«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Kadınlar İçin Spor: Hafif Spor Önerileri (2022)

Kadınlar İçin Spor: Hafif Spor Önerileri (2022)

Kadınlar için spor önerileri (2022) (1)

Kadınlar için spor önerileri, 2022 yılında sporun değişimiyle birlikte araştırıldı ve sizler için derlendi. Spor hem fiziksel olarak kişinin iyi hissetmesini sağlar hem de ruhsal açıdan stres atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle günlük rutinlerin arasına sevilen spor hareketleri ekleyerek minimum 15-25 dakika arasında spor yapmak kişilerin daha zinde ve iyi bir gün geçirmelerine yardımcı olur. Spor için en ideal zaman yoktur, günlük boş zamanlarda evde ya da spor salonlarına giderek dinamik ya da daha hafif sporlar yapılabilir.

Kadınlar İçin Spor Önerileri (2022)
Kadınlar İçin Spor Önerileri (2022)

Spor alışkanlığı edinmek için öncelikle bireyler neleri sevip sevmediğini belirlemelidir. Özellikle belirli bir spora başlamadan önce herhangi bir rahatsızlık ya da sakatlık durumu varsa uzmanların yönlendirdiği spor çeşitleri denenebilir. Ancak son zamanlarda hafif ancak dinamik hareketlerden oluşan yoga, pilates, fitness, yüzme gibi alternatifler sıklıkla tercih edilir. Bu spor çeşitlerinde kişiler hem kilo kontrolü sağlayabilir hem de ruhsal açıdan daha zinde, enerjik ve mutlu hisseder.

Kadınlar İçin Sporlar Neler?

Kadın ve erkek anatomisi birbirinden farklıdır. Özellikle kadınlar erkeklere göre daha esnek ve kalça yapıları sağlamdır. Kadınları bunu desteleyecek ve hareket kabiliyetini geliştirecek kalça, bacak ve karın aktivitesini artıran sporlara yönelebilir. Aynı zamanda jimnastik, fitness, pilates gibi egzersiz formatları ile kadınlar hem güç kazanır hem de esneklik, kondisyon gibi özellikler kazanmasına yardımcı olunur. Böylelikle kadınlar için spor önerileri de farklılık kazanır.

Kadınlar ev işi yaptıklarında ya da merdiven çıkma gibi eylemler yaptığında sakatlanmaya neden olabilecek hareketler yapabilir. Bunu önlemek için eğitmen eşliğinde, farkında olarak kas grupları çalışılmalıdır. Kadınlar için spor önerilerinden evde yapabileceği hareketler şunlar olabilir:

  • Plank: Şınav poziyonu da denilen bir harekettir. Yeni başlanıyorsa dizler kalça ile hizalanmalı ve diz yerde olmalıdır. Dirsekler yanlara doğru açılmamalı geriye doğru iterek inmeli ve nefes verirken kollar düzelmelidir. Dizler yerde iken kişi rahatsa dizler kaldırılmalı, kalça ve karın düz hizada şınav çekilmelidir.
  • Squat: Kadınlar erkeklere göre kalça yapısı daha esnek ve hareket kabiliyeti yüksektir. Kalça ve iç bacakları çalıştırmak için kalça dizlerle aynı hizaya getirilmeli ve kuyruk sokumu içeri doğru alınmalıdır. Tekrar düz bir forma gelmek için yükselmeli ve tekrar dizleri bükerek kalça dizlerle aynı hizaya gelmelidir.

  • Lunge: Öndeki diz 90 derece bükülü olmalı arkadaki ayak topuğu yukarıya bakmalıdır. Ayaklar arasında bir bacak mesafesi bulunmalıdır.
  • Jump: Tüm kas gruplarını aktive eden ve nabzı artırıp yağ yakımını artıran hareketlerin başında gelir. Kişi yorulduğu yerde dinlenerek nabız normale döndükten sonra tekrar edebilir. Ayak hizası omuz genişliğinde olmalı ve ayak parmakları karşıyı göstermelidir. Kontrollü ve olabildiğince bedeni sabitleyecek şekilde dizler karna çekmek için zıplamalı tekrar yere gelmelidir. Bu harekette bacak, kalça, eklemler ve karın devrededir.

Kadınlar İçin Spor ve Güzel Bir Vücut

Spor yaparken vücuttaki kaslar aktive olduğu için belli bir süre sonra kas oluşumu desteklenerek duruş daha dik hale gelir. Aynı zamanda düzenli spor yapıldığında sırt kasları güçlendiği için kamburluk sorunu giderilir. Güzel, dik ve özgüvenli duruş için yapılabilecek sporlar arasında tenis, yüzme, jimnastik, yetişkin bale, pilates, koşu, bisiklet sürme, yoga sıralanabilir. Kadınlar için spor önerileri arasında daha çok ağırlıktan uzak fakat vücut gelişimini, estetikliği değiştiren sporlar yer alır.

Hem zihin hem de bedenin uyumlanması bütün içinde hareket etmesi için yoga yapılabilir. Her seviye için farklı ders içerikleri olduğu için hafif spor hareketlerini de içeren varyasyonları bulunur. Hem de kadınların regl dönemlerinde rahatlatan pozlarla ilaç almadan ve acı çekmeden geçirmek mümkündür. Genellikle regl dönemlerinde yogada ters duruşlar önerilmez. Daha çok yin yoga, yürüyüş gibi daha yumuşak ancak hareket kabiliyetini yükselten aktiviteler önerilir.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *