Sigarayı Bırakma Yolları: Sigaradan Kurtulun! (2022)

Sigarayı bırakma yolları (1)

Artık sigarayı bırakmaya hazır olduğunuzu var sayarsak, başlı başına karar vermek savaşın yarısı demektir. Dumansız bir hayata adım atma yolunda nereden başlayacağınızı bilmek, harekete geçmenize yardımcı olabilir. Bugün sigarayı bırakmanız için bazı etkili yolları bir araya getirdik. En etkili sigarayı bırakma yollarını merak ediyorsanız, okumaya devam edin!

Sigaradan kurtulun: Sigara bırakmanın yolları neler? (2022)

Şimdi sizlerle çok ilginç bir istatistik paylaşacağız; American Lung Association‘a göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 480.000’den fazla ölüm tütün kullanımından ve pasif olarak dumana maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır.

Çoğu insan sigara içmekten kaynaklanan sayısız sağlık riskinin farkındadır ve yine de dünyanın birçok yerinde tütün kullanımı önlenebilir ölüm ve hastalıkların önde gelen nedeni olmaya devam etmektedir. Sigarayı bırakmak bir günde olacak bir olay değildir; bu bir süreç, bir yolculuktur. Sigarayı bırakarak, sağlığınızı ve yaşam kalitenizi ve aynı zamanda da çevrenizdekilerin yaşamlarını iyileştireceksiniz.

En etkili sigara bırakma yöntemleri

Sigarayı bırakmak için yalnızca davranışınızı değiştirmeniz ve nikotini kesmenizden kaynaklanan yoksunluk belirtileriyle başa çıkmanız değil, aynı zamanda ruh halinizi yönetmenin başka yollarını da bulmanız gerekir. İstikrarlı ve planlı davranarak nikotin bağımlılığından kurtulabilir ve bu alışkanlığınızdan temelli kurtulabilirsiniz. İşte en etkili sigarayı bırakma yolları!

En Etkili Sigarayı Bırakma Yolları 2022

İçindekiler

Sigara bırakmaya karar verdiğinizde, bırakmak için bir tarih belirlemeye hazırsınız demektir. Çok uzak olmayan bir gün seçin (böylece fikrinizi değiştirmezsiniz), ama aynı zamanda da kendinize hazırlanmanız için yeterli bir zaman tanıyın. Sigara bırakmanın birkaç yolu vardır, ancak nihayetinde, aşağıdakileri yapıp yapmayacağınıza karar vermeniz gerekir:

  • Sigara bırakmak için öncelikle kafanızda kesin bir karar verin. Aklınızın bu konuda sizi desteklemesi gerekir.
  • Aniden bırakın veya bırakma tarihinize kadar sigara içmeye devam edin ve sonra bırakın. Sigara bırakmak konusunda aklına güvenerek kesin karar almış kişiler; genelde bu tarihlerden sonra paketlerini buruşturup atarlar ve bir daha sigara kullanmazlar.
  • Azaltarak, yavaş yavaş bırakın veya bırakma tarihinize kadar sigara alımınızı yavaş yavaş azaltın ve sonra bırakın.

Nikotin olmayan ilaçları düşünün

En etkili sigarayı bırakma yollarından biri de nikotin içermeyen ilaçlar kullanmaktır. Reçeteye ihtiyacınız olacağından, sigarayı bırakmanıza yardımcı olması için bunlardan birini denemek istediğinizi düşünüyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşun.

Bupropion, beyindeki nikotin özleminde rol oynayan kimyasallar üzerinde etki eder ve istekleri ve nikotin yoksunluğu semptomlarını azaltır. Bupropion 12 hafta boyunca tablet şeklinde alınır, ancak bu süre içinde başarılı bir şekilde sigarayı bıraktıysanız, sigarayı tekrarlama riskini azaltmak için 3 ila 6 ay daha kullanabilirsiniz.

Vareniklin beyindeki nikotin reseptörlerine müdahale ederek tütün kullanımından aldığınız zevki azaltır ve nikotin yoksunluk semptomlarını azaltır. Vareniklin 12 hafta boyunca kullanılır, ancak yine, alışkanlığı başarıyla attıysanız, sigarayı tekrarlama riskini azaltmak için ilacı 12 hafta daha kullanabilirsiniz.

Destek isteyin

Sigaraya olan duygusal ve fiziksel bağımlılığınız, bırakma gününüzden sonra nikotinden uzak durmanızı zorlaştırır. Bırakmak için bu bağımlılığın üstesinden gelmeniz gerekir. Danışmanlık hizmetlerini, kendi kendine yardım materyallerini ve destek hizmetlerini denemek, bu dönemi atlatmanıza yardımcı olabilir. Fiziksel semptomlarınız zamanla iyileştikçe, duygusal semptomlarınız da iyileşecektir.

Alternatif tedavileri deneyin

Bazı insanlar sigarayı bırakmalarına yardımcı olacak alternatif terapiler bulur, ancak şu anda bunlardan herhangi birinin sigarayı bırakma şansınızı artıracağına dair güçlü bir kanıt yoktur ve hatta, bazı durumlarda bu yöntemler aslında kişinin daha fazla sigara içmesine bile neden olabilir.

Bazı alternatif yöntemler ise şunlardır:

  • Hipnoz
  • Akupunktur
  • Mıknatıs Tedavisi
  • Soğuk Lazer Tedavisi
  • Şifalı Otlar Ve Ek Takviyeler
  • Yoga, Farkındalık Ve Meditasyon

Elektronik Sigaralar

Elektronik veya e-sigaraların sigarayı bırakmaya yardımcı olarak satılmaması gerekiyor, ancak sigara içen birçok kişi onları alışkanlıktan vazgeçme yöntemi olarak görüyor. Elektronik sigaralar şu anda sıcak bir araştırma konusudur. Çalışmalar, elektronik sigaraların sigaradan daha az bağımlılık yaptığını, elektronik sigara kullanımındaki artışın sigarayı bırakmada önemli bir artışla bağlantılı olduğunu ve her gün elektronik sigara kullanan aynı zamanda sigara da içenlerin sigarayı bırakma olasılığının, daha önce hiç elektronik sigara denemeyen insanların sigara bırakma olasılığından daha yüksek olduğunu bulmuştur.

Exit mobile version