«
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Okul Öncesi 1 Rakamı Sanat Etkinlikleri

Okul Öncesi 1 Rakamı Sanat Etkinlikleri

Okul Öncesi 1 Rakamı Sanat Etkinlikleri nelerdir

Okul öncesi 1 rakamı sanat etkinlikleri çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. Okul öncesinde pek çok nokta zihinsel ve fiziksel gelişim için önemli bir yere sahiptir. Çocuklar için gerçekleşen eğitim süreci öğretmenler ve ebeveynler tarafından ders tarzında değil aksine daha çok etkinlik tarzında eğlendirerek öğrenmek amaçlanmalıdır.

Gerçekleştirilen 1 rakamı etkinlikleri bu faaliyetlerden birisi olacaktır. Okulöncesi dönemde sayı kavramının öğrenilmesine ilk beş sayı ile başlanması gerekir. Sayı eğitimi başladıktan sonra çeşitli nesne çalışmaları ile pekişmesi hedeflenir.

Sayı Öğretim Zamanı Ne Zaman Olmalı?

İçindekiler

Okul Öncesi 1 Rakamı Sanat Etkinlikleri
Okul Öncesi 1 Rakamı Sanat Etkinlikleri

Genel olarak 0-3 yaş grubu içerisindeyken renk başta olmak üzere sayı ve harf gibi temellerin öğrenilmesi gerekecektir. Okul öncesi 1 rakamı sanat etkinliği gibi dönem içerisinde birtakım gelişmeler daha önemli olmaktadır. Çocuklarla meydana gelen gelişmeler birbirini takip eder.

Bundan dolayı özellikle 3 yaşa kadar öğrenme temel olarak başlatılmalıdır. Mevcut öğrenme süreci doğru bir şekilde kullanılmalı öğretmenler ve ebeveynler tarafından gerek dokunuşlar gerek ise mimikler tarafından başlatılmalıdır.

İlerleyen dönem içerisinde ise ritmik sayma dönemi başlatılmalıdır. Herhangi bir nesne bulunmadan hafıza yoluyla sayıların sayılması sağlanmalıdır. Mevcut ritmik yeteneği gelişimi erken aylarda başladığında daha faydalı bir gelişimden bahsetmek mümkün hale gelir.

Bu alanda 18 ay gibi dönemlerde de çocukların sayma eğitimi başlatılmalıdır. Okul öncesi dönemde küçük çocuklar için ses tonları gibi detaylar önemli bir eğitim faktörü haline gelmektedir.

Yaş Gelişimi ve 1 Rakamı Eğitimi

Meydana gelen yaş gelişimi ve okul öncesi çocuklarda rakam eğitimi konusu pek çok ebeveyn tarafından merak edilen bir durumdur. Özellikle okul öncesi dönemde yer alan çocuklar yaş gelişimi doğrultusunda arkadaşlarıyla birlikte olmak, şarkı söylemek gibi şeylere ilgi duyarken aynı zamanda bağımsız olmak konusunda ısrarcı bir davranış biçimine sahip olmaktadır.

Böyle durumlarda mevcut çocukların gelişimini baz alarak rakam eğitimine başlanması gerekir.

Bu alanda 1 rakamı ilk adım olarak başlatılır. Okul öncesi dönemde yer alan 5 veya 6 yaş dönemindeki çocuklar ortalama olarak 100 sayısına kadar saymayı başarmaktadır. Okul öncesi dönemde yer alan çocuklar renkler başta olmak üzere kavramlar ile sayıları daha iyi bir şekilde anlama şansına sahiptir. Mevcut yaşları gereği ortalama olarak 15 dakikalık bir dikkat süresinden bahsetmek mümkündür. Bundan dolayı kişilerin çocukların dikkat süresinin baz alarak eğitime başlaması gerekecektir.

Okul Öncesi Sayı Eğitiminde Temel Kavramlar

Gerçekleştirilen 1 rakamı sanat etkinlikleri ile farklı matematik bilgilerinden de bahsetmek mümkün hale geliyor. Matematik gelişimi ile okul öncesi dönemdeki çocuklarda bazı kavramlar meydana gelir. Sayı kavramları ile öğrencilerle temel olarak karşılaştırma ve sıralama becerisi, geometrik kavramları, ölçme becerisi, örüntüleme becerileri elde edilmektedir.

Okul Öncesi 1 Rakamı Sanat Etkinlikleri

Okul Öncesi 1 Rakamı Sanat Etkinlikleri nelerdir
Okul Öncesi 1 Rakamı Sanat Etkinlikleri nelerdir

Okul öncesi döneminde öğretmenler ve ebeveynler tarafından meydana getirilecek olan 1 rakama eğitimleri için şu şekilde örnekler ile çalıştırılabilir;

  • Noktalı çalışma kağıtları,
  • Boyama yöntemleri,
  • Nesnelerle,
  • Eşleştirme,
  • Sınıflandırma,
  • Oyunlar, şeklinde çeşitli planlamalar yapılarak çocukların öğrenmesi ve pekiştirmesi sağlanmaktadır.

Mevcut eğitim faaliyetleri esnasında çeşitli karakterlerin yer alması okul öncesi çocukların dikkatinin etkili bir şekilde kullanılması gerekir. Okul öncesi dönemlerde meydana gelen eğitim dönemi asla ders şeklinde verilmemelidir. Çünkü okul öncesine çocuklarda en çok dikkat çeken unsur oyunlar olmaktadır.

Okul öncesi 1 rakamı sanat etkinlikleri ile birlikte Lego ve bloklar gibi oyuncaklar ile sayma becerisi oluşturulabilir.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *