«
  1. Anasayfa
  2. İnternet
  3. Web Sitesinden Para Kazanmak: Online Para Kazanma Yöntemleri (2023)

Web Sitesinden Para Kazanmak: Online Para Kazanma Yöntemleri (2023)

Website (4)

Web sitesinden para kazanmak, hiç şüphesiz ki online para kazanma yöntemleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Değişen dünya düzeniyle birlikte artık para kazanmak için bir gün boyunca saatlerce yorucu işlerde çalışma dönemi geride kalmaya başladı. Zira artık 10 yaşındaki çocuklar bile, ellerindeki bir telefon aracılığıyla internetten para kazanabiliyorlar. Bu kazanç yöntemleri arasında sıralanabilecek binlerce farklı yol bulunuyor. Ancak en çok ilgi duyulan ve en çok merak edilen online para kazanma yöntemlerinden biri web sitesinden para kazanmak olarak biliniyor.

Web sitesinden para kazanma: Online para kazanma yolları
Web sitesinden para kazanma: Online para kazanma yolları

Hangi konu üzerine olursa olsun bir internet sitesi açıp ek gelir kapısı yaratmak veya tüm ilgiyi bu site üzerine verip asgari ücretten daha fazla kazanç sağlamak mümkün olabilmektedir. Bunu yapabilmenin en iyi yolu, öncelikle bir web sitesine sahip olmaktır. İnternet sitesi kurulumu aslında oldukça kolay bir işlemdir. Teknoloji geliştikçe internet sitesi kurmanın zorluğu da azalmaya başlamıştır. WordPress gibi dünyadaki internet sitelerinin neredeyse %50’sini barındıran hazır internet sitesi alt yapılarının yanı sıra, sürükle bırak sistemiyle internet sitesi kurmak üzere birçok yeni platform ortaya çıkmıştır.

Bu platformlardan veya WordPress, Blogger gibi popüler barındırma alt yapılarından birini kullanarak herkes birkaç dakika içinde kendisine ait bir internet sitesi sahibi olabilmektedir. İster kişisel internet sitesi, ister blog, ister sağlık sitesi olsun; her sektörden bir internet sitesi kurduktan sonra kazanç elde edebilmek mümkündür. Webmaster alanında çalışmalarını sürdüren neredeyse her kişinin, internet üzerinden online para kazanma yöntemleri arasında web sitesinden para kazanmayı uyguladığı bilinen bir gerçektir. Peki, web sitesinden para kazanmanın yolu nedir? İnternet siteleriyle online para kazanma yöntemleri neler? 

Web Sitesinden Para Kazanma Yöntemi

Bir web sitesinden para kazanmanın en çok bilinen ve akla ilk gelen yolu tabii ki reklamlardan kazanç sağlamak olmaktadır. İnternet sitesi kurduktan sonra reklamlar sayesinde on binlerce lira kazanç elde etmek mümkün olan bir işlemdir. Reklamlar ile gelir elde etmenin mantığı temelde şu şekilde işlemektedir;

  1. Öncelikle, özellikle Niche adı verilen kaliteli araştırma değerlerine sahip bir anahtar kelime üzerine internet siteleri kurulur. Kurulacak sitenin karmaşık veya zor bir kelime üzerine olmasına gerek yoktur, örneğin kişi sağlık konusunda tecrübeli ise sağlık alanı için bir internet sitesi açabilir.
  2. İkinci aşamada ise bu internet sitesini bir nevi ziyaretçiye boğmak üzere içerik üretmek gelmektedir. Oluşturulan kaliteli içerikler zamanla sitenin daha iyi sıralama almasına ve daha fazla ziyaretçi çekmesine yarar sağlayacaktır.
  3. İçerik oluşturmaya devam ederken, Google Adsense kurallarını karşıladığınız takdirde siteniz için reklam başvurusu yapabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken nokta içeriklerin düzenli yayınlanması, kaliteli ve özgün içerik üretilmesi gerekmektedir.
  4. Eğer tüm şartları karşılıyorsanız ortalama iki hafta içinde Google Adsense başvurunuz onaylanır. Bu noktadan sonra içerik üretmeye devam edilerek reklamlardan para kazanma süreci başlar.

Webmaster dünyasının aşina olduğu gibi, “İçerik kraldır”. Yani, para kazanmak için sadece bir site açıp rastgele içerikler yüklemek yeterli değildir. Kaliteli, özgün, temel düzeyde dahi olsa SEO (Search Engine Optimization) kurallarına uyularak yazılmış içerikler sitenizi diğer sitelerden önemli ölçüde ayıracak ve yukarı taşıyacaktır. Google Adsense reklamları dışında web sitesinden para kazanma yöntemleri aşağıdaki gibidir.

  • Bir web sitesi açtıktan sonra, reklamlardan kazanç sağlamanın dışında özel sponsorluk reklamları da alabilirsiniz. Örneğin sitenizin Header kısmında bir reklam alanı varsa, buraya reklam vermek isteyebilecek kişilere ulaşmanız ve iş birliği yapmanız mümkündür. Bu tür ilanları çeşitli internet forumlarında, backlink alış satış platformlarında veya freelancer sitelerinde verebilir; sizinle çalışmak isteyecek kişileri bulabilirsiniz.
  • Tanıtım yazısı backlink satışları ile de para kazanmanız mümkündür. Her site için bu yöntemle yüksek gelirler elde etmek kolay olmasa da eğer otoriter ve girdiğiniz içerikler sayesinde bolca ziyaretçi çeken bir internet siteniz varsa backlink satarak binlerce lira kazanabilirsiniz. Bu ilan türlerini de aynı şekilde tanıtım yazısı alım satım forumlarında, çeşitli backlink pazar yerlerinde veya internet forumlarında verebilirsiniz.
  • Footer link satışları da para kazanmanız için harika yöntemlerden biridir! Footer link, tıpkı tanıtım yazıları gibi sizin sitenizden, sipariş veren kullanıcıların sitesine backlink vermenizi gerektiren hizmet türlerinden biridir. Tanıtım yazısı alış ve satışı yapılan çoğu platformda footer link satış ilanı da vermeniz mümkündür.

Bu yöntemler oldukça etkili yöntemler olsa da unutulmamalıdır ki bir internet sitesi ne kadar reklamla doldurulursa değeri o kadar düşer. Yani para kazanabilmek için özgün, kaliteli içeriklerden daha fazla tanıtım yazısı ve reklam siparişi alırsanız bir yerden sonra siteniz webmaster dünyasının diliyle “link çöplüğüne” dönmüş olur ve bu da hem kazançlarınızın ilerleyen zamanlarda düşmesine, hem de internet sitenizin kalitesinin azalmasına sebebiyet verebilmektedir. Planlı, doğru ve aşırıya kaçmadan çeşitli stratejiler ile web sitesinden para kazanmaya başlayabilir, online para kazanmanın kapılarını açabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Editor Hakkında

Editor

En güncel, en eğlenceli ve en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için burayım. Tarafsız, genci yaşlısı her kesimin merakla okuyabileceği içeriklerimi kaçırmamak için beni takip edebilirsiniz. Hadi, birlikte Öğrenelim nokta net :)Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *