«
 1. Anasayfa
 2. Eğitim
 3. Okul Öncesi Ramazan Etkinlikleri

Okul Öncesi Ramazan Etkinlikleri

okul öncesi Ramazan etkinlikleri çalışma örneği

Okul öncesi Ramazan etkinlikleri çocuklar için ayrı bir neşe ve sevinç kaynağıdır. Bu etkinliklerde çocuğa olumlu davranışlar kazandırılır. Çünkü bu ay on bir ayın sultanıdır. Sultanı en güzel şekilde karşılamak, ona gereken değeri vermek gerekir. Hele çocuklarla daha bir başka olur Ramazanlar.

Bu aylar çocukların en fazla sevindiği, sevindirildiği aydır. Ramazan öncesi ve bayram için yapılan hazırlıklar onun önemini anlatır bizlere. Çocukluğumuzun Ramazanlarını unutamayız. Ramazanla ilgili anılarımızı anlatırken hep çocukluk dönemine döneriz. Çünkü bu dönemde yapılan etkinlikler bir başka güzeldir ve daha bir zevkli geçmiştir.

okul öncesi Ramazan etkinlikleri
okul öncesi Ramazan etkinlikleri

Ramazan ayının çocuklar açısından önemi küçük yaşlarda başlar. Bu nedenle anne, baba ve öğretmen çocuğa örnek olmalıdır. Ramazan ayını çocuğa sevdirerek çocukla eğlenceli vakit geçirebiliriz. Çocuklara bu ayın önemini kavratacak etkinliklere yer verebiliriz. Okul öncesi çocuklara yapılabilecek Ramazan etkinlikleri şunlardır:

 • Ramazan afişi hazırlanabilir.
 • Oruç hediyesi uygulaması yapılabilir.
 • Ramazan kumbarası yapılabilir.
 • Teravih namazı kılınabilir.
 • Bayram hediyesi hazırlanabilir.
 • Akraba ve dostlara iftar davetleri verilebilir.
 • Her güne bir hadis uygulaması düzenlenebilir.
 • Geri sayım defteri hazırlanabilir.

Ramazan Kumbarası

İçindekiler

Ramazan ile ilgili etkinlikler okul öncesi dönemde en zevkli ve keyif verici bir etkinliktir kumbara yapmak. Hem okulda öğretmenle,  hem de evde aile büyükleri ile yapılabilir.  Ayrıca çocuğun kumbara yaparak hem el becerileri gelişir, hem de çocuk kumbara hakkında bilgi sahibi olur.

Kumbara yapmak için plastik kutular kullanılabilir veya hazır alınabilir. Hazırlana kumbara Ramazan ayının başlamasından son güne kadar ailenin görebileceği yerde durur. Buraya her gün belli miktar para atılır. Kumbaranın üzerine yardım etme ile ilgili güzel sözler yazılabilir.

Böylece Ramazan bitiminde kumbara açılıp biriken para ihtiyaç sahibi olan kişilere dağıtılabilir. Bu sayede çocukta merhamet ve yardımlaşma duygusu gelişmiş olur.

Teravih Namazı

Ramazan ayına mahsus olan teravih namazını çocuklarla beraber zevkli ve eğlenceli hale getirebiliriz. Çünkü teravih namazı Ramazan ayının en önemli ibadetlerinden biridir.  Böylelikle çocuklar için teravih namazı unutulmayan anılar arasında yer alır.

Çocukta ibadet etme alışkanlığını kazandırmak için, akşam çevremizdeki farklı camilere giderek çocuğa bu duyguyu yaşatabiliriz. Bu sayede gittiğimiz caminin tarihini ve özellikleri hakkında bilgi sahibi oluruz. Bu ibadet sayesinde çocuklar Ramazan ayına saygı duyacaklar ve bir daha gelmesini heyecanla bekleyeceklerdir.

okul öncesi Ramazan etkinlikleri çalışma örneği
okul öncesi Ramazan etkinlikleri çalışma örneği

Ramazan Panosu

Ramazan etkinlikleri okul öncesi yapılacaklardan bir tanesi de Ramazan panosu hazırlamaktır. Bunu sınıf panosu olarak yapabileceğimiz gibi evimizin bir köşesine de asabiliriz. Bu panoya dergi ve gazeteden bulduğumuz güzel yazılar ve Ramazan ayı ile ilgili resimler asabiliriz.

Aynı zamanda aile büyükleri de panoya değişik şeyler asabilir. Bunun için güzel bir şekilde kesilmiş karton yeterlidir. Ramazan panosu sayesinde çocukların hem seçiciliği artar, hem de Ramazanla ilgili bilgi sahibi olurlar.

Okul Öncesi Ramazan Etkinliklerinin Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

Okul öncesi yapılan Ramazan etkinliklerinin faydaları şöyle sıralanabilir;

 • Yapılan etkinlikler sayesinde çocukta Ramazan bilinci gelişir.
 • Çocuk, yapmış olduğu etkinlikler sayesinde sorumluluk alır. Bu sayede çocuğun sorumluluk duygusu gelişir.
 • Ramazan ilgili yapmış olduğu ayet ve hadis ezberleme sayesinde, çocuğun ezber yeteneği gelişmiş olur.
 • Çocuk, yapmış olduğu bu etkinlikler sayesinde ibadetlerle ilgili bilgi sahibi olur.
 • Diğer insanlara yardım etmenin, onların ihtiyaçlarını gidermenin huzur ve mutluluğunu yaşar.
 • Çocuklar bu faaliyetlerle hem eğlenir, de öğrenirler.

Çocuklar bu etkinlikler sayesinde dini değerler hakkında bilgi sahibi olacaklar, hem de sorumluluk alarak gelecek dönemlerde hayatlarını kolaylaştıracak etkinliklerde bulunacaklardır. Kısaca öğrencileri için okul öncesi Ramazan etkinlikleri çok eğlenceli faydalı faaliyetlerdir.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *