«
 1. Anasayfa
 2. Eğitim
 3. Okul Öncesi Yerli Malı Etkinlikleri

Okul Öncesi Yerli Malı Etkinlikleri

Okul öncesi yerli malı etkinliği

Okul öncesi yerli malı etkinlikleri bu yaş grubu çocukların eğitimi ve aynı zamanda gelişimi için son derece önemlidir. Bazı şeylerin değerini ve önemini belirtmek amacıyla özel günler ve haftalar düzenlenir. Özellikle eğitim faaliyetlerinin yapıldığı kurumlarda, bu gün ve haftalar için özel programlar yapılır.

Bu günü kutlayacak öğretmen ve öğrenci grupları seçilir.  Bu haftalardan biri de yerli malı haftasıdır. Bu hafta her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanır.

Yerli malı haftası etkinlik okul öncesi öğrenciler için en neşeli ve eğlenceli faaliyetlerden biridir. Bu haftada yerli malı kullanmanın önemi değişik etkinlik yapılarak anlatılmaya çalışılır. Hafta süresince tutumlu olmanın ve tasarrufun önemi üzerinde durulur.

Okul öncesi çocuklar için haftanın en önemli tarafı ise, sınıflarda yapılan ve her öğrencinin getirdiği değişik meyve ve yiyeceklerle güzel bir ziyafet çekilmesidir.

Yerli Malı Nedir? Amaçları Nelerdir?

İçindekiler

okul öncesi yerli malı etkinlikleri örnek çalışması
okul öncesi yerli malı etkinlikleri örnek çalışması

Yerli Malı Haftası yurdumuzda 1946 yılından beri kutlanmaktadır. 1983 yılında adı değiştirilerek; Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olmuştur. Bu haftada çocuklara yerli malı tüketmenin önemi anlatılır. Bu davranış çocuklara küçük yaşlarda kazandırılmalıdır.

Ayrıca bu yaşlarda kazanılan davranışlar daha sonrada devam etmektedir.

Bu Haftada Okul Öncesi Öğrenciler İçin Ne Gibi Etkinlikler Yapılabilir?

Bu hafta her öğrenci düzeyi için değişik etkinliklerle kutlanabilir. Okul öncesi öğrenci için yapılacak etkinlikler ile orta öğretim öğrencisinin yapacağı faaliyetler farklıdır. Yerli malı haftası etkinlikleri okul öncesi öğrencileri için daha çok bir eğlence havasında geçer.

En önemli eğlenceleri yeme ve içmedir. Annelerin evlerinde yapmış oldukları yerli ürünlerle yapmış oldukları yemekler afiyetle yenir. Bir yandan yemekler yenirken, bir taraftan da yerli ürünler tanıtılı, faydaları anlatılır. Yerli Malı Haftasında okul öncesi çocuklar için değişik etkinlikler yapılabilir. Hepsini burada saymak mümkün olmamakla beraber, etkinliklerin bazıları şunlardır;

 • Bu hafta ile ilgili sınıfta şiirler, atasözleri ve güzel sözler okutulabilir, oratoryom düzenlenebilir.
 • Okulda ve sınıfta bu hafta ile ilgili yarışmalar düzenlenebilir.
 • Resim çalışmalarında yerli ürünlerimiz ile ilgili çizim ve boyama çalışmaları yapılabilir.
 • Yerli malı ile ilgili sınıf ve okul panosu düzenlenerek, panoya haftanın önemi ile ilgili şiir. Yazı resim, afiş vb. asılabilir.
 • Çevremizde yetiştirdiğimiz meyve ve sebzelerden bir vitamin Partisi yapılabilir.
 • Yerli ürünlerimizden oluşan basit yemek tarifleri yapılabilir.
 • Meyvelerden komik resimler ve şekiller yapılabilir.
 • Tutumlu olmanın ve yerli malı kullanma ile ilgili oyunlar ve skeçler oynanabilir.
Okul öncesi yerli malı etkinlikleri
Okul öncesi yerli malı etkinlikleri

Okul Öncesi Çocuklara Yerli Malı Etkinlikleri Neler Kazandırır?

Yerli malı etkinlikleri okul öncesi çocuklara şunları kazandırır,

 • Eşyalarını tutumlu kullanmayı, sağlığına önem vermeyi öğretir.
 • Kendisine ve çevresine yararlı işler yapmayı,
 • İsraf gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmayı,
 • Herkesin ortak kullandığı elektrik, yiyecek ve eşyaları özenle kullanmayı,
 • Topluma, eşyalara ve arkadaşlarına zarar vermemeyi,
 • Zamanını iyi değerlendirmeyi ve boşa harcamamayı, öğrenir.

Komik Suratlı Meyveler

Öncelikle çevremizde bulunan armut çilek, muz, elma gibi meyvelerden uygun olan bulunmalıdır.  Bu meyvelerin üzerine kalemle komik ve eğlenceli resimler çizilebilir. Daha sonra bu şekilleri çeşitli renklerde boyanabilir.  Okul öncesi yerli malı etkinlikleri sayesinde çocuklara tutumlu olma, tasarruf etme ve yerli malı kullanma gibi olumlu davranışların kazandırılması aile ve toplum için önem arz etmektedir.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *