«
 1. Anasayfa
 2. Eğitim
 3. İngilizce Öğretmeni Olmak: Nasıl Olunur, Ne Yapılmalı? (2022)

İngilizce Öğretmeni Olmak: Nasıl Olunur, Ne Yapılmalı? (2022)

İngilizce Öğretmeni Olmak (2022) (3)

İngilizce öğretmeni mi olmak istiyorsunuz? Bu güzel bir karar! İyi bir İngilizce öğretmeni değil, başta iyi bir öğretmen olmanız lazımdır. Çünkü iyi bir öğretmen olmanız sizin için güzel bir adım olacaktır, bu sayede de öğrencilerinize faydalı olacaksınız. Yani bilmeniz gereken ilk şey önce iyi bir öğretmen olmaktır, gerisi de zaten gelecektir.

Hiçbir öğrenci gerçekten iyi bir öğretmeni unutmaz, unutamaz. Bu nedenle, ister genel bir İngilizce öğretmeni olmak isteyin, ister üniversite düzeyinde dersler verin, ilk yapmanız gereken şey iyi bir öğretmen olmaktır. Yani, ihtiyacınız olan tüm becerilere sahip olduğunuzdan emin olun.

Nasıl İngilizce öğretmeni olunur?
Nasıl İngilizce öğretmeni olunur?

İngilizce Öğretmenliği

İçindekiler

Üniversitelerin İngilizce Öğretmenliği ya da İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerini bitirdikten sonra İngilizce öğretmeni olmaya hak kazanırsınız. Tabii, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu iseniz evvela herhangi bir üniversiteden formasyon eğitimi almak zorunda kalırsınız. Formasyon almadan Milli Eğitime bağlı hiçbir kurumda öğretmenlik yapamazsınız.

Sadece özel dersler, online kurslar verebilirsiniz. Ya da öğretmen açığı bulunan özel okullarda veya kolejlerde çalışabilirsiniz. Bunun dışında bir fırsat daha vardır. O da şudur; Milli Eğitime bağlı okullarda da kimi zaman öğretmen açığı olabilir, böyle durumlarda ücretli öğretmenlik başvurusunda da bulunabilirsiniz.

İngilizce Öğretmeni Ne yapar?

Bir İngilizce öğretmeninin ilk görevi adından da anlaşılabileceği üzere, her yaştan çocuğa, gence veya yetişkine İngiliz dilini öğretmektir. İngilizce Öğretmenleri hem okul öncesi, hem de okullardaki öğrencilere İngilizce öğretirler, İngiliz dilini sevdirmeye çalışırlar. Temel görevleri ve misyonları budur. İngiliz dilini öğrenmeye merak salan ve bu dili öğrenmek isteyen yetişkinler de tüm bunlardan faydalanabilmektedirler.

Nasıl İngilizce Öğretmeni olunur?

İngilizce öğretmeni olmak için önce bu alana ilginiz olup olmadığını keşfetmeniz gerekir. Henüz ilkokulda iken bile İngilizceye bir ilginiz olabilir. Belki de bunu bir çocuk olarak sizin keşfetmeniz oldukça zordur ama aileleriniz bunu pekala keşfedebilir ve sizin için birtakım planlar kurabilir. Sizi dil okullarına verebilir, kurslara yazdırabilir veya özel dersler vermeleri için öğretmenler tutabilir.

İngilizce öğretmeni olmanız için vereceğimiz bir diğer tavsiye ise şudur; lisede iken bilinçli bir bireysiniz ve kendi yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz. Bu yüzden de kendinizi iyi gözlemleyin ve ilgi alanlarınızı bulun. Belki de İngilizceye, İngiliz Dili ve Kültürüne bir ilginiz vardır. Bu ilginizi veya bu alandaki yeteneğinizi keşfettikten sonra da bunun üzerine gidin ve bu alanda çalışmalar yapın. Bu noktada da size vereceğimiz en büyük tavsiye şudur; lisede iken bölüm seçimi yapıldığında dil bölümünü seçin.

Tabii ki eğer İngilizceye bir yatkınlığınız var ise, ya da İngiliz Diline veya Kültürüne bir ilginiz var ise, yapacağınız en mantıklı şey dil bölümünü seçmektir. Bu sizin İngilizce Öğretmeni olmanız adına güzel bir adımdır. Çünkü dil bölümünde temel oluşturursunuz ve ileride de zorluk çekmezsiniz, sizin için çok iyi olur. Burada oldukça zorlanabilirsiniz ama bu sizin için oldukça faydalı olacaktır. İlerisi için güzel bir temel oluşturmak demektir bu.

Bir İngilizce Öğretmenleğinde Olması Gereken Özellikler

Şimdi ise sizlere bir İngilizce öğretmeninde olması gereken bazı özellikleri belirteceğiz, bu özellikler şunlardır;

 • Farklı Kültürleri bilmek ve saygı duymak
 • Sabırlı olmak
 • Hoşgörülü olmak
 • Yaratıcı düşünebilmek
 • Pratik olabilmek
 • Güzel planlamalar yapabilmek
 • Güzel bir diksiyona sahip olmak
 • Güçlü iletişim becerilerine sahip olmak
 • Problem çözebilmek
 • İngilizceye hakim olmak
 • İngiliz Diline, Tarihine ve Kültürüne Hakim olmak
Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *