«
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Tarihi Bir Olayın Aydınlatılmasında Hangi Kaynaklar Daha Güvenilir?

Tarihi Bir Olayın Aydınlatılmasında Hangi Kaynaklar Daha Güvenilir?

Tarihi Bir Olayın Aydınlatılmasında Hangi Kaynaklar

Tarihi bir olayın aydınlatılmasında hangi kaynaklar daha güvenilir sorusu öğrenciler, araştırmacılar ya da tarih severler tarafından sorulabilir. Geçmişte yaşanan olaylara ait bilgi ve belgeler sayesinde tarihi olaylar hakkında fikir sahibi olunabilir. Tarihi olayların aydınlatılması için kullanılan kaynakların güvenilir olması son derece önemlidir.

Geçmiş zamanlarda gerçekleşmiş olaylar hakkında bilgi sahibi olmak için farklı kaynaklardan yararlanılabilir. Tarihi bir olayın aydınlatılması için yazılı kaynakların daha güvenilir olduğu ortadadır. Sözlü kaynaklardan faydalanmak da mümkündür, ancak her sözlü kaynağın doğruluğu kanıtlanamayabilir. Yazılı kaynaklar üzerinde de değiştirmeler, yalanlar ve iftiralar yapılabilir. Tercih edilen kaynak ne olursa olsun güvenilir olması gerekir.

1. El Kaynak Nedir?

İçindekiler

1.el kaynak nedir sorusuna cevap arayan tarih meraklıları, orijinal kaynak olarak yanıt alabilir. Tarih disiplini kapsamında yapılan akademik çalışmalarda kullanılan kaynaktır. Kaynaklar şunlar olabilir; belge, arkeolojik eser, el yazması otobiyografi, kayıt ve günlük gibi bilgi kaynaklarıdır. Konu hakkında hazırlanan bilginin orijinal kaynağı şeklinde kullanılır. Tarih için geçerli olan bu tanımlar, kütüphanecilikte ya da farklı araştırma alanlarında kullanılabilir.

Gazetecilik alanında birincil kaynak; olay ile ilgili dolaysız bilgiye sahip olan kişi ya da bu kişi tarafından yazılmış belgedir. Birincil olarak geçen kaynaklardan alıntılanmış, yorumlanmış ya da kaynağa dayanarak kurulan kaynaklara ise ikincil kaynak denir. Geçmiş zamanlarda elde edilen tecrübe sayesinde kazanılan bilgi sayesinde ortaya çıkan yazılı anlatımlar ikincildir.

1. El ve 2. El Kaynak Örnekleri

İkincil kaynaklar kullanım durumuna göre birincil kaynak da olabilir. Belli bir tarihsel bağlam içinde kategorize edilmiş olan kaynakların, birincil ve ikincil kaynak olarak tanımlanmasına göreli terim denilebilir. Birincil kaynaklar, yazarı ya da sahibi dışında hiç kimse tarafından değiştirilmeden korunan kaynaklardır. Birincil kaynaklar farklı formlarda bulunabilir. Kütüphanede bulunan bir kitap olabileceği gibi duvar resmi şeklinde de karşınıza çıkabilir. 1. el ve 2. el kaynak örnekleri incelendiği zaman birçok kaynak ile karşılaşılabilir. Roma’da bulunan Pompeii’de yer alan duvar resmi, Roma döneminde Pompeii’de yaşamış olan insanlar hakkında bilgi veren birincil bir kaynaktır.

1. Elden Kaynak Nedir Kısaca

1. elden kaynak nedir kısaca özetlemek gerekirse; orijinal kaynaktır. Kaynak üzerinde hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Yazar ve yazarın çevresinde bulunan arkadaşları için yapılan çalışmada kullanılan hatırat; birincil kaynaktır. Yazarın içinde olduğu kültürü öğrenmek için yapılan araştırmada aynı hatıratın kullanılması, hatıratı ikincil kaynak yapar. Tarihsel bağlamın yanında aynı zamanda neyin çalıştığı da kaynağın tanımını yapabilir.

1. Elden Kaynak Nedir?

Tarihi olayın yaşandığı zamana ait olan bulgu ve kaynaklara 1. elden kaynak denir. Ana ya da orijinal kaynak demek doğrudur. Olayın yaşandığı dönemden kalan bütün kaynaklar şeklinde genelleme yapılabilir. Lahit, eski para, kitabe, heykel, madalyon, gazete ve arkeolojik buluntuların hepsi birincil kaynaktır. 2. elden kaynaklar genellikle, tarihte yaşanan olaydan sonraki dönemlerde oluşturulan kaynaklardır. Bu kaynaklar oluşturulurken birincil kaynaklardan faydalanılır. Eser, yazı, sanat seri, yapıt ve yazıt gibi kaynaklar ikincil kaynaklardır.

1. elden kaynak nedir sorusu için verilecek cevaplar farklı şekilde oluşturulabilir. Ana kaynak şeklinde kısa bir cevap verilebilir. Ana kaynatan faydalanılarak hazırlanan kaynaklara ise ikincil kaynak adı verilir. Tarihi olayların aydınlatılması için önceliğin birincil kaynaklara verilmesi gerekir. İkincil kaynaklar hazırlanırken orijinali değiştirilebilir ya da çarpıtılabilir. Geçiş dönemlerde yaşanan olayları aydınlatmak için en güvenilir seçenekler her zaman birincil kaynaklardır. Birincil kaynak olarak sunulan kaynakların gerçekliğinden de emin olunmak gerekir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *