«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Nem Maskesi

Nem Maskesi

evde-dogal-nemlendirici-5-maske-onerisi-12-635x634

Yağlı ciltten şikayetçi olan kişiler olduğu kadar kuru ciltten şikayet edenler de mevcut. Cilt kuruluğuna yol açan bir yığın sebep sayabiliriz. Kuru ciltlerde cilt yüzeyi ve altında yer alan tabaka yeterince neme doyamadığı için ölü deri oluşumuna da sebebiyet verir. Bu yazımızda cildimizi içten nemlendirme, nem maskesi ve kuru cildimizi nasıl temizlememiz gerektiği gibi konulara değineceğiz.

Cildimi İçten Nasıl Beslerim?

İçindekiler

Cildimiz vücudumuzun ayrı bir parçası değildir. Yediğimiz, içtiğimiz her şeyden etkilenir. Cildimiz soğuk hava, yanlış temizleyici kullanımı gibi dış etkenlerden dolayı kuruyabildiği gibi, yeteri kadar sıvı tüketilmemesine bağlı olarak da kuruyor olabilir. Bu yüzden uygulayacağımız nem maskesi yüz için ne kadar ideal olsa da yeteri kadar su tüketimine de özen göstermeliyiz.

“Nem Maskesi”

Cildimizin kuru kalmasını engellemek için nemlendirici takviyeler aramaktayız. Ancak dışarıdan aldığımız bu takviyeler öneri veren kişi için uygun olup onda işe yarıyor iken bizde işe yaramayabilir. Ayrıca içeriğinde barındırdıkları kimyasal nedeniyle sürekli kullanım halinde cildimizi yorar ve erken yaşlanmaya sebebiyet verir. Evde nem maskesi tarifleri ise tamamen doğal ve maliyeti düşük takviyelerdir. Eğer sizde nemlendirici bir sürü şey sürdüm ancak hiçbiri işe yaramadı diyorsanız sizinle paylaştığımız nem maskesi tariflerini gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Boyuna, Ellere ve Yüze Uygulanabilecek Nem Maskesi

Malzemeler

 • Barındırdığı laktik asit sayesinde canlılık verecek 1 çay kaşığı yoğurt
 • Cilt kuruluğuna engel olan C vitamini içeren 1 çay kaşığı bal
 • Ölü derileri ciltten atacak 1 çay kaşığı kakao
 • En doğal cilt nemlendirici olan 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • Kan dolaşımını hızlandırarak canlı görünüm elde edilmesini sağlayan 1 çay kaşığı pirinç unu
 • Askorbik asit barındırmasıyla cilt lekelerine engel olacak 2 damla limon

Yukarıda faydaları ile beraber saydığımız tüm malzemeleri bir kapta karıştırıyoruz. İnce çizgilere, kaz ayaklarına, göz altlarına, boyuna, ellere sürüp 20 dakika bekliyoruz. Ardından yüzümüzü durulayıp bir havlu yardımıyla nazikçe tampon hareketlerle yüzümüzü kuruluyoruz. Yüzümüzde, boynumuzda ve ellerimizde rahatlıkla kullanabileceğimiz cilde parlaklık ve canlılık veren bu nem maskesi tarifini haftada 2 kez kullanabiliriz.

Sabaha Kadar Bekletilen Nem Maskesi

Malzemeler

 • Cildi alerjiden ve deri hastalıklarından koruyan 1 yemek kaşığı keçi boynuzu tozu
 • Yüksek kolajen miktarı takviyesi olan 1 yemek kaşığı jelatin tozu
 • 1 yemek kaşığı su
 • Aktarlardan alabileceğiniz jelatin tozunun sığır jelatini içerdiğinden emin olmak için almadan önce aktarınıza sormanızı tavsiye ederiz.

Yukarıda saydığımız malzemelerden birer yemek kaşığı keçi boynuzu tozu ve jelatin tozunu bir kasede karıştırıyoruz. Ardından 50 saniye kadar mikrodalga ya da benmari usulü ile ısıtıyoruz. Katı olan sıcak toz karışımımıza 1 yemek kaşığı suyumuzu ilavede edip sürülecek kıvama gelmesini sağlıyoruz. Biraz ılıklaştıktan sonra nem maskemizi yüzümüze sürüyoruz. Hazırladığımız nem maskesi sabaha kadar yüzümüzde duracağından yastığa bulaşmaması için yatmadan önce bir süre yüzümüzde bekletip kuruduktan sonra uyuyoruz. Sabah kalktığımızda nem maskesini yüzümüzden soyarak çıkartıyoruz. Kalan kısımları da durulayıp bir havlu yardımıyla tampon hareketlerle cildimizi kuruluyoruz. Sabaha kadar bekleterek uygulamadığımız bu nem maskesini, haftada 2 kez kullanabilirsiniz.

4 Dakikalık Nem Maskesi

Malzemeler

 • İçerisinde bulunan florür sayesinde cildi temizleyen 1 çay kaşığı diş macunu (markası fark etmez)
 • Cildin dinç görünmesine yardımcı 1 çay kaşığı Türk kahvesi
 • Ölü cilt derilerini temizlemeye yardımcı 1 çay kaşığı kaya tuzu
 • Mineral ve besleyici içermesiyle cilt sağlığını koruyan 1 çay kaşığı pudra şekeri
 • Leke giderici ve gözenek sıkılaştırmasıyla da bilinen 1 tatlı kaşığı maden suyu
 • 1 yemek kaşığı sıvı sabun (evinizde kullandığınız herhangi bir sıvı sabun)

Tüm malzemeler iyice birbirine karıştıktan sonra diğer evde nem maskesi tariflerinden biraz daha sıvı olduğundan, lavabo önünde nem maskemizi uyguluyoruz. Cildimizi parlaklaştıracak, derin lekelerden arındıracak, ölü cilt derilerini temizleyecek bu çok etkili nem maskesini sadece 4 dakika yüzümüzde bekletiyoruz. 4 dakika sonunda cildimizi durulayıp bir havlu yardımıyla tampon hareketlerle nazikçe cildimizi kuruluyoruz. Bu peeling etkisindeki nem maskesi cildinizin kalitesini anında yükseltir, tek seferde etkisini görebilirsiniz.

NOT: LÜTFEN ÖNERİLDİĞİ GİBİ SADECE 4 DAKİKA CİLDİNİZDE BEKLETİN.

Nemlendirici Maya Maskesi

Malzemeler

 • Ciltteki pullanmayı engelleyecek 1 yemek kaşığı kuru maya
 • Cildi nemlendirmesinin yanında cilt tonunu korumaya yardımcı 1 yemek kaşığı süt
 • Kıvam almasını sağlayacak miktarda ilave su

Yukarıdaki malzemeleri iyice homojen hale gelene kadar tahta kaşık ile karıştırıyoruz. Yaklaşık 30 dakika cildimizde bekletiyoruz. Ancak cildimiz üzerinde çok kuru bir şekilde duracağından nem maskesi yüzümüzde beklediği süre boyunca gülmemeye ve mimik yapmamaya özen göstermeliyiz.  Aksi taktirde yanma ve tahriş riski söz konusudur. 30 dakika bekleme süresinden sonra nem maskesini durulayıp yüzümüzü bir havlu yardımıyla nazikçe tampon hareketlerle kuruluyoruz. Cildiniz rayına girene kadar haftada 2 – 3 kez, normalleşip neme doyduktan sonra haftada 1 kez olmak üzere evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Nem Maskesi Dışında Birkaç Tüyo

Her gün yüzümüzü temizlediğimiz temizleyiciler cildimizi kurutuyor olabilir. Hatta evde nem maskesi tariflerinin etkilerini görmemize de engel oluyor olabilir. Yüz temizleyicinizin yüzünüze uygun olduğunu anlamak için temizleyicinizle yüzünüzü temizledikten sonra birkaç dakika hiçbir şey sürmeden bekleyin. Eğer yüzünüz çok geriliyor ise kullandığınız yüz temizleyicisi sizin için uygun değildir ve cildinizi kurutuyordur. Yüz temizleyicileri ne kadar köpürüyorsa cildinizi yağdan o kadar arındırır. Bu yöntemle sizin cilt tipinize uygun yüz temizleyicisini seçip ardından yüz nem maskesi uygulayabilirsiniz.

 

Eğer çok yoğun bir cilt makyajı uyguluyorsanız ve az köpüren temizleyicilerin cildinizi tam olarak temizleyebileceğine güvenmiyorsanız cildinizi temizlemeden önce yüzünüze Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar uygulayıp birkaç dakika sonra yüzünüzü temizleyicinizle temizleyebilirsiniz. Yüz temizleyiciniz biraz önce sürdüğünüz yağı çıkarmayı öncelik olarak gördüğünden cildinizin kendi doğal yağına etki etmeyecektir. Bu sayede de cildinizde temizleyiciden kaynaklı bir kuruluk görülmeyecektir.

 

Cildime nemlendirici sürüyorum ancak etkisini göremiyorum, hala kuru kalıyor diyorsanız iki farklı formda nemlendirici sürmeniz doğru bir yöntem olabilir. Jel nemlendirici formundaki nemlendiriciler cildin daha alt tabakalarına nüfuz eder ve sürdükten kısa bir süre sonra cilt üzerinde herhangi bir nem hissedemezsiniz. Yağlı nemlendiriciler ise hali hazırda ciltte bulunan yağ miktarı üzerine kalkan olup doğal nemi korumak amacıyla hazırlanmış ürünlerdir. Nemlendiricilerin etkisini göremiyorsanız iki farklı formdaki nemlendiricileri birlikte kullandığınızda etkisini görebilirsiniz. Ancak bu yöntem sık sık yıkanan eller için önerilir. Yüzünüz için iki kat nemlendirici sürmek yerine evde nem maskesi tariflerinden birini yapmanızı tavsiye ederiz. Ancak aksi bir sonuç almamanız için lütfen belirtilen talimatların dışına çıkmayınız. Beklemediğiniz bir etki gördüğünüzde mutlaka tıbbi yardım alınız.

 

Düzenli peeling yapmak ölü cildi cilt yüzeyinden atmaya yardımcı olacağından haftada 1 kez peeling uygulaması yapmak evde yapacağınız nem maskesi yüz uygulamalarının da etkisini daha çok görmenizde fayda sağlayacaktır. Peeling ile uğraşmak istemiyorsanız cilt temizleyici süngerleri ıslatıp yüzünüze dairesel hareketlerle uyguladığınızda da aynı sonucu alabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *