«
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Üniversitede Devamsızlıktan Kalma

Üniversitede Devamsızlıktan Kalma

Üniversitede Devamsızlıktan Kalma

Üniversitede Devamsızlıktan Kalma

Her yıl milyonlarca öğrenci üniversiteye gitme hayallerini gerçekleştirebilmek ve kendilerine bir hayat kurabilmek adına sağlam bir adım atabilmek amacı ile üniversite sınavlarına giriyor. Gerçekleştirilen farklı oturumların ardından yapılan tercihler neticesinde ise gençler tercih etmiş oldukları üniversitelere yerleşiyor ve onlar için hayatlarının farklı bir dönemi başlıyor. Bu farklı dönem aynı zamanda üniversiteye yeni başlamış olan gençler için bir bilinmezliği de beraberinde getiriyor çünkü üniversitede kurallar alışmış oldukları kurallardan çok daha farklı. Dersler, üniversite hayatı, sınavlar gibi konuların yanı sıra üniversitede devamsızlıktan kalma konusu da merak edilenler arasında yer alıyor. Bilindiği üzere üniversitelerde liseden farklı olarak öğrencilerin belirli bir hak dahilinde derslere katılmama hakkı bulunuyor. Ancak öğrenci kendisine verilen devamsızlık hakkını aştığı zaman dersten kalma gibi problemler söz konusu olabiliyor.

Üniversitede Devamsızlıktan Kalma
Üniversitede Devamsızlıktan Kalma

Devamsızlıktan Kalma Üniversite

Üniversite sınavı ve tercih döneminin geçmesi ile birlikte milyonlarca genç hayallerindeki hayata adım atabilmek üzere tercih etmiş oldukları üniversitelere yerleşti. Bu durum ise üniversite ile ilgili pek çok soruyu beraberinde getirdi. Liseden çıkmış olan öğrenciler için üniversite kuralları ve derslerinin oldukça farklı olduğu biliniyor. Ancak bu kurallara ve ders işleniş stiline adapte olmak korkulduğu kadar zor olmuyor. Derslerin nasıl işlendiği, sınavlarının nasıl gerçekleştirildiği gibi bazı soruların yanı sıra derslerden kalma konusu da merak edilenler arasında karşımıza çıkıyor. Üniversite söz konusu olduğunda bir dersten kalmanın iki şekilde mümkün olabildiğini söyleyebilmek mümkün.

  • Bunlardan ilki elbette sınavları geçememe sebebi ile dersten kalmak.
  • Bir diğeri ise devamsızlık yaparak dersten kalmak.

Bilindiği üzere üniversitelerde öğrencilere derslere devamsızlık yapabilecekleri belirli bir hak veriliyor. Bu hak aşıldığı durumlarda ise devamsızlıktan kalma üniversite için zor bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Kişi devamsızlıktan kaldığı takdirde herhangi bir sınava giremiyor.

Üniversite Devamsızlıktan Kalma

Üniversite hayatınız süresince kendiniz için yapmış olduğunuz plan herhangi bir sorun ile karşılaşmamak ve derslerinizi zamanında vererek bir sonraki yıla başarılı bir şekilde başlayabilmek ise bu noktada öncelikle derslerinize iyi bir şekilde çalışmanız önem taşıyor. Ders çalışmanın yanı sıra derslere katılımın da üniversite hayatının başarılı bir şekilde geçirilebilmesi için önemi büyük. Bilindiği üzere üniversite öğrencileri tarafından derslere belirli bir oranda katılım sağlanması zorunlu. Bu oran kimi zaman dersten derse değişiklik gösterebiliyor olduğundan dolayı her dersin devam zorunluluğu ise mutlaka öğrenilmeli. Aksi takdirde size verilen haktan daha fazla mazeretsiz olarak katılım sağlamazsanız üniversite devamsızlıktan kalma durumu söz konusu olabiliyor. Üniversitede devamsızlık nedeni ile bir dersten kaldığınız takdirde ise o dersin vize ya da finaline girmenize izin verilmiyor. Bu nedenle devamsızlık hakkınıza dikkat etmediğiniz takdirde bir dönem boyunca verdiğiniz derslerinizi geçebilmek adına tüm emekler bir anda kül olup gidebiliyor.

Üniversitede Devamsızlıktan Kalma
Üniversitede Devamsızlıktan Kalma

Üniversitede Devamsızlıktan Kalırsak Ne Olur?

Yeni bir hayata adım atacak olmanın heyecanı büyük olduğundan üniversiteye yeni başlayacak olan pek çok gencin aklına takılan bazı sorular bulunuyor. Bu sorular kampüs hayatı, dersler, vizeler ya da finaller ile ilgili olabildiği gibi sosyal çevre, aktivite imkanları gibi konular ile ilgili olarak da karşımıza çıkabiliyor. Dersler denildiğinde merak edilenlerden biri ise derslerden kalma durumu olarak biliniyor. Üniversitede dersten kalmak için ya sınavlardan geçememiş olmanız ya da devamsızlık hakkınızı aşmanız gerekiyor. Peki üniversitede devamsızlıktan kalırsak ne olur? Eğer üniversitede size verilen devamsızlık hakkını aşarak derslerden kalırsanız kalmış olduğunuz derslerin sınavlarına girmenize izin verilmiyor.

Ünide Devamsızlıktan Kalmak

Üniversite hayatı ile ilgili olarak en çok merak edilenlerden biri üniversitede devamsızlıktan kalma durumu olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği üzere üniversitelerde devam zorunluluğu dersten derse farklılık gösterebiliyor. Ancak genel olarak devamlılığa özen gösterildiği biliniyor. Dersleri için emek veren pek çok gencin korktuğu durumlardan biri olan devamsızlıktan kalmadan kaçınmak için devamsızlık hakkınızın ne kadar olduğunu önceden öğrenmeniz gerekiyor. Almış olduğunuz her dersin devamsızlık hakkını öğrendikten sonra devamsızlık hakkınıza dikkat ettiğiniz takdirde ünide devamsızlıktan kalmak mümkün değil. Ancak devamsızlık yapabilmeniz için size verilmiş olan hakkı aşarsanız emek verdiğiniz dersin sınavlarına alınmayıp aynı dersi seneye alttan almak durumunda kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Yazar Hakkında

Yazar

Merhaba, ben Ömer Uçar. Hakkımda yazısı burayı kaplayacak.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *