«
 1. Anasayfa
 2. Yaşam
 3. Kot Pantolondan Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Kot Pantolondan Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Kot Pantolondan Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Çamaşır suyu lekesi en inatçı lekeler arasında yer almasıyla birçok kişinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Bazı yöntemler kullanılarak kıyafetlerden çamaşır suyu lekesinin çıkarılması mümkündür. Çamaşır suyu lekesinin pantolon, gömlek veya tişörtlerden çıkarılması için uygulanacak yöntemler önemlidir. Lekenin sökülmesinin yanı sıra kıyafete zarar vermemesi de doğru yöntemlerin seçilmesi açısından son derece önemlidir.

Çamaşır suyu lekesinin çıkarılması için tercih edilebilecek yöntemlerden bazıları kısaca şunlardır:

 • Metil alkol uygulaması,
 • Karbonat,
 • Sirke vb.

Çamaşır suyu lekesinin bulaştığı kıyafetlerin farklı karışımlar kullanılarak temizlenmesi ve çamaşır suyu lekesinden arındırılması mümkündür. Kot pantolondan çamaşır suyu lekesi çıkarmak için tercih edilecek yöntemin kıyafetlerinize farklı zararlar vermemesine özen göstermeniz tavsiye edilir.

Pantolondan Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Pantolondan Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Pantolondan çamaşır suyu lekesi çıkarmak için farkı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler çoğu zaman işe yarasa da yanlış uygulanması veya hassas kıyafetlere uygulanması sonucunda farklı sorunlarda ortaya çıkabilir. Çamaşır suyu lekeleri en inatçı lekelerden olması nedeniyle son dönemde alternatif uygulamalara ve leke çıkarıcılara da ihtiyaç duyulmaktadır.

Pantolondan çamaşır suyu lekelerini çıkarmak için şu yöntemler uygulanabilir:

 • Sirke ile Leke Çıkarmak İçin: Beyaz giysilerden çamaşır suyu lekesini çıkarmak iin 1 yemek kaşığı beyaz sirkeyi 2 su bardağı su ile karıştırdıktan sonra lekeli alnını kir ve tozdan arınmış bölgesine uygulanır. Temiz beyaz bir bez ile soğuk suya daldırılarak silinir.
 • Metil Alkol ile Çamaşır Suyu Lekesi Çıkarmak İçin: Bir kap içine maske ve eldiven kullanılarak az miktarda metil alkol dökülür. Lekeli kıyafet düz ve temiz bir zemine serilir. Pamuk yardımı ile lekeli bölge silinir. Tüm alana metil alkol sürüldükten sonra 1 gece kadar bekletilmesi gerekecektir. Bekletilmesinin ardından düşük derece kıyafetinizi yıkayarak kullanabilirsiniz.

Çamaşır suyu lekesi başta olmak üzere kıyafetlerdeki inatçı lekeleri çıkarmak için günümüzde birçok farklı yöntem kullanılabilmektedir. Özel leke çıkarıcıları da bu kapsamda rahatlıkla kullanılmaktadır.

Karbonat Çamaşır Suyu Lekesini Çıkarır Mı?

Karbonatla leke çıkarmak isteyenlerin basit birkaç adımı takip ederek rahatlıkla bu fırsattan yararlanması mümkündür. Birçok farklı alanda kullanımı fayda sağlayan karbonat, leke çıkarma konusunda da beklentileri karşılamaktadır.

Karbonat kullanarak çamaşır suyu lekesini çıkarmak isteyenler kısa sürede sonuç alabilmektedir. Bu kapsamda karbonat ile leke çıkarmak için şu yöntemler izlenebilir:

 • Karbonatı suya ekleyerek yoğun bir kıvama getirilmesi sağlanır.
 • Çamaşır suyu lekesinin bulaştığı bölgeye sürülür.
 • Kuruması için 10 – 15 dakika kadar bekletilir.
 • Kuruduktan sonra temiz bir diş fırçası ile çitilenir.

Bu adımların izlenmesinin ardından leke istenen şekilde çıkarılmaması halinde farklı uygulamalara da başvurulması gerekebilir. Kot pantolondan çamaşır suyu lekesi çıkarmak için tercih edilecek birçok farklı ürün de bulunmaktadır.

Çamaşır Suyu Olan Kıyafet Nasıl Boyanır?

Çamaşır Suyu Olan Kıyafet Nasıl Boyanır?

Siyah kıyafetten çamaşır suyu lekesi çıkarmak için denediğiniz tüm yöntemlerden sonuç alamadığınızda kıyafetinizi boyama yoluna gidebilirsiniz. Özellikle siyah gibi net renklerin boyaması daha kolay olacağından leke çıkarma işlemleri sonrasında ilk rengine ulaşması için kıyafet kolayca boyanabilir. Bunun için üretilen özel kıyafet boyları tercih edilmelidir.

Keten ve pamuk giysiler için lekelerden kurtulmanın en kolay yolu boyamak olacaktır. Ürünün kumaşına göre yun renk kumaş boyası alarak boyama talimatlarına uyarak işlem yapılabilir. Kot pantolondan çamaşır suyu lekesi çıkarmak için ayrıca kuru temizlemeye vermek de bir çözüm olabilir. Çoğu kuru temizlemeci tarafından lekelerin çıkarılmasına yönelik de belirli hizmetler verilmektedir. Bu yöntem çok daha etkili olacaktır.

Ayrıca Bakınız: Kıyafetteki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *