«
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Macellan Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri

Macellan Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri

Macellan dünyanın

Macellan dünyanın şekli ile ilgili görüşleri, herkesin bildiği üzere dünyanın yuvarlak olduğunu temsil ediyordu. Bu görüşünü ilginç bir yöntem ile doğrulamaya çalışmış olan Macellan, bu sayede bu görüşünün doğru olduğunu da tüm dünyaya kanıtlamıştır. Macellan aslına bakıldığında dünyanın yuvarlak olduğunu pek çok kripto bulundu ve deniz seferleri ile de bu görüşünü her daim kanıtlamaya çalıştı.

Hatta öyle ki Ferdinand Macellan dünyanın yuvarlak bir şekle sahip olması sayesinde insanların seyahat etmesini kolaylaştığını ve ticaretin de geliştiğini düşünmekteydi. Ayrıca dünyanın yuvarlak şekline sahip olması sayesinde insanların gökyüzüne çok daha net bir şekilde bakabileceğini de her seferinde vurgulamaktaydı. Aslında bakıldığında dünyanın şekli ile ilgili görüşler ta eski zamanlardan bu yana devam etmekteydi. Bu doğrultuda da yalnızca Macellan değil pek çok bilim adamı da farklı görüşler ortaya atmıştı.

Macellan Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri Kısaca

İçindekiler

Macellan dünyanın şekli ile ilgili görüşleri kısaca değinmek gerekirse, Macellan dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayabilmek amacıyla 1519 ve 1522 yılları arasında bir dünya turuna çıktı. Bu tur esnasında çeşitli kıtalar arasında geçişler yaparak güney yarım küre bölgesinde yeni yeni pek çok toprak keşfetti. Keşfetmiş olduğu bu topraklar sayesinde dünyanın yuvarlak olduğunu tüm dünyaya kanıtladı ve bu fikrin de benim tahminime büyük bir ölçüde yardımcı oldu. Maceranın yaptığı seyahatler tarifesinde dünyanın şeklinin bir küre şeklinde olduğu saptanmıştır. Eş zamanlı olarak o dönemin bazı bilim adamları ise dünyanın hala düz bir yüzeye sahip olduğunu kanıtlamaya çalışmıştır.

Macellan Dünyanın Şekli ile İlgili Neler Yapmıştır?

Macellan dünyanın şekli ile ilgili neler yapmıştır noktasına bakıldığında Macellan’ının pek çok kez tekne gezilerine çıktığı ve yeni yeni topraklar keşfettiği gözlemlenmektedir. Her daim dünyanın yuvarlak olduğunu savunan Macellan çeşitli yöntemler ile bunu tüm dünyaya kanıtlamak istemiştir. Kendisi ile eş zamanlı olarak dünyanın düz bir yüzeye sahip olduğunu düşünen bilim adamlarının varlığına karşın bu görüşünden hiçbir zaman vazgeçmemiş ve bu görüşünün doğruluğunu da en iyi şekilde kanıtlamıştır.

Aristo Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri

Aslına bakıldığında, dünyanın şekli konuştuğunun tartışmaları ilk çağlardan beri devam etmiş ve özellikle de çeşitli bilim adamları tarafından ortaya çeşitli görüşler atılmıştır. Çok eski zamanlarda dünyanın şeklinin düz ve kara gibi şekillerde olduğu iddia edilmiştir. Dünyanın şekli ile ilgili önemli görüşlere sahip olan Aristo ilk defa rasyonel bir şekilde dünyanın şeklini dairesel olduğuyla ilgili araştırmalar yapmaya çalışmıştır. Aristo dünyanın şekli ile ilgili görüşleri, Aristo’nun yararlanmış olduğu çeşitli gök cisimlerinin sayesinde şekillenmiştir. Aristo, çeşitli gök cisimlerinden yararlanmayı tercih ederek dünyanın yuvarlak bir şekle sahip olduğunu kanıtlamaya çalışmıştır.

Biruni Dünyanın Şekli ile İlgili Görüşleri

Dünyanın şekli ile ilgili görüşler söz konusu olduğunda Biruni de önemli çalışmalara imza 60 ve dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamak için çeşitli yöntemlerden yararlanmıştır. Dünyanın hem kendi ekseninde hem de Güneş’in çevresinde dolandığını söyleyen ilk bilim adamı Biruni’dir. Biruni dünyanın şekli ile ilgili görüşleri, dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayacak niteliklere sahip olarak adeta devrim yaratmıştır. Dünyanın yarıçapının 6325 kilometre olduğunu da ileri sürmüş olan bilim adamı bu ölçümün izahını da net bir şekilde yapmıştır. Bugün dünyanın yarıçapının değeri 6357 km olarak kabul edilmektedir. Görüldüğü üzere eski zamanlardan bu yana dünyanın şekline ilişkin görüşler birbirinden çeşitli bilim adamları tarafından titizlikle ele alınmış ve dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamaya çalışan bilim adamları bu esnada gerekli tüm araştırmaları en iyi şekilde sunmuşlardır.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *