«
  1. Anasayfa
  2. İnternet
  3. Kişisel Web Sitesi Nedir, Nasıl Kurulur?

Kişisel Web Sitesi Nedir, Nasıl Kurulur?

Kişisel Web Sitesi Kurmak (2)

Kişisel web sitesi kurmak, hem adınızı dünyaya duyurmak hem de internette kendinizden, yazılarınızdan ve işlerinizden bahsedebilmek için harika bir fırsattır. Ağ sisteminin gelişmesi ile birlikte farklı iş sektörleri doğmuş ve kişiler istihdam sağlayarak hayatlarını kazanabilmektedir. Özellikle sosyal medya ya da web sitesi üzerinden yeni medya çalışmaları yapılabilir. Geleneksel medyanın yerini yeni medya almıştır ve bireyler istedikleri alanda ya da uzman oldukları sektörlerde paylaşımlar yaparak daha fazla kişiye hızlı şekilde ulaşabilir. Bu nedenle kişiler web sitesi ya da blog açarak adlarını daha fazla kişiye duyurabilir ve iş imkânlarını genişletebilir.

Kişisel web sitesi nasıl kurulur?
Kişisel web sitesi nasıl kurulur?

Kişisel internet sitesi kurmak için domain alınması gerekir. Alan adı ve sunucu alındıktan sonra tema kurulur. Tema genellikle hedef kitlenin kolay şekilde kullanılması ve modern görünümde olması önem taşır. Özellikle siteye giriş yapan kişiler sade, modern ve şık ara yüzler ile istedikleri işlemleri hızlı şekilde yapabilir. Bireyler yazılım bilgisi yok ise hazır olarak kişisel web sitesi hizmeti veren yazılım firmalarından yararlanabilir. Bu firmalar sayesinde hızlı, aktif ve şık web siteleri kurulur. Bu web sitelerini kurarken teknik destek alınması daha profesyonel şekilde yayın yapılmasını sağlar. Aynı zamanda firmalar 7/24 saat destek ekibi hizmeti sunarak kişilerin herhangi bir problem yaşaması durumunda sorunu çözer.

Kişisel Web Sitesi Ne İşe Yarar?

Kişisel web siteleri kurulduktan sonra trafik çekmek için sürekli olarak sitelere içerik girilmesi gerekir. Aynı zamanda bazı SEO çalışmaları yaparak sitelerin sıralamaları daha hızlı şekilde yükselir. Böylece kişiler daha fazla kişi tarafından tanınır ve varsa firmalarının tanınmasını sağlayarak iş kapasitesini hızlı şekilde yükseltebilir. Kişisel web sitesi sayesinde daha profesyonel bir imaj yaratılır ve sitelerde bulunan içerikler dolayısıyla takipçiler tarafından kişiler daha yakından tanınmasına yardımcı olunur.

Kişisel web sitesi üzerinden fotoğraf, video, afiş gibi görsel ve yazı eklenebilir. Bu sayede kişiler uzman oldukları ya da ilgi duydukları alanlarda bilgileri web siteleri üzerinden yayınlar. Aynı zamanda web siteleri farklı sosyal medya hesapları tarafından desteklendiğinde hızlı şekilde organik trafiği artar. Doğrudan web site trafiğini artırmak için iç ve dış SEO çalışmaları yapılabilir. Kişiler web sitesi kurdururken profesyonel destek aldıysa aynı firmalar SEO uygulamaları yaparak web sitelerinin belli kelimelerde üst sıralarda olmasına yardım eder. Bu hizmetlerden yararlanarak hızlı şekilde web sitesi ziyaret trafiği artırılabilir.

İnternet Sitesi Kurmak Ücretli mi?

İnternet sitesi kurmak için profesyonel hizmet almak gerekebilir. Özellikle yazılım konusunda istenilen hizmetten yararlanmak için sürekli olarak sunucu, domain yenilenmelerinin yapılması, panellerin güncellenmesi gerekebilir. Aynı zamanda web sitesi çok fazla ziyaret aldığında sunucu taşıyamama durumu olabilir. Bu tarz problemler yaşamamak için başlangıçta ya da sonradan yazılım destekleri alınabilir. Bunun için yazılım firmaları ile anlaşılabilir.

Kişiler web sitesi açarken alan adı, sunucu, tema gibi yazılımları alırken ücret öder. Bireyler kendileri web sitesini açmak isterse yaklaşık olarak 30 ile 300 TL arasında bir fiyat ödeyerek siteleri açabilir. Aynı zamanda web sitelerinde logo, üyelik ya da yorum yazma gibi temel web sitesi alanlarının oluşması için az da olsa yazılım bilgisi ve yetkinliğine sahip olunması gerekir.

Kişisel Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Kişisel web siteleri sosyal medya ile desteklenmeli, güncel olarak içerikler eklenerek aktif olarak ziyaretçi çekilmelidir. Böylece ziyaretçiler web sitesinde uzun süre gezinmek isteyebilir hatta web sitesine abone olarak yeni eklenecek içerikleri aktif olarak takip edebilir.

Bunun için kişiler web sitelerinde kullanışlı tema seçmeli, sayfalar arasında hızın yüksek olması, yazılım açısından güncel olması büyük önem taşır. Aynı zamanda görseller kaliteli olmalı, bireyleri yansıtacak logolar seçilmelidir. Kişisel bir web sitesi kurmak için şu adımlar takip edilebilir;

  • Öncelikle bir alan adı ve barındırma (hosting) hizmetine sahip olunmalıdır. Kişisel web sitesi için en çok tercih edilen sistemler WordPress ve Blogger olarak bilinir.
  • Alan adı seçimi ve hosting paketi satın aldıktan sonra, eğer yüksek bütçeler bulunmuyorsa hazır temalardan biri seçilebilir ve kullanılabilir.
  • Kişisel web sitesi yayına girdikten sonra içerik üretimi, blog yazısı yayınlama, eğer isteniyorsa portföy ve işler sayfaları oluşturulabilir. Wordpress’te bunu yapmak diğerlerine nazaran daha kolaydır.
  • Sitenin yayına girmesinden sonra daha iyi sıralama almak için içerikler hep güncel tutulmalıdır.
  • Gündemdeki konulara, en çok araştırılan kelimelere dair içeriklerin üretilmesi yararlıdır.

 

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *