«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Mide ve Karın Bölgesindeki Yağlar Nasıl Erir?

Mide ve Karın Bölgesindeki Yağlar Nasıl Erir?

gobek_yaglari_nasil_erir_4_gunde_gobek_eriten_kur_1646210884_7153

Özellikle mide ve karın bölgesindeki yağlar hem görüntü açısından hem de kişinin hareketlerini kısıtlaması açısından sorun oluşturabilir. Fakat bu bölgedeki yağlar da bazen oldukça inatçı olabilmekte. Kişi ne yaparsa yapsın bu yağları bir türlü eritemez. Buradan hareketle mide ve karın bölgesindeki yağlar nasıl erir? Sizin için cevapladık.

  1. Mide ve Karın Bölgesi Neden Daha Çok Yağlanır?

Kadın erken fark etmeksizin mide ve karın bölgesindeki yağlanmalar herkesin kâbusu ve ne yazık ki sıklıkla görülebilen bir durum. Peki mide ve karın bölgesi neden daha çok yağlanır? Bunun cevabını kadınlarda ve erkeklerde ayrı ayrı vermek mümkün. Çünkü erkeklerde genellikle fazla kalori alımında ortaya çıkmakta. Kadınlarda ise durum biraz daha farklı seyretmekte. Temel sebep yine fazla kalori alımı evet ama fazla kalori alımı sonucu oluşan yağlanma genelde dengeli olarak yayılır. Fakat bazı durumlarda özellikle kalça ve basen bölgesinde birikmesi gereken yağ da mide ve karın bölgesinde birikebilmekte. Bunun nedenleri ise çeşitli olabilir. İlk olarak genetik faktörlerden kaynaklanabilir. İkinci olarak ise hormonal bir faktör mide ve karın bölgesinde yağlanmaya neden olabilir. Üçüncü olarak ise diyabet hastalığı mide ve karın bölgesinde fazla yağlanmaya neden olabilir.

Eğer diyabet veya başka bir sağlık sorununuz varsa yapılması gereken mutlaka bir doktora ardından da diyetisyene başvurarak bu yağları eritmektir. Yapılacak yanlış hareketler veya uyulacak sıkı diyetler sağlığınızı bozabilir ve ciddi sorunlara yol açabilir.

  1. Mide ve Karın Bölgesindeki Yağları Eritmeye Faydalı Besinler

Mide ve karın bölgesindeki yağları eritmenin ilk şartı dengeli ve düzenli beslenmedir. Üzülerek söylüyoruz ki mide ve karın bölgenizdeki yağlar sıkı diyet programlarıyla erimez. Önemli olan kendi yapınıza uygun bir diyettir. Sıkı diyet programları sonucunda kilo kaybedebilirsiniz hatta bu yağların küçük bir kısmından da kurtulabilirsiniz fakat tamamından kurtulamazsınız. Hatta vücut çok fazla aç kaldığı için ihtiyacı olan enerjiyi yağlardan değil kaslardan tedarik etmeye başlar ve kas kaybı dahi yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda kaybettiğiniz kaslar da size yağ olarak geri döner. Bu yüzden mutlaka dengeli ve düzenli beslenmeli, kilo vermek için acele etmemeli ve kendinize uygun bir diyet programını düzenli olarak takip etmelisiniz.

Buradan hareketle hangi besinler mide ve karın bölgesindeki yağları eritmeye faydalıdır? İlk sırada elma sirkesi var. Her gün bir bardak suya karıştırdığınız 1 tatlı kaşığı elma sirkesi mide ve karın bölgesindeki yağları eritmenize faydalı olur. Aynı zamanda yeşilçay ve zerdeçal karın bölgesindeki fazla yağlanmayı yok edici etkiye sahiptir. Öte yandan bazı besinler de mide ve karın bölgesindeki yağlanma oranını artırır. Peki mide ve karın bölgesinde yağlanma yapan besinler hangileridir? Fastfood gıdalar, kızartma, hamur işi, cips, alkol, asitli içecekler, aşırı yağlı yiyecekler, bisküvi ve kremalı tatlılar, yağların mide ve karın bölgesinde birikmesine yol açmaktadır.

 

 

  1. Mide ve Karın Bölgesindeki Yağları Eritmek İçin Yapılacak Egzersizler

Hem mide ve karın bölgesindeki yağları eritmek için hem de sağlıklı kilo kaybı için spor ve egzersiz şart. Fakat bilinçsizce yapılan spor ve egzersizlerin ne kilo kaybına ne de mide ve karın bölgesindeki yağları eritmeye faydası bulunmamakta. Her iki durumda da aşırı spor sonucunda vücuttaki yağlar kasa dönüşmekte ve kilo kaybı yavaşlamakta. Sporu bıraktığınız an ise yağlar size fazlasıyla geri dönmekte. Bu yüzden denge ve istikrar oldukça önemli. Peki mide ve karın bölgesindeki yağları eritmek için hangi egzersizler yapılmalı? Mide ve karın bölgesindeki yağların erimesi için ise birtakım egzersizler ve spor hareketleri bulunmakta. Bu hareketler şunlardır:

  • Bisiklete binmek: Bisiklete binmek sadece basen gölgesinde değil mide ve karın yağlarını eritmede de oldukça faydalıdır.
  • Yürüyüş: Her gün yapacağınız 40-50 dakika arasındaki yürüyüş hem vücudunuzu hareketlendirecek hem de karın ve mide bölgesindeki yağları eritecektir.
  • Kardiyo: Kardiyo hareketleri karın bölgesindeki yağların erimesinde ve kasa dönüşmesinde doğrudan etkilidir. Bunlardan en basiti mekik çekmektir. Fakat bu hareketlerde aşırıya kaçılmamalıdır.

Tüm bu açıklamalara ek olarak günlük mutlaka 2-3 litre su tüketilmelidir. Çünkü su en sağlıklı besin maddelerinden biridir. Aynı zamanda kişi tüm bu saydığımız alışkanlıkları mutlaka rutin haline getirmelidir. Böylece mide ve karın bölgesindeki yağlar nasıl erir? Cevapladık. Umarız ki ufakta olsa hayatınıza olumlu anlamda bir renk katabilmişiz ve farkındalık kazandırabilmişizdir.

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *