«
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Okul Öncesi Matematik Etkinlik Planı

Okul Öncesi Matematik Etkinlik Planı

Okul öncesi matematik etkinlik planı örneği

Okul öncesi matematik etkinlik planı bu dönemdeki çocuklar için oldukça önemli bir unsur haline gelmektedir. Okul öncesi dönem yani 0-6 yaş arasındaki çocuklar temel olarak eğitime adım atarken aynı zamanda zihinsel ve fiziksel gelişimini de tamamlamaktadır. Bu yaş grubu içerisinde yer alan çocukların eğitimi esnasında dikkat edilmeli ve tamamen çocuk gelişimi odaklı ilerlemesi gereklidir.

Okul öncesi dönemde gerçekleşen matematik eğitimi ile birlikte çocuklar, belirtilen sayı kadar nesneyi gösterebilir ya da ileri ve geri saymayı becerebilir. Matematik etkinlik planı oldukça önemlidir.

Matematik Eğitim Planı Ve Sayı Öğretim Zamanı

İçindekiler

Matematik eğitim planı özellikle okul öncesi çocukların dönem gelişimleri baz alınarak meydana gelen bir durumdur. İlk olarak 0-3 yaş arasındaki çocuklarda başlayan bu eğitim süreci 6 yaşa kadar devam eder. Çocuklarda meydana gelen gelişmeler ile birlikte temel olarak matematik eğitimi planlamaktadır.

okul öncesi matematik etkinlik planı
okul öncesi matematik etkinlik planı

Ebeveynler ve öğretmenler tarafından bu eğitim süreci doğru planlanmalı ve yardımcı materyaller ile eğlenceli bir süreç haline getirilmelidir. Okul öncesi matematik oyun etkinlikleri planı ile birlikte çocukların gelişim yetenekleri oluşturulur. Rakam eğitimi ile başlayan bu süreç şarkı söylemek gibi çeşitli faaliyetler ile desteklenir.

Okul öncesi dönemde özellikle matematik eğitimi ilk 10 sayı öğrenilmesi şeklinde oluşur. Bu süreç içerisinde kavramlar ve renklerin kullanılması ile birlikte pekiştirme durumunda yaşanmış olacaktır. Okul öncesi dönemde yer alan çocuklarda meydana gelen 15 veya 20 dakikalık dikkat süreleri aktif olarak kullanılmalıdır.

Matematik Etkinlik Ve Ders Planlaması Nasıl Hazırlanır?

Okul öncesi matematik etkinlik planı örneği için bazı detaylar baz alınarak hazırlama meydana gelmektedir. Gerçekleşen planlama doğrultusunda öncelikle gündelik program baz alınarak hazırlama işlemleri gerçekleşir. Günlük çalışma planı içerisinde matematik başta olmak üzere pek çok detayda faaliyetler ve etkinlikler planlanmaktadır.

Ardından ise planlanan matematik etkinlikleri ile birlikte öğrenciler için çeşitli ilişkiler kurma hedeflenir. Öğretmen tarafından gerçekleştirilen matematik etkinlik planlaması ile birlikte çeşitli kaynaklar kullanılmakta öğrencilerin dikkatinin çekilmesi hedeflenmektedir. Matematik etkinlikleri içerisinde yer alan oyunlar gibi zamanlamaları ile birlikte rutin bir eğitim sonucu meydana gelmektedir.

Matematik Etkinlik Planlama Süreci

Okul öncesi süreç içerisinde hazırlanmakta olan matematik etkinlik planlaması içerisinde öncelikle öğrencilerin davranışları ve gelişimi incelenmektedir. Öğretmen tarafından incelenmeler gerçekleştikten sonra öğrenciler için uygun olan faaliyet gibi aktiviteler tercih edilerek uygun planlama süreci gerçekleşir. Ardından ise öğretmen tarafından matematik etkinlik planı içerisinde meydana gelecek;

  • Eğitim amacı ve hedefleri,
  • Öğretim,
  • Beklentilerin neler olduğu,
  • Öğrencilerin gelişimine uygun bireysel planlamalar,
  • Grup planlamaları,
  • Matematik etkinlik içerisinde kullanılacak malzemeler, şeklinde değerlendirmeler oluşturularak bu planlama takip edilir.
Okul öncesi matematik etkinlik planı örneği
Okul öncesi matematik etkinlik planı örneği

Anaokulu Matematik Etkinlik Planlaması

Gerçekleştirilmekte olan anaokulu matematik etkinlik planlaması ile birlikte çeşitli eğitimciler tarafından bazı değerlendirmeler gerçekleşir. Gerçekleşen planlamalar içerisinde ebeveynler ile iletişim halinde olunmaktadır.

Öğretmenler tarafından meydana getirilen bu planlama içerisinde ilerleme sağlanır. Öğretmenler tarafından okul öncesi dönemde yer alan çocukların okul öncesi matematik etkinlik planı gerçekleştirilerek not alınması sağlanmaktadır.

Aynı zamanda oluşturulmuş programlar üzerinde çocukların gündelik hayatına fayda sağlaması beraberinde zihinsel ve fiziksel gelişimi hedeflenerek etkinlikler oluşturulur. Gerçekleşen etkinlikler doğrultusunda öğrenme süreci içerisinde matematik başta olmak üzere okuma yazma hazırlık ve beraberinde nesne sayma gibi durumlar meydana gelecektir. Okul öncesi dönemde yer alan çocukların yaş gelişimleri düzeyine uygun bir planlama ile birlikte okul öncesi matematik etkinlik planı konusunda başarılı bir sonuç elde edilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *