«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Termal Macun Nedir? Ne İşe Yarar?

Termal Macun Nedir? Ne İşe Yarar?

termal macun

Termal macun nedir, işlemci soğutucusundan ısı transferini sağlamak için kullanılan ve işlemcinin aşırı ısınmasını önleyecek şekilde konumlandırılan macundur. İşlemci ile işlemci soğutucusu arasına uygulanan termal macun, ısı transferini büyük ölçüde iyileştirir ve işlemcinin zamanla aşırı ısınmasını ve yanmasını önler. Bu, yeni satın aldığınız işlemcinizin boşa gitmemesini sağlayacaktır.

Temel Macun Nedir ve Özellikleri

CPU soğutucuları, işlemci ısı sorunlarını çözmek için kullanılır. Ancak bu soğutucular ne kadar sağlam yapılmış olurlarsa olsunlar, işlemci yüzeyi ile aralarında boşluk olması işlemcinin aşırı ısınmasına ve yanmasına neden olabilir. Bunu önlemek için uygulanan termal macun hava boşluğunu kapatır ve ısıyı doğrudan soğutucudan işlemciye aktarır. Termal macunun doğru uygulanması, işlemcinizin sıcaklığını etkileyebilir ve performansını çok daha yüksek seviyelere çıkarabilir. Temel haliyle gri bir jele benzese de, termal macun özellikleri oldukça uzun bir listeye sahiptir.

Termal macun, işlemciyi soğutmak için en az soğutucu kadar gereklidir. İşlemci ile soğutucu arasında hava boşluğu varsa, soğutucudan gelen soğuk hava işlemciye ulaşmayacaktır. Bu, işlemcinizin hızla kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. İşlemci ile CPU soğutucusu arasına termal macunun doğru şekilde uygulanması bu durumun önlenmesi açısından kritik öneme sahiptir.

Temel Macun Nasıl Sürülür?

Termal macun nedir konusunda bilinmesi gereken basınç altındayken kenarlara doğru hızla yayılmaya başlar. Yani işlemciye çok fazla termal macun sürmeye çalışırsanız, macun tabakası kalın kalırsa soğutucuyu taktığınız anda termal macun taşmaya başlayacaktır. Bu gibi durumlarda, termal gres anakart ve soğutucuya dökülerek kötü sonuçlara neden olabilir. Çok az termal macun uygulamak, bu sefer yeterli termal macun olmadığı için etkili bir şekilde çalışmayacaktır. Dolayısıyla doğru miktarda termal macun enjekte etmek önemlidir. Termal macunu 4 farklı şekilde uygulayabilirsiniz.

  • Fırça yardımı ile,
  • Kart veya parmak ile,
  • Şerit yöntemi ile,
  • Damlama yöntemi ile termal macun uygulaması gerçekleştirilebilir.

Termal macun nedir sorusundan sonra uygulamak için küçük bir boya fırçası kullanılabilir, ancak bu genellikle daha sıvı termal macunlar için işe yarar. Daha akıcı, özel bir termal macun daha düşük bir viskoziteye sahip olacaktır. Bu, termal iletkenliği olumsuz etkiler ve termal macun performansını düşürür.

Termal Macun Nedir? Ne İşe Yarar?
Termal Macun Nedir? Ne İşe Yarar?

Termal Macunun Faydaları

Termal macunda daha yüksek viskozite, daha düşük akışkanlık ve difüzyon hızı anlamına gelir. Bu, bu tip termal macunu kartınıza uygulamak için çok zaman harcamanıza gerek kalmayacağı ve ince dokuyu elde edemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu yöntemden memnunsanız, biraz daha düşük viskoziteye sahip bir termal macun seçmenizi öneririz. Vinil eldiven giymek ve termal macunu işaret parmağınızla uygulamak da yaygındır, ancak termal macunu bu şekilde yaymak verimli performans sağlamayabilir.

Diğer bir deyişle termal macun nedir için; işlemci ile soğutucu arasında ısı alışverişi yaparak işlemcinin aşırı ısınmasını önler. Termal macun bu nedenle işlemcinizin sağlığı için çok önemlidir. Bunun nedeni, yüksek sıcaklığın işlemciyi yakmasıdır. Bu durum hiçbir bilgisayar kullanıcısının istemediği bir durumdur. Kılavuzun başında yüksek sıcaklıkların elektronik cihazların en büyük düşmanlarından biri olduğunu bilmek gerekir. Bunun temel nedeni çoğu elektronik yüksek sıcaklığın ekipmanlarda performansın düşmesine neden olmasıdır.

Yani termal macun ne için kullanılır sorusuna verilebilecek en basit cevap bilgisayarınızın performansını artıracağını söylemek olacaktır. Bilgisayarlar normalde her 6 ayda bir veya yılda en az bir kez temizlenmelidir. Nedeni ise bilgisayar fanlarının belirli uygulamalarda tıkanmasıdır. Ayrıca çoğu termal macun markasının raf ömrü 6 aydır. Yani 6 aylık kullanımdan sonra termal macunun ömrü bitmiş ve bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olmuştur.

Yüksek sıcaklıklar, özellikle bir bilgisayarda çalışırken endişe vericidir. Özellikle laptop kullanıcıları yüksek sıcaklıktan dolayı kullanım esnasında konfor hissetmeyebilir. Bunun dışında, uzun süreli çalışmadan kaynaklanan yüksek sıcaklıklar, öncelikle önemli performans düşüşüne ve ikinci olarak donanım kaybına neden olabilir. Bu nedenle termal macun nedir ve kullanmak bilgisayarınızı daha verimli şekilde kullanmayı mümkün hale getirir.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *