«
  1. Anasayfa
  2. Bankacılık
  3. Takasbank’ta Biriken Para Nasıl Çekilir?

Takasbank’ta Biriken Para Nasıl Çekilir?

Takasbank'ta Biriken Para Nasıl Çekilir?

Takasbank son dönemde borsa ile ilgilenen birçok yatırımcının hizmetlerinden faydalandığı bir alan haline gelmiştir. Takasbank ya da Takas İstanbul, menkul kıymet al – sat işlemlerinin takasının gerçekleştiği bir alandır. Borsa İstanbul’da işlem gerçekleştiren birçok yatırımcı tarafından bu alan sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Takasbank tarafından yürütülen takas, teminat ve kredi faaliyetlerinin bir parçası olarak yerli para ödeme ve transfer işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda aracı kuruluşların Takasbank üzerindeki hesaplarından kendi terminallerini kullanarak elektronik ortamda ya da yazılı talimat vermek suretiyle Takasbank hesaplarına ya d diğer aracı kuruluşların hesaplarına nakit transferi gerçekleştirmeleri mümkündür. Takasbank’ta biriken parayı çekmek için EFT işlemleri de yapılabilmektedir. Bu kapsamda vatandaşların işlem yapma koşullarını karşılamaları ve buna göre para çekmeleri gerekmektedir.

Takasbank Nedir?

İçindekiler

Takasbank Bireysel Emeklilik işlemleri başta olmak üzere son dönemde vatandaşlar tarafından çok sık hizmetleri kullanılan ve araştırılan kurumlar arasında yerini almıştır. Takasbank, menkul kıymet al – sat işlemlerinin takası, Borsa İstanbul’un faaliyete geçtiği tarihte üyelerin kendi aralarında gerçekleştirdikleri bir platform olarak ortaya çıkmıştır. 1988 yılında ise Borsa bünyesinde kurulan bir müdürlük tarafından faaliyetleri yerine getirilmeye başlanmıştır.

İstanbul Takas ve Saklamam Bankası A.Ş. adıyla, kısaca Takasbank olarak anılan şirket, ilgili mevzuat çerçevesinde takas ve saklamam hizmetleri vermek, finansal hizmetleri ve her türlü iktisadi faaliyeti gerçekleştirmek için ülke piyasalarının rekabet gücünü artırmaktadır. Borsa İstanbul kapsamında mevcut piyasalarda yapılan; pay, borçlanma araçları, yurt dışı sermaye piyasası araçları ve türev araçlar ile daha birçok farklı işlemin nakit ve menkul kıymet takasını sonuçlandırmak üzere yetkilendirilmiştir.

Takasbank Sorgulama Nasıl Yapılır?

Takasbank sorgulama işlemleri basit birkaç adım takip edilerek yapılabilmektedir. Takasbank Bilgilendirme Sistemi üzerinden vatandaşların elektronik ortam üzerinden sorgulama gerçekleştirmeleri saplanmaktadır. Sistemin kullanılması için e – Devlet üzerinden giriş yapılması gerekmektedir.

Kullanıcıların e – Devlet’e T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapmalarının ardından şu alanlarda işlem yapmaları sağlanmaktadır:

  • Takasbank Bireysel Emeklilik Bilgilendirme İşlemleri
  • Takasbank Bilgilendirme Sistemi
  • TapuTakas Gayrimenkul Alım Satım Sistemi

Kimlik doğrulama hizmetleri ve diğer sorgulama işlemleri için e – Devlet üzerinden işlem yapılabilir. Takasbank’ta biriken parayı çekmek için diğer iletişim kanallarını kullanarak ödeme sistemlerinin tercih edilmesi gerekecektir.

Takasbank’a Para Nasıl Yatırılır?

Takasbank bilgilendirme sistemi kapsamında kullanıcıların kolay işlem gerçekleştirmeleri için farklı yöntemler belirlenmiştir. Takasbank nezdinde hesaplarından kendi terminallarını kullanarak elektronik ortam üzerinden veya yazılı talimat vermek suretiyle, Takasbank nezdinde yer alan hesaplarına ya da diğer aracı kuruluşların hesaplarına nakit transferlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür.

Takasbank bünyesinde gerçekleştirilerek para ödeme işlemleri için ‘’yerli para ödeme ve transferi’’ sayfası üzerinde yer alan koşullara göre kullanıcıların işlem gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Takasbank Hangi Bankaya Aittir?

Takasbank hangi banka sorusu çoğu zaman kafa karışıklığına neden olsa da, Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet göstermektedir. İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. olarak faaliyetlerine devam eden şirket, sektör bankası haline dönüşmüştür. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından Türkiye’in merkezi saklama kuruluşu ve ulusal numaralandırma kuruluşu olarak görev yapması üzerine yetkilendirilmiştir.

Bireysel emeklilik fon paylarının saklandığı kuruluş olmasıyla da birçok kişi tarafından son dönemde araştırılmaktadır. Burada biriken paralarını çekmek isteyenlerin e – Devlet üzerinden sorgulama gerçekleştirerek ve ilgili kurumlara şahsen yapacakları başvuruları ile banka hesaplarına buradaki paylarının aktarılması mümkündür. Takasbank’ta biriken parayı çekmek için Takasbank tarafından belirlenen koşulların sağlanması gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız: Garanti BBVA BES İptali Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *