«
  1. Anasayfa
  2. Resmi İşlemler
  3. Tapu İpotek Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu İpotek Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu İpotek Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu rehin sorgusu internetten, tapunun bulunduğu il/ilçe belediyelerinden ya da tapu müdürlüklerinden kolayca yapılabilir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) entegrasyonunun tamamlanması ile birlikte e-Devlet’ten tapu ipotek sorgulama işlemi ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Banka kredisi ya da farklı bir borç nedeniyle tapuda bulunan rehin kaldırılmadan tapu devri gerçekleşmez. Bu nedenle tapu işlemleri öncesinde alıcılar, ipotek sorgulama işleminin yapıldığına ilişkin belgenin ibrazını satıcıdan istemelidirler.

E-Devlet Üzerinden İpotek Sorgulama

İçindekiler

E-Devlet’ten ipotek görüntüleme işlemi için tapu sahibinin TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi gereklidir. E-Devlet’ten üçüncü şahıslara ait tapuların sorgulaması yapılamamaktadır. E-Devletten tapuya ait ipoteğin görüntülenmesi için takip edilecek işlem sıralaması şu şekildedir:

1. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü hizmet sayfasında yer alan “Tapu Bilgileri Sorgulama” sayfasına https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama adresini kullanarak erişim sağlayın.

2. İşleme devam edebilmek için gereken kimlik doğrulama için aşağıdaki ekran görüntüsünden takip edilebildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.

3. Tapu sahibine ait TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi aşağıda gösterildiği gibi ilgili alanlara yazılmalı ve “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır.

4. Sorgulama yapılacak gayrimenkulün tam karşısında yer alan ve aşağıda kırmızı çerçeve içinde gösterilen “Hisse Bilgileri” düğmesine tıklayın.

5. Taşınmaza ait bilgilerin hemen altında yer alan ve aşağıda kırmızı çerçeve içine alınan “tıklayınız” ibaresine giriş yapın.

6. Tapuya ait ipotek bilgisi yukarıdaki işlemi tamamlamanın ardından aşağıdaki gibi görüntülenebilir.

Web Tapu İpotek Sorgulama

Web tapu uygulamasından ipotek görüntüleme işlemleri https://webtapu.tkgm.gov.tr/ adresi üzerinden gerçekleştirilir. İşleme ait detaylar aşağıda paylaşılmaktadır:

1. https://webtapu.tkgm.gov.tr/ adresini kullanarak Web Tapu ana sayfasına erişim sağlayın.

2. Sayfanın sağ üst bölümünde yer alan ve aşağıdaki ekran görüntüsüne paylaşılan giriş tercihlerinde “Bireysel Giriş” seçeneğine tıklayın.

3. Web Tapu şifresine sahipseniz sağdaki, değilseniz soldaki giriş yöntemleri ile sisteme giriş yapın.

4. Soldaki menüden “Taşınmazlar İşlemleri” sekmesine tıklayın ve aşağı açılan menüde “Taşınmazlar Listesi” seçeneğine tıklayın.

5. Görüntülenen taşınmazlarda ipoteği sorgulanacak olan gayrimenkulün hemen başında yer alan “i” simgesine tıklayarak ipotek bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Tapu Müdürlüğünden İpotek Sorgulama

Tapu müdürlüklerinden ipotek sorgusu kimlik belgesi ile yapılan müracaatla yapılabilir. Müracaatlar tapu sahibine ait nüfus cüzdanı ile yapılacaktır. Tapu müdürlüklerinden üçüncü şahıslara ait tapularda bulunan rehinlere ilişkin bilgi paylaşımı yapılmamaktadır.

Başkasına Ait Tapu İpotek Sorgulama

Farklı kişiye ait tapu ipoteğini görüntüleme işlemleri yapılamaz. Yasal olarak üçüncü şahıslara ait tapulara yönelik ipotek sorgusu yapılamamaktadır. Bu nedenle tapu sahibinin rızası ile e-Devlet’ten sorgulama yapılabildiği gibi tapu müdürlüklerine gidilerek bilgi alınabilir. Tüm bu süreci yaşamak yerine satış öncesi tapu sahibinden “borcu yoktur” ifadesi bulunan belgeyi talep ederek ihtiyacınız olan sonuca ulaşabilirsiniz.

Tapuda Rehin (İpotek) Kaldırma

Tapudan ipotek kaldırma işlemleri rehine konu borcun kapanması ardından tamamlanır. Eğer ipotek konusu banka konut kredisi ise öncelikle bankaya olan konut kredisinin kapanmış olması gereklidir.

Bankaya olan kredi borcunu bitiren tapu sahipleri, banka tarafından verilen “ipotek fek” yazısı ile işlem yapmaktadır. İpotek fek yazısı, kredi borcunun tamamlanmasına müteakip banka tarafından verilen ve ilgili gayrimenkule ilişkin borcun bulunmadığını gösteren belgedir. Tapu sahibi bankadan aldığı ipotek fek yazısını Tapu sicil müdürlüklerine teslim ederek  rehin kaldırma sürecine start verebilir.

Tapuda İpotek Kaldırma Kaç Gün Sürer?

Tapudan ipoteğin kaldırılması iki hafta sürebilmektedir. İki hafta sonunda işlemin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol etmek için tapu ipotek sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Ayrıca İnceleyebilirsiniz: Şişli Etfal Tahlil Sonuçları Sorgulama

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *