«
 1. Anasayfa
 2. Yaşam
 3. Kıyafetteki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Kıyafetteki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Kıyafetteki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Sinmiş koku nasıl giderilir sorusuna birçok farklı yanıt verilebilir. Özellikle dolaplara rutubet ve küf kokusunun sinmesi ile kıyafetlerin dışında yatak, yorgan ve çarşaf gibi evlerde kullanılan pek çok üründe de benzer sorunlar ortaya çıkacaktır.

Giysilerdeki rutubet ve küf kokusu dışında diğer birçok sinmiş kötü kokunun çıkarılması için farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Kıyafetteki rutubet kokusunu gidermek için şu yöntemler uygulanmaktadır:

 • Çamaşır yıkarken deterjan bölümüne az miktarda sirke eklemek.
 • Kıyafetlerin bulunduğu dolabın havalandırılması sağlamak.
 • Çamaşırları nemli şekilde dolaba yerleştirmemek vb.

Kıyafetlerde kötü kokuların oluşmasında özellikle makiden ve kullanılan kalitesiz deterjan ya da yumuşatıcılardan kaynaklı sorunlar da yaygın olarak görülmektedir. Birçok farklı unsura dikkat ederek kıyafetlerin kötü kokulardan kurtarılması mümkündür.

Rutubet Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapılmalıdır?

İçindekiler

Rutubet Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapılmalıdır?

Rutubet kokusu nasıl giderilir sorusu günümüzde pek çok kişinin yanıt aradığı bir sorudur. Eğer yoğun şekilde rutubet kokusu dolaptan geliyorsa bu durumda kıyafetlerinizde de aynı koku sirayet edecektir. Dolaplarından rutubet kokusu gelen kişilerin beyaz sirkeden yararlanarak bu sorundan kurtulmaları mümkündür. Giysilerde rutubet kokusu olmasının temel nedeni de dolaplardan kaynaklandığı için mutlaka düzenli olarak havalandırılması ve temizlenmesi tavsiye edilir.

Beyaz sirke ve suyu yarı yarıya karıştırdıktan sonra rutubetli, küflü yüzeye sıktıktan sonra 5 dakika kadar beklenir. Ardından nemli bir bez yardımı ile rutubetli alan silinir. Bir süre havalandırdıktan sonra sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Rutubet Kokusu Hasta Eder Mi?

Rutubet kokusu insan sağlığı açısından son derece zararlıdır. Nemli, küflü ve rutubetli bir ortamda yaşayan kişilerin özellikle astım gibi solunum yolu rahatsızlıkları ile karşılaşmaları mümkündür. Küf kokusu yüzünden aynı zamanda uyku problemleri ile karşılaşılması da muhtemeldir.

Rutubetli alanlarda yaşayan ve sürekli olarak rutubet kokusuna maruz kalan kişilerde şu tip rahatsızlıklar görülebilir:

 • Astım,
 • Eklem ağrıları,
 • Uyku sorunları vb.

Sağlığa zararlı olduğu gibi rutubet kokusu tüm evi ve kıyafetlerinizi de saracağı için yaşam kalitenizi ve özgüveninize de olumsuz yönde etkileyecektir. Kıyafetteki rutubet kokusunu gidermek için en kısa sürede uygun yöntemlerin uygulanması tavsiye edilmektedir.

Kıyafete Sinen Koku Nasıl Giderilir?

Kıyafete sinen koku gün içinde sizi ve çevrenizdekileri rahatsız edecektir. Bu durum aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarını ve özgüven düşüklüğü gibi sorunlara da neden olacağı için asla ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Çamaşırlardaki kötü kokuları gidermek için şu yöntemlerde uygulanabilir:

 • Karbonat: Kötü kokan çamaşırların üzerine biraz karbonat eklenir. 20 dakika bekletilir. Fırçalanarak karbonat iyice yedirilir. Dolaba da karbonat koyarak nemi emmesi sağlanabilir.
 • Sirke: Çamaşırlar makineye atıldıktan sonra deterjan haznesine yarım bardak kadar sirke eklenir
 • Limon Suyu: 1 limon suyu sıkılarak içine az miktar su eklenir. Hazırlanan karışımın içine kötü kokan kıyafet konulur. Yarım saat bekletildikten sonra yıkanır.

Doğal yöntemlerin yanı sıra bazı kaliteli deterjan ve yumuşatıcıların da kullanılması sorunun çözümünde etkili olacaktır.

Rutubet Kokusu Nasıl Anlaşılır?

Rutubet Kokusu Nasıl Anlaşılır?

Küf kokusu ya da rutubet kokusundan emin olmak için yaşam alanınız da kontrol etmeniz tavsiye edilir. Genelde dolapların arkası, evin duvarlarında siyah lekelenmeler gibi belirtiler küf kokusunun olduğuna işaret edecektir.

Bu tip belirtilere sahip evlerde kıyafeteler başta olmak üzere birçok üründe kötü koku ortaya çıkacaktır. Sorunun çözümü için doğal bazı yöntemler kullanılabileceği gibi evin sürekli olarak havalandırılması son derece önemlidir. Kıyafetteki rutubet kokusunu gidermek için uygulanacak yöntemler yetersiz kalabilir. Kıyafetlerin bulunduğu alanda rutubet olması sorunun tekrarlanmasına neden olacaktır.

Ayrıca Bakınız: Ceviz Suyu Nasıl İçilir?

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *