«
 1. Anasayfa
 2. Eğitim
 3. Okul Öncesi Kumbara Yapımı

Okul Öncesi Kumbara Yapımı

okul öncesi kumbara yapımı örneği

Okul öncesi kumbara yapımı gibi yöntemler ile birlikte çocukların bilinçlenmesi sağlanmaktadır.  Para kavramı özellikle okul öncesi çocuklarda ısrar durumlarının oluşmasına neden olur. Ondan dolayı henüz bu kavramı bilmeyen çocuklar çoğu zaman anlayışsız davranışlarıyla birlikte savurgan bir durum gerçekleştirebilir.

Bundan dolayı küçük yaşta okul öncesi çocukların para ve tasarruf gibi durumları öğrenmesi gerekecektir. Genel olarak çocukların mevcut gelişim özelliklerinden dolayı interaktif yöntemler ile birlikte öğrenmesi daha kolay bir şekilde meydana gelir.

Okul Öncesi Çocuklarda Kumbara Kullanımı

İçindekiler

Okul öncesi kumbara yapımı
Okul öncesi kumbara yapımı

Okul öncesi dönemde yer alan çocuklar ilk kez harçlık ile tanışır. Bu yüzden çocuklara harçlık olarak duyurmak para konusunda ebeveyn ve öğretmenlerin bunu öğretmesi gerekir. Özellikle yaşı küçük çocuklarda ebeveynler tarafından düşük miktarlar tercih edilmelidir. Çocukların harçlık konusunda kumbara kullanması aynı zamanda para biriktirmeyi heveslendiren bir durum haline gelir.

Bu alanda kumbara satın almanın yanı sıra okul öncesi çocuklar için gerçekleştirilen okul öncesi kumbara etkinliği çocukların daha fazla dikkatini çekecektir. Bu alanda gerçekleştirdiğiniz etkinlikler sonrasında kumbaranın kullanımı veya hedef bir tarih belirleme gibi detaylar ile birlikte bu süreci daha eğlenceli bir hale getirmek mümkün. Ayrıca çocukların özellikle bazı dönemlerde taklit etmeyi sevmesinden dolayı para biriktirme gibi örnekler göstermek onun yapmasını teşvik edecektir.

Oyunlar İle Pekiştirme

Para biriktirmek amacıyla gerçekleştirdiğiniz kumbara etkinliği sonrası evde ya da okul öncesi eğitim kurumlarında meydana gelen oyunlar ile birlikte bunları çocukların hafızasına sokmak mümkündür. Oynayacağınız restoran işletmesi gibi oyunlar ile pekiştirme sağlamayı ise aynı zamanda eğlenceli bir süreç meydana gelecektir.

Bu oyunlar için boya ve kâğıtlardan sembolik paralar gerçekleştirerek daha da eğlenceli bir ortam oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda bu oyunlar marketçilik, manavcılık gibi çeşitli kategorilerde oynanarak çocukların hayal ve gelişim dünyasında da fayda sağlanabilir.

Kavanoz Kumbara Yapımı

Hemen hemen herkesin evinde bulunan malzemeler ile çocuklar için anasınıfı kumbara yapımı etkinliği oluşturmak oldukça kolay. Üstelik bu kumbaraları boyalar, kartonlar ve pullar ile süsleyerek sevimli görünümler oluşturabilirsiniz. Okul öncesi çocuklar için eğlenceli bir süreç oluşturulurken aynı zamanda para biriktirmenin eğlenceli yanında gösterilmiş olacaktır. Kumbara yapımı okul öncesi için malzemeler;

 • Kavanoz
 • Metal Kapak
 • Boya
 • Fırça
 • Eva
 • Yapıştırıcı
 • Süslemelik malzemeler
 • Makas veya bıçak (yetişkin birinin kullanımı)

Eğlenceli görünümlü kumbara yapımı oldukça basittir. Bunun için öncelikle cam kavanoz ve kapağını alalım. Yetişkin birinin yardımı ile makas veya bıçak kullanarak metal kapağı para girecek boyda keselim. Ardından kapağı süsleme aşamasına geçelim. Bu esnada dilerseniz kavanozu boyayabilir dilerseniz kâğıt ile kaplayarak renkli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Boyama işlemi bittikten sonra çocukların hayal gücü ile birlikte dilerseniz sevimli bir tavşan yaparak kartondan kulaklarını gerçekleştirebilirsiniz. Hatta hayal gücümü sınırlarına ulaşarak masmavi akvaryum içerisinde sevimli balıklar eşliğinde para biriktirmenin tadını yaşatabilirsiniz.

okul öncesi kumbara yapımı örneği
okul öncesi kumbara yapımı örneği

Karton Bardak Kumbara Yapımı

Sevimli hayvanlar veya nesneler ile birlikte okulöncesi çocuklarını para biriktirmeye teşvik etmek mümkün hale geliyor. Okul öncesi kurumlarda veya ebeveynler tarafından gerçekleştirilen bu faaliyetler zihinsel gelişimi açısından da oldukça faydalıdır. Karton bardak kumbara yapımı için gerekli malzemeler;

 • Karton bardak ya da plastik oyun hamuru kutusu
 • Karton
 • Boya
 • Yapıştırıcı
 • Makas
 • Oynar göz

Karton bardak kumbara yapımı için öncelikle karton bardak kullanılıyor ise ağzını kapatacak büyüklükte bir daire keserek yapıştıralım. Eğer oyun hamuru kutusu kullanılıyor ise plastik kapakta bir büyük yardımıyla para büyüklüğünde delik açalım. Gerekli işlem sonrasında çocukların istediği bir şekilde karton bardak boyanır. Ardından yapılacak hayvan seçilir.

Bu esnada karton yardımıyla yapılacak hayvanın kolları ve ayakları hazırlanır karton bardak ya da oyun hamuru kutusuna yapıştıralım. Ardından kafası gibi detayları hazırlayarak kumbara girişinin ucuna bardağın arkasına yerleştirelim. Yapıştırıcı yardımıyla tutturulan uzuvlar boya kalemleri, karton ve oynar göz gibi malzemeler ile süsleyelim.

Yukarıda verilen okul öncesi kumbara yapımı faaliyeti ile okul öncesi dönemde yer alan çocuklar için tasarruf ve biriktirme kavramları bilinçlendirilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *