«
 1. Anasayfa
 2. Yaşam
 3. Menengiç Tohumu Nasıl Kullanılır?

Menengiç Tohumu Nasıl Kullanılır?

Menengiç Tohumu Nasıl Kullanılır?

Menengiç doğada bulunan ve yüzyıllardır birçok farklı amaçla kullanılan şifalı bir bitki olarak günümüzde de öne çıkmaktadır. Sakız ağacıgilller ailesinden bir ağaç türü olan menengiç, birçok faydası ve lezzeti sayesinde ülkemizde de yaygın olarak tercih edilmektedir. Türkiye’de Güneydoğu Anadolu ve kıyı bölgelerde yetişen menengiç, bazı yörelerde ise çitlembik olarak da anılmaktadır. Eski çalardan beri alternatif tıpta kullanımına rastlanan menengiç, kahve ve çayı gibi seçeneklerle günümüzde hala tercih edilmektedir.

Menengiç tohumu, salata ya da bahara olarak sofralarda kullanılabilir. Ayrıca menengiç tohumu birçok farklı şekilde de kullanılabilmektedir. Menengiç uçucu yağ özellikleri sayesinde de sağlıklı bitkisel yağlar arasında yer almaktadır. Menengiç tohumu yaprakları, meyvesi, kökü ve kabukları her biri ayrı ayrı insan sağlığı açsından verimlidir. Menengiç tohumu birçok yönden faydalıdır.

Menengiç Tohumu Faydaları Nelerdir?

İçindekiler

Menengiç Tohumu Faydaları Nelerdir?

Menengiç tohumu faydaları arasında birçok önemli unsur bulunuyor. Özellikle sağlıklı yaşam konusunda doğal bitkisel ürünleri tercih edenlerin menengiç bitkisinin hemen hemen her türünü farklı alanlarda kullanmaları mümkündür. Bu kapsamda menengiç tohumu faydalarından bazıları kısaca şunlardır:

 • Antioksidan etkisi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Yaşlanma karşıtı etkisi bulunur.
 • Vücuttaki birçok ağrıya karşı ağrı kesici etkisi sağlar.
 • Mide asidinin düzenlenmesinde faydalıdır.
 • Üst solunum rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir.
 • Ölü hücrelerin vücuttan atılmasını sağlar.

Menengiç doğru şekilde tüketilir ve aşırıya kaçmadan düzenli kullanılırsa birçok sağlık sorununun giderilmesinde ve yaşam kalitesinin artırılmasında da önemli faydalar sunacaktır. Ancak kesinlikle bir tedavi yöntemi olarak tek başına tercih edilmemelidir.

Menengiç Tohumu Yenir Mi?

Menengiç ne kadar tüketilmeli sorusunun yanıtı hangi formda kullanılacağına göre değişecektir. Menengiç tohumu ya da bilinen diğer yaygın adıyla çitlembik, doğal yağ olarak kullanılabileceği gibi kökü ve meyvesi de tüketilebilir. Yemeklerde baharat olarak kullanılabileceği gibi kahvesi de oldukça yaygın şekilde tüketilmektedir.

Günümüzde aktarlar ve doğal bitkisel ürünlerin satışını gerçekleştiren birçok yerde menengiç tohumu ve menengiç bitkisinden elde edilmiş alternatif ürünler sunulmaktadır. Menengiç tohumu uygun kürler şeklinde tüketilerek sağlık açısından birçok faydasından yararlanılması mümkündür.

Menengiç Hangi Hastalılara İyi Gelir?

Menengiç faydaları ve zararları arasında birçok farklı başlık incelenmektedir. Bu kapsamda faydaları öne çıkar. Doğru şekilde menengiç tüketen kişilerde önceden birçok hastalığa karşı vücudun direncinin artırılması ve bağışıklığının da güçlendirilmesi sağlanmaktadır. Bu yönüyle birçok kişi tarafından düzenli olarak kullanılmaktadır.

Menengiç tohumunun iyi geldiği düşünülen hastalıklardan bazıları kısaca şunlardır:

 • Nefes darlığı,
 • Öksürük,
 • Mide ağrıları,
 • Cilt yaraları,
 • Cinsel gücün artırılması vb.

Doğal bitkisel ürünlerin sahip oldukları faydalar doğrudan tedavi yöntemi olarak uygulanmaz. Mevcut tedavilere ek olarak doktor tavsiyesi ile destek olacak bir yan uygulama olarak önerilebilir. Menengiç tohumu aşırı ya da bilinçsiz şekilde kullanımı sonrasında farklı yan etkilere ve zararlara da sahip olabilir.

Menengiç Tohumu Zararları Nelerdir?

Menengiç Tohumu Zararları Nelerdir?

Menengiç tohumu zararları nadiren de olsa normalden fazla, yanlış veya bilinçsiz olarak kullanımı sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kronik rahatsızlıkları olan, düzenli ilaç kullanan, hamileler veya aşırı tüketen kişiler için ciddi yan etkiler oluşabilmektedir. Bu tür yan etkilerden korunmak için uzman tavsiyesi alınması gerekir. Ayrıca alerjik reaksiyonlarda bazı kişilerde görülebilecektir.

Menengiç tohumunun genel hatları ile insan sağlığına zararları değil aksine faydaları bulunmaktadır. Ancak bazı detaylara dikkat edilmediği takdirde zararları ciddi şekilde ortaya çıkacaktır. Menengiç tohumu kullanan kişilerin bu yan etkilerden korunmak için doğru kaynaklardan kullanım tavsiyelerini öğrenmeleri önerilir.

Ayrıca Bakınız: Kot Pantolondan Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *