«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Hızlı Web Tarayıcıları

Hızlı Web Tarayıcıları

473714d218cc1ad48731161b07655b6e

İnternet tarayıcıları içerisinde büyük bir rekabet bulunmaktadır. İnsanlar çeşitli tarayıcılar arasında seçim yapmakta ve kullanmaktadır. Güvenli tarayıcı arayışında olan kişiler seçimlerini kendilerine çok daha fazla güvenlik sağlayan tarayıcılardan yana kullanmaktadır. Firefox, Chrome gibi çok çeşitli tarayıcılar ciddi bir rekabetle yarış içerisindedir. Kullanıcıların gizliliğini destekleyen tarayıcılar çok daha rağbet görmektedir. Üçüncü tarafların kişileri web gezintileri içerisinde izlemelerini engelleyen araçlar geliştiren tarayıcılar kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. İnsanlar kendi aktivitelerine göre internet tarayıcıları içerisinde seçimlerini gerçekleştirebilir. Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome, Opera, Brave, Vivaldi gibi çok çeşitli internet tarayıcıları bulunmaktadır. Bu tarayıcılar belirli özelliklerle birbirlerinden ayrılmaktadır. Kullanıcılar kendi gizliliklerini koruyan, güvenliklerini sağlayan tarayıcıları tercih etmektedirler.

Opera

İçeriğe önem verenler için yararlı araçlar barındıran Opera tarayıcı kişilere çeşitli özellikler sunuyor. Kullanıcılar bu tarayıcıyı mobilde de kullanabilmektedir. Reklam engelleyicileri ile birlikte kullanıcılarına kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Kripto cüzdan özelliği ile birlikte farklı farklı özellikler sunar. Kenar çubuğu yer alır ve bu çubuk üzerinde Facebook, Messenger, WhatsApp gibi çok çeşitli dahili mesajlaşma uygulamaları yer alır. Kullanıcılar bu uygulamalara hızlı bir şekilde erişebilir ve işlemler gerçekleştirebilir.

Opera tarayıcı VPN’li tarayıcılar içerisinde yer almaktadır. VPN özelliği aktif edilerek tarayıcı kullanılabilmektedir. Chromium tabanlı olması nedeni ile performansı yüksek olan bir tarayıcıdır. Mobil cihaz kullanıcıları için de oldukça yararlı özellikleri bulunmaktadır. Kullanışlı pil tasarruf modu da bulunmaktadır. İnternet bağlantıları yavaş olsa dahi indirme işlemi sırasında pilin bitmesi gibi endişelere sahip olunmamaktadır.

Google Chrome

Dünyanın en popüler tarayıcıları içerisinde yer alan Chrome sistem kaynaklarının kullanımı konusunda iyi bir noktada görünmektedir. Arka planda kalan sekmeler otomatik olarak dondurulmakta ve bu şekilde gereksiz yere kullanım gerçekleştirilmiyor.

Ücretsiz tarayıcılar arasında yerini alan Chrome kullanım kolaylığı sağlaması ile birlikte kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Geniş bir uzantı kütüphanesi bulunmaktadır. Bu sayede kişiler çok daha rahat bir şekilde kullanım sağlayabilmektedirler. Farklı platformlarda çalışabilen ve eş zamanlama imkanı sunan bir tarayıcıdır. Aynı şekilde otomatik tamamlama özellikleri bulunmaktadır. Web geliştiricisi için sunulan çok iyi seviyedeki araçlar Chrome tarayıcısının en önemli özellikleri arasında yerini alır.

Güvenlik açısından da oldukça Chrome dikkate değer araçları barındırır. E posta hesaplarına başlarının erişmesi söz konusu olduğunda da tarayıcı kişileri uyarmaktadır. DNS sorgusu servisleri bulunmaktadır. Aynı zamanda göz rahatlığı için de karanlık modlar bulunmaktadır.

Safari

Güç geçtikçe yenilenen, güçlenen yapısı ile Safari kullanıcılarına kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Mac kullanıcılarının önemli bir kısmı tarafından kullanılmakta olan Safari tarayıcısı 2003’teki çıkışından bu yana önemli gelişmeler gerçekleştirmiştir. Her bir sürümünde gelişim göstermiş ve özelliklerini arttırmıştır. Yeni sekmelerde yer alan başlangıç sayfası kullanışlı bilgilerden oluşmaktadır. Özelleştirilebilir arka planlara sahiptir. Ayarlar menüsü aracılığı ile birlikte her bölümde istenilen değişiklikler yapılabilmektedir. Sekme tasarımları geliştirilmiştir.

Kişiler işaretçilerini bir sekme üzerinde bir saniye beklettiklerinde sekmenin ön izlemesini görebileceklerdir. Yer alan özellikleri ile birlikte kullanıcılarına kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Web gizliliği konusunda kullanıcılarını destekleyen safari verileri paylaşma konusunda dikkatlidir. Verilerin kötüye kullanılmasın izin vermez böylece kullanıcılara güvenlik sağlar.

 

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *