«
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Okul Öncesi Isındırıcı Oyunlar Örnekleri

Okul Öncesi Isındırıcı Oyunlar Örnekleri

Okul öncesi ısındırıcı oyun örnekleri

Okul öncesi ısındırıcı oyunlar öğrencilerin ders öncesi hazır olması ve zihinsel olarak hazır hale gelmesi amacıyla yapılan etkinlikler olmaktadır.  Gerçekleştirilen bu oyunlar özellikle okul öncesi dönemlerde gerçekleştirilmekte olup çocuklar tarafından da oldukça seviliyor.

Oynanacak olan oyunlar çocukların yaş grubu ve gelişim dönemlerine uygun bir şekilde tercih edilir. Tercih edilen oyunlar ısınmanın yanı sıra çocukların enerji atması gibi durumlarda yardımcı olmaktadır.

okul öncesi ısındırıcı oyunlar örneği
okul öncesi ısındırıcı oyunlar örneği

Okul Öncesi Isındırıcı Oyunlar Nelerdir?

Dünya çapında oynanmakta olan okul öncesi ısındırıcı ve dinlendirici oyunlar hemen hemen benzer olmaktadır. Okul öncesi dönemde yer alan çocuklar oyun seçenekleri yaş ve gelişim olarak hemen hemen aynı özelliklere sahiptir. Bundan dolayı bu şekilde oyun grupları meydana gelmiştir.

Isındırıcı Oyun Nedir?

Okul öncesi kurallar doğrultusunda hazırlanmakta olan etkinliklere okul öncesi ısındırıcı oyun etkinlikleri denir.  Isındırıcı oyunlar genel olarak öğrencilerin beden hareketlerine uygun şekilde tasarlanmaktadır. Yorucu olarak tasarlanmış hareketlere sahip kişiler kısa uygulamalar olarak karşımıza çıkar. Ortalama olarak bu oyunlar 2 ila 5 dakika arasında değişiklik göstermektedir.

Mevcut okul öncesi etkinlikler farklı yaş grupları için tasarlanır. Çocukların yaşlarının dikkate alınması gereken oyunlar ile gelişimleri de fayda görecektir. Bundan dolayı oyunlar okul öncesi eğitim için oldukça önemli bir faktör haline gelir. Birbirinden farklı olmak üzere pek çok oyun türü yer almakta olup çocukların zekâ gelişimi ve hayal dünyası gelişimi için de önemlidir.

Okul öncesi ısındırıcı oyun örnekleri
Okul öncesi ısındırıcı oyun örnekleri

Isındırıcı ve Dinlendirici Oyunlar

Çocukların gelişimi için oldukça önemli olan okul öncesi ısıtıcı oyunlar birbirinden farklı kategorilere ayrılmaktadır. Sunulmakta olan oyunlar şu şekilde;

  • Yansıtma oyunu, yansıtma oyunu ile birlikte çocukların takım haline gelmesi hedeflenir. Çocukların hareketleri taklit etmesi ile oyunu gerçekleştirir. Öğrenciler genel olarak ikişerli gruplara ayrılmaktadır. Gruplar içerisinde yer alan bir kişi diğer kişiye istediğini söyler. İkinci arkadaşı ise bunu taklit eder.
  • Eşek kuyrukları, öğrenciler arka ceplerine küçük bir kâğıt parçası koyar. Böylece kuyruk gibi bir görünüm elde edilir, ardından ise öğrenciler daire şeklinde sıralanır. Mevcut işaret ile birlikte herkes birbirini kuyruğunu toplamaya çalışır. En çok toplayan kişi ise oyunu kazanmış olur.
  • Zıpçıktı çiçek, öğrenciler halka oluşturur. Öğretmen tarafından zıpçıktı çiçek açtı dediği zaman çocuklar kalkar ve kollarını iki yana olacak şekilde açar. Ancak zıpçıktı çiçek açmadı denir ise hareket edilmez.
  • Dans partisi, eğlenceli ısındırıcı oyunlardan birisi olarak kabul edilmektedir. Hareketli bir şarkının açılması ile birlikte öğrenciler dans eder. Böylece eğlenceli bir dans partisi meydana gelir.
  • Egzersiz çemberi, öğrenciler çember yapacak şekilde dizilir. Çocuklar arasında 1 metrelik bir mesafeye sahip olur. Orta boşluğa lider olarak kabul edilen bir öğrenci eklenir. Her lider bir egzersiz yapar ve değişir. Tüm öğrenciler sırasıyla lider olur.
  • Zıp zıp oyunu, oyun alanına gelen çocuklar zıplamaya başlar. Baş sağa sola sallanır, böylece çocukların ısınması sağlanır. Söylenen tekerleme ile uyumlu olarak zıplanması gerekir.
  • Renk oyunu, renklerin pekişmesi için okul öncesi öğrenciler için uygulanmaktadır. Öncelikle belirli nesnelerde renkler sorulur. Ardından ise bir çocuk ebe olur. Ebe gözünü kapar ve farklı nesnelerin ya da arkadaşlarının kıyafet rengini hatırlamaya çalışır.

Yukarıda verilmekte olan oyunlar okul öncesi çocukların gelişimi baz alınarak planlanmıştır.  Gerçekleşen bu oyunlar öğrencilerin ders öncesi zihinsel ve fiziksel olarak hazır hale gelmesini sağlamaktadır. Bu oyun grupları her yaş düzeyine göre farklılık gösterebilmektedir. Bahsedilen oyunlar 5,6 yaş grubu için okul öncesi ısındırıcı oyunlar seçenekleri arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *