«
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Okul Öncesi 29 Ekim Etkinlikleri

Okul Öncesi 29 Ekim Etkinlikleri

Okul Öncesi 29 Ekim Etkinlikleri

Okul öncesi 29 Ekim Etkinlikleri oldukça önem verilen ve genel olarak her okulda yapılan etkinliklerdir. Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmen kurulduğu tarihtir. Ulu Önder Atatürk, diğer bayramlar gibi bu bayramı da gelecek nesillere bir miras olarak bırakmıştır. 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde meydana getirilen bir anayasa değişikliğiyle Türkiye’nin idare biçimi Cumhuriyet olarak belirlenmiştir. Bunun 101 pare top atışıyla kutlanması aynı gün meclis tarafınca kararlaştırılmıştır.

Bizler de yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kurum günü olan 29 Ekim’i her sene ülkece heyecan arasında kutlamaya devam ediyoruz. Türk halkı için Cumhuriyet Bayramı, ulusal birlik ve beraberliğin, sosyal dayanışmanın üst düzeye çıkmış olduğu ulusal bayramlarımızdan birisidir.

Kurtuluş Savaşı’nın Türk milletinin zaferiyle sonuçlanmasının peşinden ortaya çıkan idare boşluğunun kaldırılması amacıyla yeni bir idare biçiminin belirlenmesi şarttı. Mustafa Kemal ve arkadaşları bitirdikleri emekler kararı Türkiye’ye yakışır idare şeklinin cumhuriyet olduğuna karar verdi. Nihayetinde 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi.

Okul Öncesi 29 Ekim Etkinlik Örneği
Okul Öncesi 29 Ekim Etkinlik Örneği

Okul öncesi 29 Ekim Etkinlikleri Nedir? Nasıl Olur?

İçindekiler

Okul öncesi 29 Ekim Etkinlikleri okul öncesi eğitim gören çocuklar için oldukça önemlidir. Çünkü Kişilik oluşumundaki en mühim etkili okula başlamadan ilkin süregelen tahsil sürecidir. Bu eğitimlerin en başı aileden başlamaktadır. Daha sonrasında muhtelif kurumlar aracılığı ile evlatların okul öncesi eğitim görmesi mümkündür.

Okul öncesi eğitimde ulusal bayramların önemi küçüklere aşılanmaktadır. Öğretmenler ve eğitmenler bu bayramların önemini küçüklere anlatarak bilinçlenmelerini sağlarlar. Çocuklar 29 Ekim etkinlik okul öncesi kutlamak için muhtelif aktiviteler gerçekleştirir. Bu aktivitelerin en yaygını fotoğraf yapmaktır. Cumhuriyet Bayramı’na hususi resimler çizilebilir, şiirler, hikâyeler okunur.

Aynı zamanda çeşitli gösteriler yapılabilir. Bu sayede minikler Atatürk’ün düşünceleri öğrenilebilir. Çocuklara bu hususi günün Türk vatandaşları için önemi ifade edilerek kendi bağımsızlıklarına sahip çıkmaları ve özellikle ülkeleri için yararlı bireyler olmaları gerektiği öğretilebilir.

Resim Etkinlikleri

Okul öncesi 29 Ekim etkinlikleri arasında en bilinen etkinler arasında resim etkinlikleri bulunur. Ayrıca okul öncesi 29 Ekim Cumhuriyet bayramı etkinliklerinde resim etkinliğinin amaçları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi evlatların kendilerini ve dünyayı yaratıcı bir halde idrak etme yeteneklerinin olmasıdır.

  • Çocuğun çevresini algılamasına ve yorumlamasına destek olmak ona sanatla alakalı idrak kazandırmaktır.
  • Dünyaya bakışı, sanata bakısı, sanat eserine bakısı, sanatla alakalı yaşantıları çoğaldıkça artacaktır.
  • Sanat eserinin niçin yapıldığı, hangi amaçla yapıldığı ne ile yapıldığı, hangi ülkede yapıldığı, hangi araç-gereç ile yapıldığı, hangi topluma ilişkin olduğu, geçmişi nelerdir şeklinde sorulara yanıt aramasını sağlamaktadır.

Aynı zamanda 29 Ekim Cumhuriyet bayramı etkinliklerinde yapılan resim etkinlikleri çocukların bu değerli günü daha iyi idrak etmelerine yardımcı olur.

Okul Öncesi 29 Ekim Etkinlikleri
Okul Öncesi 29 Ekim Etkinlikleri

Gösteri Etkinlikleri

Okul öncesi 29 Ekim Etkinlikleri arasında bir diğer etkinlik ise gösteri, dans etkinlikleridir.  Eğitmenler ve öğretmenler çeşitli konseptler ile 29 Ekim etkinlikleri okul öncesi eğitim gören çocuklara dans, şiir okuma, şarkı söyleme gibi etkinlikleri öğretip 29 Ekim günü onları gösteriye çıkartarak hem bu değerli günü kutlamalarını hem de anlam ve önemini öğretir.

Okullarda Yapılan Etkinlikler

Okul öncesi 29 Ekim etkinlikleri arasında okullarda yapılan bazı etkinlikler bulunur. Bu etkinlikler okullarda yer edinen sınıfların camlarına Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi ve Türk bayrakları yapıştırılır. Aynı zamanda okulda bugüne hususi olarak çeşitli balonlar ve bu güne ait kırmızı beyaz renkleri ile düzenlenmiş süslemeler yapılır. Bu organizasyon için ihtişamlı bir emek harcama yapılır. Okul öncesi 29 Ekim etkinlikleri böylelikle tüm gururu ile kutlanır.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *