«
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirme

Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirme

Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirme

Okul öncesi aylık plan değerlendirme sistemleri ile birlikte öğretmenlerin çalıştığı gruplar üzerinde çocuk gelişiminin desteklenmesi amaçlanmakta ve bunun için etkinlikler meydana getirilmektedir. Etkinlik oluşturmak amacıyla öğrencilerin kazanım göstergeleri baza alınmakta buna ek olarak kavramlar ve özel günler gibi detaylar ile birlikte değerlendirme süreçleri meydana getirilmektedir.

Aynı zamanda bu değerlendirme süreçleri içerisinde aile katılımı gibi unsurlar da yer almaktadır. Öncesi günlük planı oluşturulduğu takdirde günlük eğitim akışı başta olmak üzere öğretmen o gün çocuklara uyguladığı çalışmalar ve eğitim meydana geliyor ve plan oluşturulmaktadır. Mevcut planlama sistemi içinde güne başlamak, oyun zamanı ve etkinlik gibi çeşitli rutin oluşumu sağlanır.

Günlük Olarak Ders Planlaması Nasıl Hazırlanıyor?

İçindekiler

Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirme tablosu
Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirme tablosu

Okul öncesi aylık plan doğrultusunda bazı ders planlamaları meydana gelmektedir. Planlamalar esnasında öncelikle günlük program hazırlanır, bu program içerisinde ise belli bir düzen ve sorumluluklar baz alınmaktadır. Günlük olarak hazırlanmakta olan plan içerisinde her saat üzerinde farklı aktivite ve faaliyetlere yer verilmektedir. Günlük planlama ile okulöncesi aylık plan değerlendirme örneği yukarıda ki gibi verilebilir.

Okul öncesi etkinlik planlama oldukça önemli bir konu haline gelmektedir. Planlanan etkinlik yapısı ile birlikte değerler olarak farklı bağlar kurmak hedeflenir. Aynı zamanda her öğretmen tarafından farklı eğitim ve öğretim planlamaları meydana gelir. Aynı zamanda farklı kaynaklarda tercih edilir. Çocukların eğlenerek öğrenmesi baz alınarak fiziksel ve zihinsel gelişim de hedeflenir.

Okul Öncesi Rubrik Etkinlik Planlaması

Okul öncesi rubrik yani değerlendirme ölçekleri belirlenen performanslar doğrultusunda ise çeşitli ölçekler kullanılarak belirli performans kriterleri oluşumu sağlanır. Bu kriterler ile birlikte okul öncesi çocuklarda başarı gelişimi bunun yanı sıra öğrenme dereceleri meydana getirilmektedir. Günlük olarak gerçeklen okulöncesi aylık plan değerlendirme belli saatler doğrultusunda oluşturulur.

Mevcut planlamalar yıl boyu sunulan bir sistem olmaktadır. Bu sistem üzerinde genellikle çocuklar için hazırlanmış olan temalar ve ilgi alanları doğrultusunda gerçekleştirilmektedir o zaman bu planlamalar mevsimsel koşullar baz alarak meydana gelir.

Okulöncesi Aylık Plan Nasıl Hazırlanır?

Okul öncesi aylık planlama hazırlanma aşamasında öncelikle öğretmen tarafından öğrenciler için belirli hedefler ve davranışlar belirlenmektedir. Ardından ise öğretmen tarafından bu durumlara uygun içerik ve müfredat baz alınır. Gerçekleştirilen planlama içerisinde okul öncesi öğretmen mevcut hedeflere ulaşma konusunda sorulara yanıt vermelidir.

Bu durumda 2005 yılında Ağustos ayında gerçekleşen Millî Eğitim Bakanlığı planlı yürütülmesine ilişkin yönerge doğrultusunda bazı değişiklikler meydana gelmiştir. Bunlar arasında ise okul öncesi öğretmenlerin yıllık olarak bir plan yapması belirlenmiştir. Ders planlanması esnasında öncelikle;

  • Amaçlar ve hedefler belirlenir.
  • Beklentiler belirlenir.
  • Doğrudan öğretim amaçlanır.
  • Rehber eşliğinde uygulama yapılmalıdır.
  • Bireysel uygulama planları oluşur.
  • Gerekli ekipmanlar belirlenir.
  • Bu alanda bir takım değerlendirme ve takip oluşturulur.
Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirme
Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirme

Aylık Okulöncesi Planlama Hakkında

Meydana gelen okul öncesi eğitim uygulamalarıyla birlikte eğitimciler başta olmak üzere veliler tarafından çeşitli değerlendirmeler yapılması planlanmaktadır. Mevcut değerlendirme programı karşısında olumlu veya olumsuz yanlar daha iyi bir şekilde ortaya çıkmaktadır böylece bu durumların iyileşmesi sağlanır. Böylece öğretmenler tarafından çeşitli düzenler ile gelişmelerin kaldırılması oldukça önemlidir. Gerekli notlar daima tutulmalıdır.

Program içinde değerlendirme meydana gelirken aynı zamanda günlük olarak çocukların aktif kalması, gerçekleşen etkinliklerin çocukların yaş ve gelişim düzeyine uygun olması, belirlenen amaç ve kazanımlara başarılı bir şekilde uyulması ve beraberinde ise etkinlik sürelerinin uygunluğu gibi durumlar başta olmaktadır.  Meydana gelen okulöncesi aylık plan değerlendirme içerisinde temel olarak bu durumlar yer almalıdır.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *