«
  1. Anasayfa
  2. Yaşam
  3. Olimpiyat Nedir, Neden Düzenlenir?

Olimpiyat Nedir, Neden Düzenlenir?

Olympic rings to celebrate the IOC official announcement that Paris won the 2024 Olynpic bid are seen during a ceremony at the Trocadero square in Paris

Olimpiyat, pek çok farklı branştaki sporlar çeşitlerinin, farklı ülkelerde yer alan sporcular tarafından yapılarak yarışıldığı bir oyun olarak bilinmektedir. Olimpiyat oyunlarında her bir spor branşına özel olarak kazananlar belirlenmektedir. Tarihi Antik Yunan’da düzenlenen şenliklere kökeni dayanmaktadır. Günümüzde ise en prestijli spor organizasyonudur. Bu anlamda Olimpiyat Oyunlarının misyonu içerisinde kardeşlik duygularını pekiştirmesi de yer almaktadır.

Olimpiyat Oyunları Nedir?

Olimpiyat Komitesi, her yıl oyunların oynanacağı yıldan önce bir ülke belirlemektedir. Belirlenen bu ülkelere, dünyanın farklı ülkelerinden ve farklı branşlarından sporcular gelmektedirler. Olimpiyat Oyunları, her yıl farklı bir ülkede yapılır ve farklı ulusları bir araya getirir. Bu anlamda kardeşlik duygusunun artmasında ve dünya barışının sağlanmasında Olimpiyat Oyunları’nın katkısı bulunmaktadır.

Olimpiyat tarihi, çok eskilere dayanmaktadır. Tarihi Antik Yunan çağında, Tanrı Zeus için yapılan şenliklere dayanır. Olimpiyat Oyunları, bundan hareketle günümüzdeki halini almıştır. Olimpiyat Oyunlarının gelişim sürecinde, oyun sayısının çok arttığı görülmektedir.

Olimpiyat Nedir, Neden Düzenlenir?
Olimpiyat Nedir, Neden Düzenlenir?

Olimpiyat Tarihçesi

Olimpiyat, tarihçe bakımından bakıldığında çok eskilere dayandığı görülmektedir. Olimpiyat tarihi, ilk olarak Antik Yunan’da ortaya çıkmıştır. Antik Yunan’da Tanrı Zeus adına düzenlenen şenlikler düzenlenmiştir. Bu şenlikler, M.Ö. 776 yılında gerçekleştirilmişlerdir. Yunanistan’ın Olimpia bölgesinde yapılan şenlikler, Sparta Kralı Likorgos tarafından başlatılmıştır. Tarihteki ilk düzenlenen olimpiyat, olarak bilinen bu oyunlar, şekillenerek ve değişerek günümüzdeki Modern Olimpiyat Oyunları halini almıştır.

Olimpiyat Oyunları tarihçesine bakıldığında, milattan önceki zamanlara dayandığı gözükmektedir. Olimpiyat Oyunları başlangıçta Yunanistan’ın küçük bir bölümünde yapılmaktadır. Aynı zamanda Olimpiyat içerisinde az sayıda branş yer almaktadır. Fakat oyunlar giderek çeşitlenmeye ve oynatılan alan ise giderek artmaya başlamıştır. Fakat M.Ö. 146 yılında Yunanistan’ın Romalılar tarafından işgal edilmesi ile birlikte oyunların yapılmasına kısa süreliğine ara verilmiştir. Ardından Atina’da oynanmaya devam eden oyunlar, M.S. 392 yılına kadar sürmüştür.  M.S. 392 yılında Bizans İmparatoru 2. Theiodosius, oyunların yapılmasını yasaklamıştır. M.S. 522 ve M.S. 551 yılları arasında ise Yunanistan’da sel ve deprem olayları gerçekleşmiştir. Bu olaylar, oyunların oynandığı bölgelere geri dönüşsüz zararlar verdiğinden o zamanlara ait eserlerin büyük bölümü yok olmuştur. Olimpiyatların değişmesi ile birlikte Modern Olimpiyat kavramı ortaya çıkmıştır. Bu kavram ise, 1896 yılında Baron Pierre de Coubertin tarafından ortaya koyulmuştur.

Olimpiyat Oyunları Kaç Yılda Bir Düzenlenir?

Olimpiyat Oyunları, milattan önceki dönemlerde ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Antik Yunan’da yapılan Olimpiyat Oyunları’nda çok fazla miktarda imkân bulunmamaktadır. Aynı zamanda oynatılan oyunların da fazla çeşit bulundurmaması sebebi ile, oyunlar bir gün sürmektedir. Fakat sonrasında oyunların çeşitlenmesi ve sevilmesi ile birlikte bu sürenin beş güne çıkarıldığı görülmüştür.

Tarihteki ilk Olimpiyatlar, ölülerin ruhlarına adanan bir ritüelin gerçekleştirilmesi amacı ile yapılmaktadır. İnançlarına göre, kişilerin ruhları sekiz senede bir dirilmektedir. Bu sebeple de Olimpiyatlar, sekiz senede bir düzenlenmektedir. Düzenlenen bu Olimpiyatlar ile birlikte dirilen ruhların kutlanması sağlanmaktadır.

Olimpiyatların değişmeleri ve gelişmeleri ile birlikte günümüzdeki halini aldıkları görülmektedir. Olimpiyatların günümüzdeki halini almalarında en büyük etki, Modern Olimpiyat kavramının ortaya çıkmasıdır. Modern Olimpiyatlar, Baron Pierre de Coubertin tarafından 1896 yılında ortaya atılmıştır. Modern Olimpiyatların düzenlenme sıklığı ise dört yıldır. En son gerçekleşen Olimpiyat, Tokyo 2021 Olimpiyatlarıdır. Pandemi nedeniyle bir yıl ara ile gerçekleşmiştir. Bir sonraki Olimpiyat ise 2023 yılında ve Paris’te gerçekleşecektir. Bu anlamda Olimpiyatların gerçekleşeceği tarihler ve ülkelerin önceden bilindikleri görülmektedir.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *