«
 1. Anasayfa
 2. Eğitim
 3. Okul Öncesi Öğretmenliği DGS Taban Puanları

Okul Öncesi Öğretmenliği DGS Taban Puanları

Okul Öncesi Öğretmenliği DGS Taban Puanları

Okul öncesi öğretmenliği DGS taban puanları ve kontenjanları, DGS sonuçlarının Ağustos ayı içerisinde açıklanmasının akabinde ÖSYM tarafından yayımlanan DGS kılavuzun da yer almaktadır. Böylece dikey geçiş işleminde bulunmak isteyen öğrenciler taban puanları bilgisine ulaşarak tercihlerini belirlemektedir.

Öğrenciler bir önceki yıl DGS yerleştirme puanlarına göre hesaplama yaparak almış oldukları puanın yeterliliği hakkında da fikir sahibi olabilmektedirler. Böylelikle yerleştirme işlemlerine başvuru yapan öğrencilerin başarı sıralamaları da son derece önemli bir rol oynamaktadır.

DGS okul öncesi öğretmenliği, gerçekleştirilen dikey geçiş sınavları sonucunda en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Okul öncesi öğretmenliği eğitimi alan öğretmenler, belirli bir yaş aralığında yer alan çocukların eğitim hayatına hazırlanması, onların fiziksel ve duygusal olarak gelişimine katkı sunulması noktasında katkı sunmaktadır.

Okul Öncesi Öğretmenliği DGS Taban Puanı
Okul Öncesi Öğretmenliği DGS Taban Puanı

DGS Nedir?

Dikey geçiş sınavı DGS, meslek yüksekokulu ve açık öğretim fakültelerinde okuyan öğrencilerin örgün öğretime geçiş yapmaları için, düzenlenen sınavdır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilmektedir.

DGS ye girecek olan öğrencilerin bilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Açık kontenjan çok azdır.
 • Ek yerleştirme imkânı bulunmaktadır.
 • Tercihler sınavdan sonra yapılmaktadır.
 • En fazla 18 tercih yapılabilmektedir.
 • AÖBP sınava oldukça önemli derecede etki etmektedir.
 • ÖSYM tarafından düzenlenen en kolay sınavlar arasında yer almaktadır.
 • Sözel ve sayısal olarak sorular sorulmaktadır.
 • Sonuçların açıklanması maksimum 1 ay sürmektedir.
 • Sayısal ve sözel sorular içerisinde mantık soruları da yer almaktadır. En çok zorlanılan kısım bu sorulardır.

Okul Öncesi DGS Taban Puanları.

Okul öncesi DGS taban puanları ÖSYM tarafından her yıl düzenli bir şekilde açıklanmaktadır. Sınav sonuç belgesinde yer alan puan bir taban puan olmayıp sınavdan alınan puandır ve ayrıca belgede Türkiye sıralaması yer almaktadır.

Okul öncesi öğretmenliği 2022 taban puanı hakkında fikir sahibi olabilmek için bir önceki yıl gerçekleştirilen DGS sınavından alınan hangi puanlar ile öğrenci kabul edildiğine bakılması gerekmektedir.

DGS okul öncesi öğretmenliği taban puanları, adayların gerçekleştirilen testten almış olduğu sayısal ve sözel puanlar ile Ön lisans başarı puanı (AÖBP) kullanılarak hesaplanmaktadır.

Okul Öncesi Öğretmenliği DGS Taban Puanları
Okul Öncesi Öğretmenliği DGS Taban Puanları

2022 Yerleştirme Puanlarına göre 2023 DGS puanları.

2023 yılı için DGS ye girmeyi düşünen öğrencilerin fikir sahibi olabilmeleri için okul öncesi öğretmenliği 2022 yerleştirme puanlarına dikkat edilmelidir. 2022 DGS okul puanları bu açıdan oldukça büyük öneme sahiptir ve bu verilere ÖSYM den ulaşılabilmektedir.

2022 yılında gerçekleştirilen DGS sınavı neticesinde ortaya çıkan okul öncesi öğretmenliği 2022 taban puanları içerisinden birkaçı şu şekildedir;

 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği İngilizce bölümü sözel puan türünden taban puanı 315,97106 başarı sıralaması ise 367
 • Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği İngilizce bölümü sözel puan türünden taban puanı 313,68144 başarı sıralaması ise 496
 • Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü sözel puan türünden taban puanı 311,90229 başarı sıralaması ise 634
 • Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü sözel puan türünden taban puanı 304,44131 başarı sıralaması ise 1451

Belirtilen DGS okul öncesi öğretmenliği taban puanları tamamen fikir sahibi olmak üzere değerlendirilmelidir.

DGS okul öncesi öğretmenliği ve diğer branşlar hakkında bilinmesi gereken en önemli husus DGS taban puanının bulunmadığıdır. Okul öncesi öğretmenliği DGS taban puanları sınavdan en iyi puanı alan öğrenciler başarı sıralamasına göre değerlendirilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *