«
  1. Anasayfa
  2. Bilim
  3. Okul Öncesi 10 Kasım Etkinlikleri

Okul Öncesi 10 Kasım Etkinlikleri

Okul Öncesi 10 Kasım Etkinlikleri

Okul öncesi 10 Kasım etkinlikleri tüm okullarda günler öncesinden başlar. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve yurdumuzu düşmanlardan kurtaran değerli bir kişiliktir. Adı sürekli dillerde dolaşan ve dillerden düşmeyen bir liderdir.

Türk çocukları böyle bir lidere sahip olmaktan gurur duymaktadır. Çocuklar onun adını belki de anne ve babasının adından önce öğrenmektedirler. Okullarda her yıl 10-16 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası olarak kutlanmaktadır.

Okul öncesi çocuklara ulu önder Atatürk‘ü sevdirmenin en önemli yolu, O’nu etkinliklerle anmak ve hatırlamaktır. 10 -16 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Atatürk’ü Anma Haftası çerçevesinde Atatürk, okullarda değişik etkinliklerle anılmaktadır. Böylelikle her yıl Kasım ayında okul öncesi sınıflarda pek çok etkinlik yapılmaktadır.

Okul Öncesi Çocuklara Atatürk Sevgisi Nasıl Kazandırılır?

Okul Öncesi 10 Kasım Etkinliği Örnek Çalışması
Okul Öncesi 10 Kasım Etkinliği Örnek Çalışması

Atatürk’ün adını duymayan hiçbir öğrenci yoktur gerek anne babamızdan gerekse çevremizden en çok duyduğumuz isimlerden bir tanesi Atatürk’tür. Her olumlu davranışın aile kazandırılması gerektiği gibi Atatürk sevgisi de önce ailede başlamalıdır. Aile bu konuda çocuğuna olumlu bir örnek teşkil etmelidir. Öncelikle aile fertlerinin kendileri Atatürk’ çok iyi tanımalı, çocuklarına O’nu tüm yönleri ile anlatmalıdır. Fakat her aile bu konuda maalesef başarılı olamamaktadır.

Çocuk, okul öncesi 10 Kasım etkinliği sayesinde Atatürk hakkında önemli ve doğru bilgilere ulaşabilir. Bu etkinliklerde çocuğa gerek görsel görsel faaliyetlerle, resim çizerek ve diğer faaliyetlerle Atatürk sevgisi verilmeye çalışılır. Atatürk’ün yaptıkları anlatılır. Atatürk etkinliklerinin en güzel şekilde yapıldığı okul öncesi dönemdir. Bu dönemde çocuklar, Atatürk ile ilgili değişik etkinlikler yaparak O’nu tanımaya çalışır.

Kısaca Atatürk Kimdir?

Bu sorunun cevabını bilmeyen ve Atatürk’ün adını duymayan hiçbir öğrenci yoktur. Küçük yaşlardan itibaren hayatımızın her alanında yer alan Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Annesi Makbule Hanım, babası ise Ali Rıza Efendi’dir. Çocuk yaşında iken, babasının vefatı üzerine annesi ile beraber dayısının çiftliğine taşınmış, orada eğitim öğretimine devam etmiştir.

Çok zeki ve başarılı bir öğrenci olan Atatürk’e matematik öğretmeni tarafından Kemal ismi verilmiş ve adı Mustafa Kemal olmuştur. Yurdumuz için çok büyük fedakârlıklar yapmış, ordusuyla beraber yurdumuzu düşmanlardan kurtarmıştır.

23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açmış, bu açılış gününü çocuklara bayram olarak hediye etmiş. 29 Ekim 1923 tarihinde ise Cumhuriyetini kurmuştur. Daha sonra yapmış olduğu bir takım yeniliklerle Türkiye’nin kalkınmasında önemli katkılarda bulunmuştur. Bu yeniliklerden en önemlisi eğitim alanında olmuştur.

Eğitim dili, şu an kullandığımız Türkçe olmuştur. Genç diyebileceğimiz 57 yaşında ise hayatı gözlerini yumarak ülkeyi yasa boğmuştur. Ülkemiz için bu derece önemli olan Atatürk’ü hatırlamamak, anmamak mümkün değildir. Bu yüzden her yıl 10-16 Kasım tarihleri arası Atatürk’ü Anma Haftası olarak kutlanmaktadır.

Okul Öncesi 10 Kasım Etkinlikleri
Okul Öncesi 10 Kasım Etkinlikleri

Okul Öncesi 10 Kasım Etkinlikleri

En etkili öğrenme yöntemlerinden biri de yaparak ve yaşayarak öğrenmedir. Bu tür öğrenme hem daha kısa zamanda ve hem de kalıcı olmaktadır. Ayrıca diğer taraftan çocuklar oyun oynayarak da hem öğrenirler, hem de becerilerini geliştirirler. Okul öncesi 10 Kasım etkinlik ile ilgili yapılabilecek etkinlikler şunlardır;

  • Atatürk’ün ölüm tarihi olan 10 Kasım günü için çelenk hazırlayıp saat 9.05’ büstüne koyabiliriz.
  • Atatürk tacı hazırlayabiliriz.
  • Atatürk ve çocuk sevgisi ile ilgili şiir, resim, boyama etkinliklere yer verebiliriz.
  • Sınıfta, Atatürk’ün karakteristik özelliklerini yansıtan bir oyun oynayabiliriz.
  • Öğrencilerimizle ilgili Atatürk konusunu ele alan grup çalışması yapabiliriz
  • O gün sınıfımızdaki Atatürk Köşesini süsleyebiliriz.
  • Atatürk’le ilgili fotoğraflar, resimler ve sanatsal çalışmaları sınıfımızda veya okulumuzda sergileyebiliriz.

10 Kasım etkinlikleri okul öncesi çocukları için Atatürk’ü sevdirmede ve onu örnek almada eğitimcilere, anne ve babalara en büyük kaynaklardan biridir. Okul öncesi 10 Kasım etkinlikleri her yıl çocuklar için son derece eğitici olmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *