«
  1. Anasayfa
  2. Resmi İşlemler
  3. Pasaport Ne Zaman Gelir Sorgulama

Pasaport Ne Zaman Gelir Sorgulama

Pasaport Ne Zaman Gelir Sorgulama

Pasaport takip işlemi için başvuru sahipleri, artık internet üzerinden işlem yapabilirler. Geçmiş yıllarda olduğu gibi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne gitme zorunluluğu e-Devlet entegrasyonu ile ortadan kalkmıştır. Pasaport sorgulama işlemini online ortamlar üzerinden gerçekleştirebilen tüm adaylar, pasaportum ne zaman gelir sorusuna yanıt bulabilmektedirler.

Pasaport Kaç Günde Gelir?

İçindekiler

Pasaport çıkma süresi 2 gündür. Başvuruyu takip eden 2 iş günü içinde hazırlanan pasaportlar, en geç 7 iş günü içinde başvuru sahibine teslim edilmektedir. Teslim süresi il merkezleri için 3 iş günü, ilçe merkezleri için 4 iş günü ve köyler için 7 iş günü olarak gerçekleşebilmektedir.

Pasaport Sorgulama Takip Nasıl Yapılır?

Pasaport takibi başvuru sürecinin tamamlanması ile birlikte dijital platformlar üzerinden yapılabilmektedir. Pasaport başvuru takibi için kullanabileceğiniz online işlem kanalları şunlardır:

  • E-Devlet Kapısı
  • T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (İl Müdürlükleri ve web sitesi)

E-Devlet’ten Pasaport Başvuru Durumu Sorgulama

e-Devlet’ten pasaport takibi için “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” hizmet sayfası kullanılır. Genel Müdürlük alt hizmetlerinde yer alan “Pasaport Başvuru Durumu Sorgulama sayfası, başvuru takibi için kullanılmaktadır. İşleme başlamadan önce TC kimlik numaranızla birlikte e-Devlet şifresine ihtiyacınız olduğunu hatırlatmak isteriz. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa ilk olarak en yakın PTT şubesine müracaat etmeniz ve 2 TL işlem ücretini ödemeniz ardından e-Devlet şifrenizi almanız gerekir. E-Devlet şifrenizi almanın ardından pasaport sorgulama işlemini şu şekilde yapabilirsiniz:

1. “Pasaport Başvuru Durumu Sorgulama” sayfasına erişim sağlamak için https://www.turkiye.gov.tr/nvi-pasaport-basvuru-durum-sorgu adresine giriş yapın.

2. İşleme devam etmek için gereken kimlik doğrulama sürecini “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak başlatın.

3. Kimlik doğrulama için tarafınıza sunulan e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, e-İmza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı seçeneklerinden herhangi birisini kullanabilirsiniz. Aşağıda “e-Devlet Şifresi” ile giriş örneği paylaşılmaktadır. E-Devlet Şifresi ile girişi seçmenin ardından istenen alanlara TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi girin ve “Giriş Yap” butonuna tıklayın.

4. Kimlik doğrulama ardından aşağıda gösterildiği gibi size iki seçenek sunulan son aşamaya ulaşabilirsiniz. Kendiniz için sorgulama yapacaksanız “Kendim İçin” onay kutucuğunu, vasisi ya da velisi olduğunuz kişiler için sorgulama yapacaksanız “Vasisi/Velisi Olduğum Kişi İçin” ibaresinin başındaki onay kutucuğunu işaretleyin ve “Sorgula” düğmesine tıklayın.

5. Yukarıdaki işlemi tamamlamanın ardından pasaport başvuru sürecine ilişkin son durum hakkında bilgi alabilirsiniz.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Pasaport Sorgulama

NVİ’den pasaport takibi işlemleri resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilir. İşleme ait detaylara ulaşmak ve pasaport başvuru durumunuzu takip etmek için aşağıda görsel ile anlatılan işlem basamaklarını tamamlayabilirsiniz:

1. https://www.nvi.gov.tr/ adresini kullanarak T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) Genel Müdürlüğü resmi web sitesine giriş yapın.

2. Sayfanın üst kısmında yer alan ve aşağıda ekran görüntüsü paylaşılan “e-Hizmetler” menüsüne imleci getirin ve aşağı açılan menüde “e-Sorgulamalar” sekmesine giriş yapın.

3. Listelenen NVİ işlemleri içinde aşağıda gösterildiği gibi “Pasaport Başvuru Durumu Sorgulama” sekmesine tıklayın.

4. E-Devlet giriş bilgilerinizi kullanarak kimliğinizi doğrulayın.

5. Bir üst başlıkta 4. İşlem basamağında anlatıldığı şekilde “Kendim İçin” ya da “Vasisi/Velisi Olduğum Kişi İçin” seçenekleri başındaki onay kutucuğunu işaretleyin ve “Sorgula” butonuna tıklayın.

6. Sırası ile aktarılan 5 adımlık işlemi tamamlamanız ardından pasaport sorgulama işlemi detaylarına ulaşabilir, başvurunuzun hangi aşamada olduğuna ilişkin ayrıntılı bilgi alarak “Pasaportum Nerede?” sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Media Markt Kredi Sorgulama SMS Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *