«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Sütle Cilt Bakımı: 3 Adet Sütle Cilt Bakım Tarifi

Sütle Cilt Bakımı: 3 Adet Sütle Cilt Bakım Tarifi

Sütle Cilt Bakımı (5)

Sütle cilt bakım maskesi, son zamanlarda cilt bakımını evde yapmak isteyen kişiler tarafından araştırılan önemli konulardan biri haline geldi. Cilt bakımı için sadece evde kullanım için değil, aynı zamanda çoğu bakım ürününde de süt kullanılıyor. Süt ve süt ürünlerinin içeriğindeki besin değerlerinin vücuda faydaları zaten biliniyor. Tüketim ve beslenme dışında içerdiği yüksek besin değerleri sayesinde sütün cilde de birçok faydası bulunuyor. Aynı zamanda en çok alerji duyulan gıdalardan biri olan süt, eğer alerjisi bulunmuyorsa kişiler tarafından gönül rahatlığıyla cilt bakımında kullanılabilir.

Sütle cilt bakımı nasıl yapılır?
Sütle cilt bakımı nasıl yapılır?

Sütle cilt bakımı yapabilmek için evde uygulanabilecek pratik çözümler var. Örneğin evde bakım yapmak isteyen kişilerin, bir kap süt ve pamuk yardımıyla cildini nemlendirmesi mümkün. Bu yazıda, sütle cilt bakım yöntemleri arasında en çok araştırılan “Sivilce maskesi“, “Cilt nemlendirici maske” ve “Leke giderici maske” önerileri yer alıyor. Peki, sütün besin değerleri nedir? Sütle cilt bakımı nasıl yapılır?

Sütün Besin Değerleri Neler?

İçindekiler

Süt ve süt ürünlerinde bulunan besin değerleri, özellikle bebeklik ve çocukluk çağındaki bireyler için gelişimi destekleyici özelliktedir. Örneğin düzenli süt tüketimi yapan bebeklerde kemik gelişimi, diş eti gelişimi en iyi seviyede seyretmektedir. Bunun yanı sıra eğer alerjileri bulunmuyorsa kalp hastalıkları, diyabet gibi hastalıklara sahip yetişkinlerde de süt tüketimi sorunları önleme konusunda oldukça yararlıdır.

Sütün vücuda ve cilde faydaları
Sütün vücuda ve cilde faydaları

Süt içerisinde yer alan en önemli besin değerlerinden biri olan, diğer adıyla süt şekeri olarak da bilinen Laktoz, özellikle yeni doğan bebekler için zeka gelişimini destekleyicidir. Bunun yanı sıra süt ve süt ürünlerinde fosfor, kalsiyum, A, C ve B6 vitaminleri bulunmaktadır. Protein, vitamin ve diğer besin değerleri ile birlikte incelendiğinde süt temel gıda olarak sınıflandırılmaktadır.

Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sütle cilt bakımı yapabilmek için uzun, karmaşık maske tariflerine gerek yok! Evde sadece birkaç malzemeyle sütle cilt bakımı yapmanız mümkündür. Sivilceleri geçirme, yüz temizleme ve kuru cildi nemlendirme konusunda en etkili ürünlerden biri de süttür.

Sütle sivilce maskesi yapımı
Sütle sivilce maskesi yapımı

Süt, güzellik ve bakım alanında kullanılan çoğu üründe mevcut olan bir gıdadır. Sütün cilde temizleyici, onarıcı ve leke giderici etkileri çeşitli güzellik uzmanları tarafından kanıtlanmıştır. Evde cilt bakımı için en etkili ve en pratik üç adet tarif sizler için listelendi. Aşağıda, süt ile evde uygulayabileceğiniz bakım önerilerini görüntüleyebilirsiniz.

1. Sütle Sivilce Maskesi Yapımı

Sütle sivilce maskesi yapabilmek için sadece 3 damla limon, 1 tatlı kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı maden suyu yeterlidir. Bu malzemelerin uygun bir kapta karıştırılmasından sonra pamuk yardımıyla sivilceli bölgelere uygulanması yeterlidir. Ardından yaklaşık yarım saat kadar bekletilmeli ve durulanarak yüz temizlenmelidir. Haftada bir veya tercihen 2 defa kullanım, sivilceleri geçirmek isteyen kişiler için uygundur. Sütle sivilce maskesi, alerjisi bulunmayan kişiler tarafından gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

2. Sütle Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Yapımı

Kuru ciltler için nemlendirici olarak süt kullanılabilmektedir. Soğuk sütün bir pamuk yardımıyla cilde uygulanması, yaklaşık 15 dakika bekletildikten sonra iyice temizlenmesi yeterli olacaktır. Nemlendirici olarak sütün kullanılmasında alerji dışında herhangi bir sakınca yoktur, düzenli kullanım yapılabilir.

Sütle nemlendirici yapımının yanı sıra cilt nemlendirme konusunda harika bakım önerileri ve tarifler içeren şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Nem Maskesi Nasıl Yapılır? Evde Nem Maskesi Tarifleri 

Sütle kuru cilt nemlendirici yapımı
Sütle kuru cilt nemlendirici yapımı

3. Yüz Temizleyici Olarak Süt Kullanımı

Yüz temizleyici ve makyaj temizleme ürünlerinin geneli, ciltteki lekeleri derinlemesine temizlemek konusunda başarısızdır. Süt, yüz temizleyici olarak kullanıldığında çıkmayan makyaj lekeleri gibi lekelere dahi derinlemesine bir etki sağlar. Süt ile yapılacak yüz temizleme işleminde bir pamuk vasıtasıyla tercihen ılık süt kullanılması, lekelerin kolayca çıkarılabilmesi adına birebir etkilidir.

Yüz temizleyici olarak süt kullanımı yapmanın da diğer bakım yöntemleri gibi herhangi bir sakıncası yoktur. Eğer süt ve süt ürünlerine bilinen bir alerjiniz söz konusu değilse, makyaj temizliğinde veya diğer yüz temizleme işlemlerinizde süt kullanabilirsiniz. Sütü pamuğa ufak bir miktar batırdıktan sonra cildinizin küçük bir alanında deneyebilir, alerjik reaksiyonlar gösteriyorsa kullanımı bırakarak bir uzmana görünebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *