erken çıkış işlemleri için: 444 0 336 numaralı Garanti BBVA Emeklilik Müşteri İletişim Merkezi üzerinden sesli yanıt sistemi ile çıkış talebinin iletilmesi gerekmektedir. Müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak ilgili süreler içinde e hızlı bir şekilde iptal işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Garanti BBVA’nın diğer iletişim kanallarını da kullanarak BES iptali için hızlı işlem gerçekleştirmek mümkündür.

Garanti BBVA BES İptali İçin Ne Yapılmalıdır?

Garanti BBVA BES İptali İçin Ne Yapılmalıdır?

Garanti BES iptal formu aracılığıyla şubelerden veya Garanti BBVA Emekli Müşteri Hizmetleri İletişim Merkezi üzerinden işlem yapılabilmektedir. Buna ek olarak internet veya mobil bankacılık aracılığıyla da vatandaşların BES iptali işlemlerini yapması sağlanmaktadır.

Mobil bankacılıktan BES iptal işlemleri için şu adımların takip edilmesi mümkündür:

  • Kişisel bilgiler ile (TCKN, şifre, müşteri no vb.) Garanti BBVA Mobil’e girilir.
  • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan menüden ‘’BES’’ seçeceği kategorisine tıklanır.
  • BES Ayarları butonuna tıklanır.
  • Ekranın en altında yer alan ‘’BES Sözleşmeden Ayrılma’ kısmına tıklanır.
  • Çıkan onay ekranı üzerinden çıkış onayı verilir.

İptal işlemlerinin ardından BES için hesabınızdan takip eden dönemde kesinti yapılmayacaktır. Garanti BBVA BES iptali gelişen teknoloji sayesinde dakikalar içinde dijital kanallardan yapılabilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *