«
 1. Anasayfa
 2. Yaşam
 3. Kadın Subay Nasıl Olunur?

Kadın Subay Nasıl Olunur?

kadın subay nasıl olunur

Kadın Subay Nasıl Olunur?

Bilindiği üzere günümüzde askerlik hem erkeklerin hem de kadınların icra edebileceği bir meslek grubu olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar zorunlu askerlik yalnızca erkekler için bir şart olarak karşımıza çıkıyor olsa da kadınların da orduda farklı rütbelerle yer alabilmesi mümkün. Özellikle kadın subaylar ise dikkat çeken meslek grupları arasında yer alıyor. Peki kadın subay nasıl olunur? Pek çok kişi nasıl kadın subay olunabileceği sorusunun yanıtını merak ediyor. Aslında bu noktada öğrenilmesi gereken ise nasıl subay olunabileceği. Subay olmak için hem erkekler hem de kadınlarda aynı şartlar aranmakta olduğu biliniyor. Kadınlar söz konusu olduğunda yapılan tek değişiklik ise boy ve kilo hesaplamaları olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle kadınların subay olması için erkeklerden farklı bir yol izlemelerine gerek bulunmuyor. Subay olabilmenin ise ülkemizde iki farklı yolu mevcut:

 1. Subay olmak isteyen kişiler liseden itibaren eğitimini askeri alanda tamamlayarak belirli şartları sağladıkları takdirde subay olma şansını elde edebiliyor.
 2. Ülkemizde 4 yıllık herhangi bir lisans programını tamamlamış olan kişiler belirlenmiş olan sınavlara girerek yine aynı şartları taşımaları halinde subay olabilirler.
kadın subay nasıl olunur
kadın subay nasıl olunur

Bayan Subay Olma Şartları

Ülkemizde kadınların da tıpkı erkekler gibi orduda görev alma ve farklı rütbelere sahip olma şansı bulunuyor. Subaylık ise en merak edilen meslek grupları arasında karşımıza çıkıyor. Bilindiği üzere kadınlar ve erkekler için subay olma konusunda herhangi bir farklılık bulunmuyor. Dolayısıyla subaylık mesleğini icra edebilmek amacı ile kadınlar için farklı olarak belirlenmiş şartlardan söz edebilmek mümkün değil. Bayan subay olma şartları arasında dikkat çeken tek farklılık kadınlarda aranmakta olan boy ve kilo şartının erkeklerle aynı olmaması olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında subay olabilmek için aranan şartlar ise aşağıdaki şekilde:

 • Aranmakta olan ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Subay olmak için kişinin hukuki bir engelinin olmaması
 • Kişinin hiçbir siyasi partiye üyeliğinin bulunmaması
 • Subay olmak için kişinin sağlık açısından bir engelinin olmaması
 • Kişinin fakülte ya da yüksekokul olmak üzere en az 4 yıllık bir lisans bölümü mezunu olması
 • Kişinin evli olduğu durumlarda eşinin adli sicilinin temiz olması, ağır bir suç işlememiş olması
 • Kişi lisans mezunu ise 27, yüksek lisans yapmış ise 32 yaşını aşmamış olması
 • Ne daha önceden ne de başvuru yaptığı süreçte kişinin alkol ya da madde bağımlılığın bulunmaması
 • Kişinin vücudunda herhangi bir jilet izi ya da dövmenin olmaması
 • Fiziki yeterliliği ölçmek amacı ile gerçekleştirilen sınavda istenen şartların sağlanmış olması
 • Yazılı olarak gerçekleştirilen sınavdan en az 70 puan alınmış olması
 • Kişinin en az 1,62 cm boyunda olması
kadın subay olma şartları
kadın subay olma şartları

Kadın Subay Şartları

Ülkemizde kadınların da subay olabildiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra kadınlar farklı rütbelerde de çalışabilmekte ve orduda görev alabilmektedir. Bakıldığı zaman kadın subay şartları erkekler için aranmakta olan şartlardan farklı değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nde subay olabilmek için hem kadınlar hem de erkekler aynı şartlara tabi tutulur ve başvuracak olan tüm adaylardan bu şartları taşıyor olması beklenir. Kadınlar ve erkekler için başvuru sırasında istenen tek farklı şart vücut boy – kilo indeksi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında subay olmak için gerekli olan şartlar yukarıdaki şekildedir. Bu şartları taşıyor olmanız halinde subaylık için başvuru yapabilmeniz mümkündür.

Kadın Subay Alımı Şartları

Bilindiği üzere ülkemizde her iki cinsiyetten de subay alımı yapılabilmektedir. Kadın subay alımı şartları denildiğinde ise söz edilebilecek tek farklılık boy ve kilo olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında her iki cinsiyette aranan şartlar tümüyle aynıdır.

Kadın Teğmen Nasıl Olunur?

Subaylığın yanı sıra teğmenlik de merak edilen meslek grupları arasında yer almaktadır. Peki kadın teğmen nasıl olunur? Teğmenlik için aranan şartlar subaylıktan farklılık göstermekle birlikte 20 yaş başvuru için sınır olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra yabancı uyruklu olan kişilerin teğmenlik yapabilmesi mümkün değildir. Teğmenlik yapabilmek için kişi devletin güvenliğini gözetebilecek bir yapıda olmalıdır. Aynı zamanda madde bağımlılığı olmamalıdır. Ancak kadın ve erkekler söz konusu olduğunda teğmenliğe başvurmak için aranan şartlar farklılık göstermemektedir.

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *