«
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Okul Öncesi Lisans Tamamlama Uzaktan Eğitim

Okul Öncesi Lisans Tamamlama Uzaktan Eğitim

Okul Öncesi Lisans Tamamlama

Okul öncesi lisans tamamlama uzaktan eğitim pek çok öğrencinin sıklıkla araştırdıkları bir konudur. Öğrencilere tanınmış bir hak olan lisans tamamlama sayesinde 2 yıllık okul öğrencisi eğitimi alan öğrenciler belirli şartları karşıladıkları taktirde 4 yıllık okul öncesi lisans eğitimi programına dahil olmakta ve böylelikle okul öncesi öğretmeni olmaya hak kazanmaktadır.

2 yıllık eğitim veren yüksek okullarda aldıkları eğitimi 4 yıllık lisans bölümü ile tamamlamak isteyenlerin karşılaması gereken birtakım şartlar ve girmeleri gereken sınavlar bulunmaktadır. Bu geçiş, “dikey geçiş” olarak da adlandırılmaktadır. Pek çok üniversitenin öğrencilerine tanıdığı bir hak olan dikey geçiş sayesinde öğrenciler diledikleri bölümü tamamlamakta  ve hayal ettikleri mesleği gerçekleştirmektedir.

Uzaktan Eğitim Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Tamamlama

İçindekiler

Pandemi süreci yalnızca Türkiye için değil, tüm dünya için eğitim sistemini değiştiren çok önemli bir faktör olmuştur. Özellikle okul öncesi lisans öğretmenliği gibi bölümlerin oldukça kalabalık olmasını ve salgın hastalık sürecinde bu kadar kalabalık sınıfların bir araya getirilmesinin mantıklı bulunmaması, “uzaktan eğitim” adı verilen eğitim sistemine geçilmesine neden olmuştur.

Uzaktan eğitim  ile öğrenciler derslerini internet kaynaklarını kullanarak almakta ve bu sayede herhangi bir fiziksel görüşme olmamaktadır. Okuduğu üniversite ile aynı şehirde yaşamayan öğrenciler için oldukça iyi bir fırsat olan uzaktan eğitim, okul öncesi öğretmenliği bölümü içinde geçerlidir.

Ancak pandemi şartlarının hafiflemiş olması okulların uzaktan eğitim tercihleri üzerinde değişiklik yapmalarını sağlamıştır. Bu gibi durumlarda okul öncesi öğretmenliğinde uzaktan eğitimin okulun kararı olduğunu söylemek daha doğru olacaktır.

Okul Öncesi Uzaktan Lisans Tamamlama

Okul öncesi uzaktan lisans tamamlama eğitim aldığınız üniversiteye bağlı olarak değişmektedir. Eğer eğitim aldığınız üniversite uzaktan eğitim veriyorsa dikey geçiş ile geçtiğiniz bölümün derslerini online olarak alabilir ve bu sayede 4 yıllık lisans bölümünü tamamlayabilirsiniz.

Okul Öncesi Lisans Tamamlama Uzaktan Eğitim
Okul Öncesi Lisans Tamamlama Uzaktan Eğitim

Anasınıfı Öğretmenliği Uzaktan Eğitim

Uzaktan eğitim okul öncesi öğretmenliği lisans tamamlama pandemi ile birlikte en çok araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Ancak okulların uzak eğitim ile derslerini sürdürmeleri kararı değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra anasınıfı öğretmenliği olarak da anılan okul öncesi öğretmenliğinin stajı olan bir bölüm olması, fiziksel olarak okula gitmeyi zorunlu hale getirmektedir.

Okul Öncesi Lisans DGS Uzaktan Eğitim

Anasınıfı öğretmenliği uzaktan eğitim ile verilen bölümler arasında yer almaktadır. DGS olarak da adlandırılan dikey geçiş için 2 yıllık önlisans eğitimi alan öğrencilerden bazı şartlar aranmaktadır. Ayrıca dikey geçiş sınavında da bölüm ile ilgili bilgileri analiz edilmekte ve hak kazanan öğrenciler eğitimlerini 4 yıllık lisans bölümlerinde tamamlamaktadır.

DGS için aranan şartların başında 2 yıllık eğitimlerini başarılı ile tamamlamış olmaları gelmektedir. Sınav için öğrencilerden başka bir şart aranmamaktadır. Bunun yanı sıra DGS için herhangi bir yaş sınırı olmadığı da bilinmektedir.

He bölüm için ayrı olacak şekilde yapılan dikey geçiş sınavı toplam 120 sorudan oluşmaktadır. Yapılan bu sınavda öğrencilerin 4 yıllık lisans bölümlerine geçebilecek kadar bilgileri olup, olmadığı tespit edilmektedir.

Okul öncesi lisans DGS uzaktan eğitim ile tamamlamak isteyenler öncelikle okulların yaptıkları DGS adlı sınava girmeli ve sınavdan gerekli görülen başarıyı sağlamalıdır. Başarı sağlayan öğrenciler 4 yıllık lisans bölümü tarafından verilen dersleri almaya başlar. Bu noktada eğitim kurumu online yani uzaktan eğitim vermeyi tercih ediyorsa, uzaktan eğitim ile derslerinizi tamamlayabilirsiniz. Ancak okul öncesi öğretmenliği için zorunlu stajın uzaktan yapılması mümkün değildir. Bunun yanı sıra bazı okullarda derslerin tamamı değil yalnızca bir kısmı uzaktan olmaktadır.

 

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *