«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Hassas Ciltler İçin Cilt Bakımı

Hassas Ciltler İçin Cilt Bakımı

1028359

Gün içinde maruz kalınan kir, toz, güneş ışınları ve makyaj yapan bireyler için makyaj kalıntılarının oluşturduğu zararları önlemek için cilt bakımı oldukça önemli bir konudur. Cilt bakımına başlamak için ise cildinizin hangi tipte olduğunu ve neye ihtiyacı olduğunu bilmenizde fayda var.

Cilt Tipleri Neler?

Cildinizi tanımanız için cilt tipleri ve belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Kuru Cilt Tipi: Kuru cilt tipi, genellikle daha ince bir deriye sahip ve hassas cilt kategorisine girmeye meyilli ciltlerdir. Çatlakların, kaşıntıların ve tahrişin olmaya meyilli olduğu, solgun ve yıpranmış görünen cilt tipidir. Bu cilt tipi kırışık oluşumunu da tetikleyen bir yapıdadır.
 • Yağlı Cilt Tipi: Yağlı cilt tiplerinde genellikle sivilce ve leke oluşumu daha fazla ve kalıcı olarak görülür. Eğer cildinizde makyaj sıra süreli kalıyorsa cildinizin yağlı cilt olma ihtimali yüksektir. Bunun yanında parlak cilt görünümü de yağlı cilt tiplerinde olur.
 • Normal Cilt Tipi: En çok sahip olmak istenilen cilt tipi olan normal cilt tipinde, siyah nokta oluşumu, yüksek veya düşük gözenek, kızarıklık, tahriş gibi sorunlar gözlenmez. Cilt havada meydana gelen değişikliklerden dolayı değişikliğe uğramaz.
 • Karma Cilt Tipi: Karma cilt, ne yağlı ciltler gibi tam yağlı ve parlak bir görünüme sahiptir ne de kuru ciltlerdeki gibi pullu görüntüye sahiptir. Karma ciltte yer yer yağlı görüntü ortaya çıkabilmekle birlikte genellikle T bölgesinde yağlanma ve yanaklarda kuruluk görülebilir. Ciltteki sivilcelenmeler de bu yağlı bölgelerde meydana gelir. Bu cilt tipinde hava değişimine göre cildin aldığı görüntü değişiklik gösterebilmektedir.
 • Hassas Cilt Tipi: Cilt tipleri içerisinde, hassas ciltler için cilt bakımı en zor olan bakımlardandır. Çünkü cilt hassasiyeti; tahriş, iltihap, pullu görünüm, kızarıklık gibi birçok sorunu beraberinde getirebilir. Ciltteki nem ile sebum oranındaki değişiklik cilt hassasiyetinin sebebidir. Sebum ise yağ bezelerinde salgılanan bir maddedir. Ayrıca hassas cilt tipleri, özellikle kimyasal madde içeren peelinglerden hoşlanmaz.

Bahsedilen 4 cilt tipi içerisinden en çok sorun yaşayan cilt tipi hassas cilt tipi olduğu için eğer cilt tipinizin hassas olduğuna karar verdiyseniz nasıl bakım yapacağınızı şimdi öğrenebilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Cilt Bakımı Yöntemleri

Hassas ciltler için bakım yöntemleri evde yapabileceğiniz doğal ürünleri veya cildinize iyi gelecek kozmetik ürünlerini kullanmaktır. Fakat öncelikli olarak doktor desteğine başvurmanız önemlidir.

Hassas ciltlerin hassasiyetini yatıştırmak ve daha sağlıklı hale getirmek için doğal çözümlerden bazıları şunlardır:

 • Öncelikli olarak her cilt tipinin yapması gerektiği gibi hassas ciltlerin de güneş kremi kullanmadan özellikle saat 11:00-16:00 arasında güneşe çıkmaması gerekir.
 • Gül suyu makyaj çıkarmak, tonik gibi görevlerinin yanında antioksidan etkisinden dolayı cildi sıkılaştırıcı ve yatıştırıcı olarak hassas ciltlerde kullanılması önerilir.
 • Yeşil çay, hassas ciltler için hem tüketerek hem cilde uygulayarak cildi sakinleştirir.
 • Bal, sivilce izleri, güneş yanığı gibi sorunlara cilde doğrudan uygulanarak çözüm olabilmektedir.
 • Süt ve aleo vera da tıpkı bal gibi cilde doğrudan uygulaması yapılabilen besinlerdendir. Süt ve aleo veranın cildi nemlendirme özelliği hassas ciltlerdeki nem dengesini korumada ve cildi iyileştirmede önemli besinlerdir.
 • Çay ağacı ve hindistan cevizi yağları da hassas ciltlere iyi gelen yağlardır. Hindistan cevizi yağı, cilde masaj yaparak direkt uygulanıp cildin nem isteğini karşıladığı gibi çay ağacı yağı ise su ile seyreltilerek cilde uygulandığı takdirde ciltteki tıkalı gözenekleri açma konusuna yardımcı olacaktır.
 • Cilt bakım yöntemleri arasında doğal yöntemlerin yanında kozmetik ürünler seçerken, parfüm içermeyen, alkolsüz içerikleri bulunan ürünler tercih edilmelidir. Hassas ciltler için peeling, deri yüzeyini incelteceği için yapılmaması gerekir. Ancak granüllü ve nemlendirici özelliği olan peelingler kullanılabilir. Ayrıca slikonlu ürünler de hassas ciltler için cilde bariyer oluşturacağından kullanılması faydalı olacaktır.
Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *