«
  1. Anasayfa
  2. Yaşam
  3. Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir2

Pasif gelir kaynakları sürekli uğraş göstermek yerine bir süre sonra uğraş göstermeden elde edilen kazançlara deniliyor. Özellikle günümüzde pasif gelir kaynakları internet kullanımı ile oldukça artmış durumdadır.

Pasif Gelir Nedir?

İçindekiler

Pasif gelir tanımı itibariyle ilk noktadaki emekten sonra daha sonra aktif olarak uğraş gösterilmeyen gelir modelidir. İnternetin yaygın hale gelmesi ile bu kavram da önemli bir değer kazanmıştır. Pasif gelir elde etmek isteyenler günümüzde farklı yöntemler ile bunu sağlayabilirler. Daha başka bir ifade ile sürekli olarak çalışma ya da emek gerektirmeyen, bir zaman dilimi içinde oluşturulmuş iş tanımları pasif gelir olarak adlandırılır.

Pasif Gelir Kaynakları Neler?

Pasif gelir kaynakları bu şekilde kazanç sağlamak isteyenler için oldukça çeşitlidir. Bu çeşitliğin neredeyse tamamı ise dijital ortamdan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden pasif gelir elde etmek isteyenler için dijital ve internet konularına hakim olmak önemlidir. Bu alanda eksiklik hissedenler de kendilerini geliştirebilirler.

İnternet Sitesi Açmak

Pasif gelir fikirleri arasında özellikle en kolay ve hızlı dönüş olacak şekilde öne çıkan internet sitesi fikri, günümüzde pek çok kişi tarafından yapılıyor. Ancak başlangıç aşamasında sitenin reklam almasını sağlamak için biraz uğraş vermek gerekiyor. Aynı şekilde her zaman bulunan konular yerine daha “niche” bir alanda site kurmak ziyaretçilerin daha fazla gelmesine neden olacaktır.

Youtube İçerikleri ya da Online Kurslar

Özellikle öğrenciler için pasif gelir kaynakları arasında ünlü video platformu Youtube için içerik üretmek çok büyük bir avantaj yaratıyor. Sadece öğrenciler için değil herkes için pasif gelir yaratacak olan video içeriği üretimi günümüzde pek çok kişinin temel geçim kaynağı haline de gelmiş durumda. Youtube’da izlenen videolar sayılarına göre reklam gelirleri alırlar ve bu da kanal sahibine ödenir. Özellikle çok izlenen videoların gelirleri oldukça fazladır. Bunu sağlamak için de sürekli olarak yeni içerik eklemeye gerek yoktur. Bir tarihte eklenmiş olan videolar da pasif gelir yaratmak için etkili olacaktır.

Youtube içerikleri yanında özellikle online kurs içerikleri de oluşturmak etkili bir pasif gelir yöntemidir. Herhangi bir konuda yapılacak olan kurs kayıtları mutlaka ilgililerine ulaşacaktır. Bu noktada da örneğin dil kursları yerine daha az bilinen ve merak edilen konularda kurslar oluşturmak ve bunları Udemy gibi çeşitli platformlarda yayınlamak sürekli olarak gelir sağlayacaktır.

Uygulama Geliştirmek

Pasif gelir elde etme yolları arasında özellikle mobil uygulama geliştirmek de son derece avantajlıdır. Başlangıç aşamasında yani uygulama gelişimi yapılırken verilecek uğraş sonrasında pek bir şey yapmaya gerek kalmamaktadır. Özellikle uygulama sorunsuz olacak şekilde geliştirilmişse tekrar güncelleme ya da değiştirme gerektirmez. Bu durumda da uygulama başka kullanıcılar tarafından tercih edildikçe gelir sağlanmaya devam ediliyor. Uygulama herhangi bir konuda olabileceği gibi çok daha az bilinen alanlara yönelmek gelir oranının artmasına yardımcı olacaktır.

Stok Fotoğrafçılığı Yapmak

Pasif gelir örnekleri arasında en çok tercih edilen yöntemlerden birisi de stok fotoğrafçılığıdır. ShutterStcok, Alamy, Fotolia gibi sitelere yüklemiş olduğunuz fotoğraflar her satın alındığında hesabınızda birikim sağlanır. Bu sayede de daha sonra kontrol etmeye gerek kalmadan sürekli olarak aynı fotoğrafların satışı üzerinden önemli oranlarda kazanç elde edebilirsiniz. Süresiz olması sayesinde stok fotoğrafçılığı yapmak pasif gelir konusunda son derece önemli avantajlar sağlayacaktır.

 

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *